Je tu nová série nejen o technologiích

Je tu nová série nejen o technologiích

zlomeny genius 200Zlomený génius je prvním dílem z cyklu knih s Willem Parkerem od Drewa Murraye. Pokud vás zajímají technologie a láká netradiční prostředí, určitě se do knihy pusťte.

 

 

 

V prvé řadě musím pochválit zdařilou obálku, kterou navrhla známá tvůrkyně Diana Delevová. V tomto případě pracovala s modrou barvou a také motivem města a cesty v pozadí a třemi postavami. Ty doplňuje výrazný bílý název knihy a vše je ozvláštněno náhodným proudem znaků působícím jako vodotisk. Jedná se o dobrý nápad, který je knize sedí.

Hlavním hrdinou je Will Parker, mladý ředitel velké technologické firmy. Ten se v minulosti dopustil programovací chyby, kvůli které zemřela vysokoškolačka a aby svou vinu odčinil, začne pracovat v kyberdivizi FBI. Jako zvláštní agent se ocitá na festivalu Comic-Con, kde došlo k vraždě. Oběť má navíc něco společného s kvantovým počítačem, který se Will kdysi snažil získat. Dává se dohromady s inspektorkou Danou Lopezovou a kolegou od FBI Thomasem Deckerem a brzy zjišťuje, že stopy vedou na dark net, kde probíhá aukce, do které je zapojen jak legendární čínský hacker, tak ruští mafiáni i manažer významné firmy.

Kniha je unikátní svým prostředím – autor se na takových akcích sám pohybuje a díky tomu vše působí uvěřitelně a čtenář má pocit, že tam sám je. Nechybí zde ani napětí, nebo technologie. Osobně mám však dojem, že bez dark netu už není podobná detektivka a také musím souhlasit s komentářem na Databázi knih: „Jen snad kdyby se autor vyhnul obvyklým šablonkám jiskření mezi agenty a temných strašáků z minulosti, které snad visí jako odškrtávací seznam nad stolem každého vydavatele, aby vůbec uvažoval, že knížku pustí mezi nás, bylo by to za plný počet.“ Když čtete podobnou knihu výjimečně, tak vám to nevadí, ale jak se vám jich dostane do rukou více, jedná se o patrný trend, nebo spíše až klišé.

Při čtení mě velmi překvapil překladatel Milan Lžička, a to zajímavými a pro mě netradičními výrazy a spojeními. Například namoutě kutě jsem si musela hledat a nepřekvapilo mě, že se nachází například v díle Bylo nás pět. Mezi další nezvyklé fráze patřilo: klika jako blázinec nebo peláším ozlomkrk a já byla ráda, že se mi rozšířila slovní zásoba.

Zlomený génius není nikterak přelomová kniha, ale i přes tu šablonovitost se četla dobře a ráda se s Willem Parkerem zase setkám u dalšího dílu.

Drew Murray vyrůstal na jihozápadě Ontaria, na Ivey Business School získal titul MBA a vybudoval si úspěšnou kariéru v oboru firemních technologií, poté se však začal věnovat investování a vzdělávání. Je rozený snílek, takže má rád sci-fi a fantasy, je mistrem únikovek a milovníkem her na hrdiny. Narazit na něj můžete na fanouškovském festivalu Comic Con, případně na Western University či Fanshawe College, kde vyučuje. Coby nadšenec do techniky, sil, které ji pohánějí a jejího vlivu na společnost vytvořil cyklus příběhů o Willu Parkerovi s cílem pobavit, ale i prozkoumat odvrácenou stranu technologií.

zlomeny genius

Zlomený génius
Autor: Drew Murray
Překlad: Milan Lžička
Žánr: thriller
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 328
Hodnocení: 85 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/459030-zlomeny-genius.html


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Dům kultury v Kroměříži představuje noviny Afriky pod jednou střechou

Miroslav karasek perexSběratel Miroslav Karásek vystavuje od 3. ledna do 15. února ve foyer Domu kultury v Kroměříži část svojí ojedinělé sbírky novin z celého světa. Po úspěšné prezentaci asijských periodik se tentokrát věnuje periodickému tis...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

S mužstvím je to stále horší a na vině jsou také technologie

odpojeny muz perexVydavatelství Grada vydalo knihu s názvem Odpojený muž a podtitulem Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím. Jejím autorem je americký psycholog Philip Zimbardo, který na toto téma vystoupil také na známé konferenci T...


Literatura

Spousta zajímavostí nejen o lese

mala-lesni-skola 200Malá lesní školka s podtitulem O životě v přírodě je další povedená kniha o přírodě, která vyšla v nakladatelství Kazda.

...

Divadlo

Hudební scéna Městského divadla v Brně jubiluje

Hudebni scena 200Je to neuvěřitelné, jak letí ten čas. Docela nedávno byl v jámě budoucího divadla na Lidické ulici v Brně kladen základní kámen – až z Broadwaye. Pokřtili jej šampaňským manželé Formanovi. A jejich přání, aby to bylo divadlo veleúspěšn...

Film

No, nic…

no nic 200Britskou komediální sestavu Monty Python (Terry Jones, Terry Gilliam, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin, Graham Chapman), která svého vrcholu dosáhla v 70. letech, snad není třeba představovat - byť u nás jsme se s jejím odkazem mohli seznámit ...