Nymfomanka aneb když je touha po sexu nemoc

Nymfomanka aneb když je touha po sexu nemoc

Tisk

nymfomanka 200V Knihy Dobrovský v edici Red vyšla kniha Nymfomanka. Její autorkou je uznávaná polská spisovatelka Sonia Rosa. Zapomeňte na 50 odstínů šedi a začtěte se do tohoto silného příběhu.

 

 

 

Protagonistka Anita je závislá na sexu, a to tak, jak si to běžný člověk nedokáže představit. Každé místo je pro ni dobré na to, aby tam svedla muže a když se jí to náhodou nepodaří někde venku, uchyluje se na internet nebo k pornu a alkoholu. Často se pohybuje na hraně a její chování má na ni velký dopad. Touží po blízkosti, ale ve vážnějším vztahu nevydrží a přichází o dům, syna i práci. Navíc se musí neustále stěhovat, snaží se začínat znovu, ale sex je pořád na prvním místě.

Kniha je psána ze dvou pohledů – střídá se v ní Anitino vyprávění ze současnosti s jejími vzpomínkami. Ty začínají v roce 1989, kdy měla čerstvých čtrnáct let a docházelo k přeměně mezi dětstvím a dospělostí. Také díky tomu čtení dobře odsýpá a čtenář se o ní dozvídá více a více a může přemýšlet nad tím, kde přesně se stala „chyba“.

Na první dojem se Anita může jevit jako mrcha a nesympatická bytost, ale čím více ji čtenář poznává, tím mu je bližší a sympatičtější. A navíc si uvědomuje, že se jedná opravdu o nemoc, se kterou není jednoduché žít.

„Jsme pro sebe zkrátka stvoření – nymfomanky a kurevníci. Právě to přece je, když mě obtáhl ve skladu svého obchodu, přestože má na prstu prstýnek. Kurevník a kurva – dvě ideálně do sebe pasující poloviny jednoho celku. Hřešit je hřích, ale svádět ke zlému také. Hřeším tedy dvakrát, anebo za svoje viny zaplatí každá polovina zvlášť? Jenže ja nevěřím v peklo a žádné představy ohně pekelného. Peklo, to je moje každodennost a jedna každá špatná volba. Peklem je můj život a pocit vězení ve vlastním těle.“ (str. 307)

Nymfomanka pro mě byla velmi milým překvapením. Od knihy jsem příliš neočekávala, říkala jsem si, že si přečtu něco jiného mimo můj „záběr“. Viděla jsem víceméně jen kladné ohlasy s tím, že nejde o typickou erotickou literaturu. To mě těšilo a kniha mě velmi rychle vtáhla a pustila až na konci, kde jsem měla málem slzy v očích.

Pokud jsou ostatní knihy od této autorky podobné, tak v tom případě doufám, že jich u nás bude přeloženo více a nenechám si je ujít.

Sonia Rosa je v Polsku velice známé jméno – jedná se o pseudonym úspěšné spisovatelky erotických románů, která však svou skutečnou identitu tají.

nymfomanka

Nymfomanka
Autor: Sonia Rosa
Překlad: Lenka Kuhar Daňhelová
Žánr: erotický román, pro ženy
Nakladatelství: Red, Knihy Dobrovský
Rok vydání: 2022
Počet stran: 352
Hodnocení: 88 %

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/nymfomanka-397312265


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Naše sestava je od počátku stejná, jen bubeníci "přibývají", říká Dája Šimíčková z kapely Prime Time Voice

daja 200I když vokální trio Prime Time Voice funguje dva roky, jde o zkušené zpěvačky - jmenovitě Marta Marinová, Taťána Roskovcová a Dája Šimíčková. Přesto toho stihly i za tak krátkou dobu společného zpívání požehnaně včetně CD Live. Nejen o zahraničních š...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Knížka, která vás chytí a nepustí!

200litS neobvyklou otevřeností píše své knihy norská spisovatelka Anne Holtová a nešetří nikoho a nic, žádné téma není pro ni tabu. Právnička, která pracovala u policie, v televizním zpravodajství a několik měsíců i jako ministryně spravedlivosti, zúročuje své zk...


Literatura

Academia sbírá paměť 20. století

aca 200Nakladatelství Academia vydává knihy ve více než dvaceti různých edicích. Když nedávno facebookem projela vlna „bookchallenge“, ve kterých vyzvaní měli sepsat deset knih, které je něčím zasáhly, nemohla jsem nezmínit knihy z e...

Divadlo

Rodina afektovaných egocentriků září na prknech Fidlovačky

hayfever 4Po jedenácti letech se Divadlo na Fidlovačce spolu s jeho diváky rozloučilo s úspěšnou hrou Guya Boltona a Williama Somerseta Maughama Julie, ty jsi kouzelná, v které v jedné z hlavních rolí excelovala Eliška Balzerová. Příznivci Elišk...

Film

Kontroverzní Bojovnice zanechá mnoho rozporuplných pocitů

bojovniceFilmů o neonacismu a skinheadské subkultuře bylo již na filmových plátnech několik. Některé byly více, některé méně úspěšné, ale vždy dokázaly šokovat i zaujmout určitou sortu diváků. S podobným záměrem přichází do kin i film Bojovn...