Silný válečný příběh inspirovaný skutky Nicholase Wintona
Banner

Silný válečný příběh inspirovaný skutky Nicholase Wintona

 Dítě na nástupišti 100Dítě na nástupišti britské autorky Gill Thompson nabízí fiktivní zápletku odehrávající se zejména během druhé světové války, v níž najdete řadu skutečných míst, osob i událostí. Podíváte se do koncentračních táborů, okupované Prahy i o něco bezpečnější Británie.

Po většinu čtení budete mít možnost sledovat dvě dějové linky, které se ovšem díky některým postavám navzájem propojují. Na jedné straně je mladá židovská dívka Eva, její manžel Josef a dcera Miriam. Tato rodina bydlí v pražské čtvrti Josefov a příchod války pro ni znamená zejména velký strach o malou dceru. Eva se ji rozhodne poslat do Anglie, kde by mohla být více v bezpečí.

A potom tu máme Pamelu, jejího manžela Hugha a syna Willa, kteří žijí v Londýně. Oproti pražské rodině jsou o poznání bohatší a válka se jich vlastně přímo nedotýká, dokud Will nenastoupí k RAF, díky čemuž mu hrozí velké nebezpečí. Pamela nachází „náhradu“ v malé židovské dívce, která patří mezi dětské uprchlíky z okupovaných zemí.

Čtenář se tedy pohybuje zejména mezi těmito dvěma rodinami, přičemž větší důraz je kladen na ženské zástupce - Evu a Pamelu. Poznáte jejich minulost, životní názory, strachy a koníčky. U Pamely je to především charitativní činnost, u Evy zase hudba. Ostatně právě muzikální sféra patří mezi důležité součásti celé zápletky.

Zajímavý je i pohled na odlišnou atmosféru v Československu a Británii. Zatímco naši zem přímo okupovali nacisti, v Anglii je situace alespoň z počátku přecijen rozdílná a zdánlivě klidnější. Stav v obou zemích pozorujete od prvních náznaků války až po její vrchol.

Samotná zauzlení má jako předlohu skutečný útěk židovských dětí v takzvaných Kindertransportech z okupované Evropy do Londýna, za kterými stál později velice známý muž Nicholas Winton. Nejedná se však o jedinou inspiraci reálnými událostmi. Podíváte se i do Terezína a zúčastníte se zkoušení her Brundibár a Rekviem nebo natáčení filmu Vůdce daroval židům město.

Hlavním posláním knihy je ovšem vyjádřit emoce spojené s odloučením od dětí a obrovským nebezpečím, které jim hrozilo. Budete se moci vcítit do matek, kteří o svých dětech nic nevědí. Ani jestli jsou ještě naživu. Podobně jako v mnoha jiných titulech z prostředí druhé světové války je i tento plný bolesti a žalu.

Celý děj je velice zajímavě propojen a nabízí úžasný příběh, který je v tomto případě fiktivní. Neznamená to ovšem, že by se nemohl stát. Během nacistického řádění a následného konce války se odehrávaly opravdu neskutečné věci, některé končily dobře, jiné bohužel tragicky.

Podíváte se i do poválečných let, nakouknete k norimberskému procesu a budete svědky dojemných setkání i velice smutných ztrát. Celý román je velice čtivý a nabízí řadu zajímavých faktů upravených do beletristické podoby. Určitě bych ho doporučil i ženám, jimž zapůsobí na jejich mateřské city a nabídne velice silný zážitek.

Dítě na nástupišti rozhodně patří k románům, které si mohou získat pozornost nejen zajímavou formou vyprávění, ale i svou poučností. Vlastně v něm můžete být svědky mnoha důležitých momentů a míst. Poznáte život těsně před válkou, koncentrační tábory nebo poválečné obnovování systému. Ale především budete svědky velkých dramat, jež v této době zažívali miliony lidí po celé Evropě.

Dítě na nástupišti 450

Dítě na nástupišti

Autor: Gill Thompson

Žánr: Historický román

Nakladatelství: Ikar

Edice: Světový bestseller

Rok vydání: 2021

Počet stran: 336

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/459260-dite-na-nastupisti


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Moderátor Jan Kudláček: „Přeju SVĚTU, aby obstál v moderním světě“

prima 200Přinášíme vám velký rozhovor o pořadu Prima ZOOM SVĚT (dříve Prima SVĚT), který letos slaví 20 let. Díky moderátoru a spolutvůrci Janu Kudláčkovi se dozvíte, jaké je to strávit 18 let s nějakým pořadem, co vše je potřeba a také něco o tom, že „na kriz...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Křížem krážem Českou republikou po kolejích

200 vlaky„Železnice je poezie svého druhu“ hlásal kdysi hrdě slogan propagující železniční dopravu. O tom, že železnice má svoje kouzlo, není pochyb. Kolejnice, které se v dálce spojují díky optickému klamu, specifická vůně motorového oleje na kolejích, p...


Literatura

Zemřeš v další kapitole

zemres v dalsi kapitole 200Je to k neuvěření, ale Nora Robertsová pod pseudonymem J. D. Robb vydala již čtyřicátý šestý díl knižní série s Evou Dallasovou. V květnu nám nakladatelství Alpress přineslo detektivní román s lákavým názvem Zem...

Divadlo

Muzikál Pomáda

Pomada 200

K celosvětovým oslavám 40. výročí premiéry legendárního amerického muzikálu Pomáda na newyorské Broadwayi se připojila i stověžatá Praha a ta...

Film

Současnost a budoucnost jezera Kökenúr

altPražské kino Aero má za sebou úspěšně 6. ročník filmového festivalu FLIM-Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Pokud chcete jít za zábavou, která se skutečně vymyká mainstreamovým proudům, pak je to tato podívaná. A dokonc...