Jedním dechem s Jitkou Zelenkovou

Jedním dechem s Jitkou Zelenkovou

Tisk

JZelenkova perexedním dechem. Přesně tak se čte knížka Jaroslava Kříženeckého a Jana Adama Jitka Zelenková - Sem tam. Pokud máte tuto zpěvačku rádi a navíc jste na ni „vyrůstali“, promítnete si všechno - kdy jste dostali její první gramofonovou desku, kdy jste si její první cédéčko v dospělosti sami koupili, kdy jste ji poprvé viděli a slyšeli na živo…

 

 

Při četbě se vám vybaví koncerty Karla Gottta v Lucerně, nenapodobitelný alt Jitky Zelenkové, který ve sboru doprovázel Gottovy písně, jako by to bylo včera, máte před očima zpěvačku, která na témže koncertě - celá v bílém - zpívala „Vyprávím a cítím zájem…“, přičemž Lucerna opravdu ani nedutala a naslouchala. Život Jitky Zelenkové rozhodně nemá rysy červené knihovny, není příběhem harmonického dětství ani hvězdy, která měla na růžích ustláno. O to je příběhem barevnějším - jsou v něm momenty plné lásky i tvrdých ran. To vše se odráží i v jejím sametovém hlasu.  V tom, že šla vždy svou cestou a zpívala jen to, čemu stoprocentně věří. Je to inspirativní čtení. Pokud chcete udělat radost někomu, kdo má Jitku Zelenkovou rád, knížce to bude pod  vánočním stromkem slušet - a zdaleka nejen proto, že je tam i kapitola o Vánocích.

Jitka Zelenková je spjata s několika městy. Narodila se v Brně, důležité momenty dětství prožila u babičky a dědy v Rakovníku: „Babička mi česala každé ráno vlásky, žehlila puntíkované mašle, splétala copy a pokaždé mi k snídani nalámala chleba do kakaa. Děda chodil celý život na dráhu se železničářskou lucernou, která mě naprosto fascinovala tím, jak svítila z každé strany jinou barvou. A se stejnou láskou jako se babička starala o mě, pečovala i o něho. Den co den mu do bandasky chystala kafíčko, aby mu služba rychleji utíkala. Společně jsme rádi drželi černé hodinky, u kterých hrálo staré dřevěné rádio, na něm svítilo malé žluté světýlko…“ Rodiče byli muzikanti - tatínek dirigent, maminka operetní zpěvačka. V šesté třídě maminka Jitku přestěhovala od prarodičů do Prahy, idylické dětství skončilo. Později školačka Jitka žila v Poděbradech, kde její táta dirigoval lázeňský orchestr.

Kniha pojednává o pěveckých začátcích Jitky Zelenkové, o angažmá v divadle Rokoko, o vlastních recitálech, o čtrnácti letech v orchestru Ladislava Štaidla, s kterým jedenáct let prožívala velkou tajnou lásku, o jejích dalších vztazích, o přátelství s Helenou Vondráčkovou, na kterém je vidět, že zpěvačky si nutně nemusejí být konkurentkami, ale opravdovými kamarádkami, o složitém vztahu s matkou, s kterou si začala nejvíc rozumět po čtyřicítce a které věnovala veškerou svou lásku a péči v době, kdy vážně onemocněla (v knize píše, že po její smrti zůstala sama a „přestala být definitivně dítětem“), o tom, proč zůstala bezdětná, o divokých večírcích, o milovaných horách i lázních, o kosmetice, o kouzlu jejích kudrnatých vlasů, o tom, jak všude chodí pozdě, i o tom, jak umí odpouštět, jak má ráda život a umí si užít každého dne…

jitka

 

Především je to ale kniha o hudbě, o niterním vztahu zpěvačky snad ke každé písničce, kterou kdy nazpívala, o tom, jak pečlivě vybírala texty, které jí na tělo psal Eduard Pergner, později Eduard Krečmar nebo Pavel Vrba. O tom, jak bojovala o to, co chce zpívat a čelila poznámkám, že zpívá jen smutné písně, o tom, jak se rozhodla odejít z bezpečí Štaidlova orchestru, o milovaném swingu… V knize nechybí ani některé texty, které Jitka Zelenková nazpívala, albová diskografie nebo to, jak ji vidí kolegové a přátelé. „Jitka možná mohla udělat mnohem větší kariéru, ale vždy dělala jen to, čemu absolutně věřila. Lidi ji za to mají rádi. A já taky,“ píše kupříkladu Karel Gott. „…Co však dnes hodnotím daleko více, je, že zůstala úplně normální, ne jako mnoho dalších celebrit, které do této ani jiné kategorie nepatří,“ uvádí Antonín Gondolán.

