Chlapec z Buchenwaldu, který se musel naučit znovu žít

Chlapec z Buchenwaldu, který se musel naučit znovu žít

Chlapec z Buchenwaldu 200

Chlapec z Buchenwaldu tak trochu mate svým názvem. Pamětník Robbie Waisman a jeho spoluautorka Susan Elizabeth McClelland v něm totiž vzpomínají na samotný koncentrační tábor jen okrajově. Daleko více se věnují událostem poválečným.

Hrůzy odehrávající se v nacistických táborech již byly popsány v mnoha knihách. I Buchenwald se dočkal několika literárních zpracování. S osvobozením ovšem většinou nepřišel rovnou šťastný život. Samozřejmě, že přeživší měli radost, jejich cesta k normální existenci však byla ještě hodně trnitá. Své o tom ví i Romek “Robbie” Waisman.

Ten byl jedním ze sirotků, kteří přežili holocaust. Rodiče mu byli zavražděni, o většině příbuzných nic nevěděl. Po osvobození vznikla nadace, díky níž byli přesídleni do Francie a snažili se zapomenout. To bylo bezprostředně po válce velice těžké. V tomto příběhu budete sledovat jejich soudržnost i rozdílnost a fandit jim na cestě za štěstím.

Co se dělo po válce

Osudu mnoha dětí, kteří přišli během války o rodiče, se literatura obecně vlastně tolik nevěnuje. Přitom to při čtení o strašlivých událostech v koncentračních táborech napadne skoro každého. Když mu zabili všechny příbuzné, co s ním bylo po válce? Chlapec z Buchenwaldu se snaží odpovědět na tuto otázku, i když to často není úplně veselé vyprávění.

Je opravdu velice smutné pozorovat, jak byli zanedbaní. Museli se znovu učit, jak dodržovat správnou hygienu. Neměli základní znalosti školáků v jejich věku. Často pro ně bylo těžké jíst příborem. A navíc byla jejich srdce zlomena ztrátou bližních i samotného domova.

Ani po osvobození to židé neměli lehké

Tvůrce popisuje zejména atmosféru mezi chlapci. Jejich neshody i přátelství. Nedůvěru k ostatním, kteří o jejich životě v táborech nic nevědí. Muselo pro ně být extrémně těžké začít někomu věřit a nemyslet si, že je chtějí využít. Mnozí lidé jim to navíc neusnadňovali. Předpojatost vůči židům s koncem války rozhodně nezmizela. Romek postupně získává nové kamarády, učí se seznamovat s dívkami a užívá si vymožeností.

Celý text je sepsán velice čtivě, takřka beletristickou formou. V jednotlivých kapitolách se navíc objevují autentické fotografie autora, takže k písmenům dostáváte i obraz. Většina děje se odehrává v letech krátce po osvobození, ale prostřednictvím flashbacků se podíváte i na dění, jehož byl tvůrce svědkem. Většinou však ne přímo do tábora Buchenwald, ale do zbrojovky (továrny) se zkratkou HASAG. V ní Romek pod ostřížím okem dozorců musel pracovat společně s otcem, než byl transportován dále.

Sami by to nezvládli

Kniha je velice emotivní. Většinou sice nepopisuje samotné zabíjení (i když ani bez něho se to neobejde), ale přesto ukazuje na tragické okolnosti, které změnili mnoha dětem život. Přesvědčí vás o tom, že samotní bez pomoci byste tehdy nepřežili. Právě soudržnost a láska druhého jim většinou zachránila život.

Chlapec z Buchenwaldu je velice zajímavým dílem, které na zářném příkladu vysvětluje, jaký mohl být osud sirotků po konci války. Velkou zajímavostí je potom přítomnost jednoho z dalších přeživších, kteří rovněž sepsali své vzpomínky do knihy. Osud Romka “Robbieho” Waismana se totiž propojil se osudem Elieho Wiesela, kterého můžete znát díky mnoha kniha v českém překladu. Z těch nejvýznamnějších jmenujme třeba Noc, jež důkladně popisuje jeho zážitky z Osvětimi a Buchenwaldu.

 

Chlapec z Buchenwaldu 450

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chlapec z Buchenwaldu

Originální název: Boy from Buchenwald, 2021

Autor: Robbie Waisman & Susan Elizabeth McClelland

Překlad: Hana Antonínová

Žánr: Biografie, Historická

Vydalo: Nakladatelství Brána, 2021

Počet stran: 256

Hodnocení: 95 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/453390-chlapec-z-buchenwaldu.html


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Konečně zase hrát živě, to je přání Vladana Vavruši, kapelníka skupiny GAIA

Gaia perexDruhá múza je název aktuálního alba otrokovické skupiny GAIA. Sedm původních písniček a jedna instrumentální skladba představují pop rockovou muziku, která imponuje vlastními hudebními i aranžérskými nápady stejně jako chytrými texty - a samozřejmě...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Jak daleko byste zašli kvůli tomu, abyste zjistili pravdu?

Stara tajemstvi perexInspektorka Lottie Parkerová řeší další komplikovaný případ. Vyšetřuje vraždu ženy, jejíž tělo bylo nalezeno v domě její dcery. Zmiňovaná dcera se však pohřešuje, a tak se Lottie a její parťák, detektiv Boyd, začnou obávat ...


Literatura

Denise Jarvie: Tajný jazyk světla

tajny jazyk svetla 200Máte sto chutí praštit s tím, co nyní děláte, jak žijete a zkusit to znovu A LÉPE? Pak tyto karty mohou být dobrým průvodcem. Autorka je zpracovala s vědomím, že s každou takovou změnou, která nás má vést více k tvořivosti a sm...

Divadlo

Manželské vraždění jako dárek k výročí

manzelske vrazdeni perexNelekejte se, krev v tomto článku nepoteče. Řeč je o divadelní hře Manželské vraždění francouzského dramatika Erika-Emmanuela Schmitta, kterou si přidalo do repertoáru Městské divadlo Z...

Film

Šokující film Ghoul, nyní nově na DVD

ghoul 200

Horor s názvem Ghoul aneb Hlad má mnoho podob, který měl dvě premiéry, jednu v USA a druhou 26. února v Praze, nyní nově vychází 8. července na DVD i Blu-ray ve společnosti Magic Box. Režisérem je kaskadér a sc...