Kniha, po jejímž přečtení vaše procházka lesem už nikdy nebude stejná!
Banner

Kniha, po jejímž přečtení vaše procházka lesem už nikdy nebude stejná!

propleteny-zivot 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha amerického biologa a spisovatele Merlina Sheldrakeho s názvem Propletený život a podtitulem Jak houby utvářejí svět, mění naši mysl a ovlivňují budoucnost. Vydejte se objevit tento fascinující svět i vy!

 

Osobně jsem z této knihy měla docela respekt, protože jednak působila poměrně obsáhle, a navíc jsem se bála, aby nebyla příliš odborná a vědecká. Mé obavy se snížily při pohledu na obsah a názvy kapitol (Lákadlo, Živoucí labyrinty, Blízkost cizinců, Myceliální mysl, Před kořeny, Lesní internet, Radikální mytologie a Jak porozumět houbám) a rozptýlily se při čtení úvodní kapitoly Jaké je to být houbou? Tam autor nastínil, čím se bude zabývat, zmínil například studii o vlivu LSD nnebo procházení hlenek modelem obchodního domu IKEA.

„Houby obývají propojené světy: V podzemních bludištích vede nespočet vláken. Šel jsem po stopě co největšímu počtu z nich, ale jsou škvíry, kterými jsem se i přes veškerou snahu protáhnout nedokázal. I když máme houby na dosah, zůstávají zahaleny tajemstvím a oplývají jinakostí, která nemá obdoby. Mělo by nás to odradit? Je vůbec možné, aby lidé se svým živočišným mozkem, tělem a jazykem tak odlišným organismům porozuměli? Kam nás to může posunout?“ zamýšlí se Merlin Sheldrake v úvodu.

Kniha se zajímavostmi jen hemží, mě například hned na úvodních stránkách nadchlo, že je ilustrována inkoustem z hnojníku obecného. Tato jedlá houba dokáže prorůst asfaltem, nadzvednout dlažební kostky a když jej necháte ve sklenici, jeho bílé maso zkapalní právě na černý inkoust. Dostaly mě také myceliální sítě pracující skoro jako počítač, byla jsem překvapená, v čem v čem se nachází lišejník, nebo jak dobře dokážou být vycvičeni psi na hledání lanýžů. A bylo toho mnohem více: od komunikace hub a rostlin přes organismy ve vesmíru až po zajímavé osoby nejen z kapitoly o radikální mykologii. Jeden spolupracoval s tvůrčí skupinou seriálu Star Trek: Discovery, jiný se vzdal práce bankéře v New Yorku a odešel do mexických hor, aby se účastnil prastarých rituálů indiánů žvýkajících výhonky způsobující halucinace.

Unikátní je také barevná příloha vyvedená na kvalitnějším papíře obsahující fotografie, které byste jinak museli složitě hledat a pravděpodobně na ně jen tak nenarazili. Jde například o snímky houby z čeledi hnojenkovitých při řešení mikroskopických bludišť, mravence napadeného takzvanou zombie houbou a několik jedinečných rostlin. Epilog nese název Tento kompost, následuje poděkování, obsáhlý poznámkový aparát, bibliografie, rejstřík a informace o autorovi.

Podívejte se, jak Merlin Sheldrake sní houby vypěstované z jeho knihy:

Merlin Sheldrake je biolog a spisovatel. Doktorát z tropické ekologie získal na Univerzitě v Cambridge za svou práci o podzemních houbových sítích v tropických deštných pralesích v Panamě, kde absolvoval doktorandskou stáž pod hlavičkou Smithsonova tropického výzkumného institutu. Věnuje se hudbě a rád kvasí alkoholické nápoje. Propletený život je jeho knižním debutem.

 

propleteny-zivot

Propletený život
Jak houby utvářejí svět, mění naši mysl a ovlivňují budoucnost
Autor: Merlin Sheldrake
Překlad: Vojtěch Ettler
Žánr: populárně naučná, les
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 320 + 16 barevná příloha
Hodnocení: 82 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, jak houby utvářejí svět, mění mysl a ovlivňují budoucnost

https://www.knihykazda.cz/propleteny-zivot/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Vladimír Brabec: Conneryho miluju, ale naštval mě, pacholek! (1.část )

Brabec perexNa rozhovor se skvělým hercem a znamenitým dabérem Vladimírem Brabcem jsem dorazila s asi 20 minutovým zpožděním. Dole mi otevřela jeho manželka a poslala mě nahoru – prý už na mě čekají a ona že...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Poklidní Živí mrtví již po třinácté

Zivi Mrtvi 200Nakladatelství Crew nám třikrát ročně nabízí pochoutku ve formě černobílé komiksové série Živí mrtví. Nyní na nás vyrukovalo se 13. dílem, jeNž nese název Těžká cesta zpět. Směle čtěte dále a dozvíte se, jak se kniha vyvedla, jak pokračuje p...


Literatura

Na jeden nádych a sto výdychov

island200Do knihy o Islande som sa zakusla pri počúvaní mojej obľúbenej islandskej kapely Sigur Ros a ich hudba ma sprevádzala počas celého čítania. Tak ako ich hudba, tak celá kniha podáva svedectvo o islandskej krehkosti a zároveň divokosti. Je veľmi povzbudzujúce čítať, počúvať...

Divadlo

Zdenek Merta u klavíru v Brně

Merta perexNa činoherní scéně Městského divadla v Brně bylo ve středu 22. ledna zase plno. Jak jsem se rozhlížel po hledišti, nenašel jsem jediné sedadlo prázdné. Když jsem se o přestávce zase rozhlédl, tak jsem konstatoval, že naprostá většina diváků byla v...

Film

Méďa aneb když plyšáček ožije

Film Meda plakatKdo má rád americké filmy, může se jít podívat na nový americký film Méďa, a jakmile ho zhlédne, nemusí ani přemýšlet, o čem vlastně ten film je. Hlavně, že se zasmál, až padal na opěradlo sedadla před sebou. Naví...