Hodně je řečeno v dopise spisovatelky Zuzany Maléřové, který byl publikován v knize Dopisy Cyranovi a který Jitce Zelenkové napsala jménem pracovníka propagačního oddělení Supraphonu Vladana Drvoty. Dopis je publikován i v knize Jitky Zelenkové, zde citace z něj: „…Nezažila jsi pocit rodiny, bezpečí, snad chvíli u babičky, ale tu Ti vzali. Zázemí sis musela vyzpívat. Často opakuješ, že jsi klikař. Jenže u Tebe spíš platí, že jsi ve své smůle měla štěstí. Protože základně jsi smolař, který se nikdy nevzdal… Nikdy jsem Tě neviděl plakat, ale slyšel. Po smrti kamarádky, maminky a vždy jsem měl pocit, že pláčeš trochu i nad sebou. Tvoje maminka měla štěstí. Dala jsi jí to, co ona Tobě ne. Postarala ses o ni, když Tě potřebovala. V tom jsi překročila bludný kruh osudu. Díky Tobě jsem našel jiné vyjádření pro slova intimní vztah…“

Zelenkova 

Název: Jitka Zelenková Sem tam
Autoři: Jaroslav Kříženecký, Jan Adam, Jitka Zelenková
Žánr: Autobiografie
Graficky upravil: Lumír Kaděra
Fotografie na obálce: Lenka Hatašová
Fotografie v příloze: Alan Pajer, František Jirásek, Lenka Hatašová, Ingrid Kernbach, Petra Skoupilová, Jiří Krušina, Patrik Ratajský, Lukáš Muroň, Martin Kubica, Ondřej Hanuš, Martin Popelář, Luisa Řídká, Michaela Feuereislová a archiv Jitky Zelenkové
Technická redaktorka: Petra Mejstříková
Vydalo: Albatros Media a. s.
Rok vydání: 2015, 1. vydání, 24 427 publikace
Počet stran:  294 + fotografické přílohy, vázaná
ISBN: 978-80-7505-247-6
Hodnocení: 100 %


Zdroj foto: www.showbiz.cz

Obal knížky: knihy.cpress.cz/jitka-zelenkova-sem-tam.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ondřej Ruml – zpěvák a muzikálový herec

ruml 200Herec Ondřej Ruml se z finalisty X-factoru dostal na dosky Divadla Kalich. O jeho současném působení v divadle i o zkušenostech ze soutěže se dozvíte v následujícím rozhovoru.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět ještě líp

Ales Palan.840x540c (2)Je to známý vtip: Chcete Boha pobavit? Vyprávějte mu o svých plánech. Ale možná se stejně dobře baví, když si čte dalších čtyřicet Palánových rad, jak má vylepšit svět ještě o něco víc. A možn...


Literatura

Drsný příběh Ze sídliště

ze sidliste 200V září vydalo nakladatelství Odeon silný příběh ze současnosti dánského autora Jonase T. Bengtssona Ze sídliště. Zmar, bezvýchodnost, korupce, drogy a tři silné hlavní postavy na pozadí neútěšné sociální situace.

Divadlo

Muzikál Edith a Marlene se v Národním divadle moravskoslezském dočká čtyřiačtyřicáté reprízy

edith a marlene perex1Jubilejní 44. reprízy se dočká v pondělí 28. prosince na jedné ze scén Národního divadla moravskoslezského Ostrava, konkrétně na jevišti Divadla Jiřího Myrona, komorní muzikál Edith a Marlene, jehož autorkou je maďar...

Film

Navždy spolu pro romantické duše?
ImageNavždy spolu je až neuvěřitelně klasický romantický film. Člověk by řekl, že už musí být americké publikum takovýmito filmy nasyceno, ale kdyby tomu tak bylo, tvůrci by se nejspíš tvorby dalších a dalších romanti...