Pátrání po tajemné moci Leviar

Pátrání po tajemné moci Leviar

Tisk

leviar (2)„Sylothys, rozmanitá říše pěti království bez jediného krále, je v nebezpečí. Nekonečný příliv satyrů a mlhy neustává a hrozí, že celou zemi zahalí bílá tma. Zloděj Nydeon a jeho pět přátel nehodlají jen přihlížet a rozhodnou se vyrazit do boje. Pomůže jim nejen síla a důvtip, ale i magické schopnosti Leviar, se kterými lze dokázat takřka cokoli. Třeba i rozhodnout bitvu proti Bílému králi. Ten má ale vlastní děsivý plán a nehodlá si ho nechat překazit…“

Přesně takto zní popis knihy ze zadní strany přebalu, který se nás, spolu s krásnou obálkou, snaží nalákat ke koupi a přečtení. Jaké nebezpečí hrozí oné říši Sylothys? Co je ona bílá tma a co by se stalo, kdyby zahalila svět? A kdo je onen Bílý král v říši, kde není králů a jaký je jeho plán? A čím přesně je titulní Leviar?

Částečné odpovědi na dvě z těchto otázek dostáváme již v prologu. Leviar je tajemná síla, kterou se snažil odhalit dávný čaroděj, pomocí experimentů s lidskou schránkou. Stalo se něco, co nepředpokládal a moc Leviaru se začala šířit na potomky přeživší jeho pokusy. Bílým králem pak byl tajemný Meronth, který kdysi zatoužil stát se králem všech království na kontinentu naplněn tajemnou mlhou a nejzkaženější temnou magií. Byl ale poražen v mocné bitvě. Zmizel však nastálo?

Děj knihy samotné nás ale posouvá o hezkých pár set let později. Leviar je něčím dávným a mýtickým a bílý král je pojmem z nějž obyvatelé říše už přestávají míti strach. Pro některé se stává už jen povídačkou, o které si vyprávějí kamarádi u piva. Právě zde v první kapitole potkáme našeho hlavního hrdinu Nydeona, který se vrací z bojového tréninku a s přáteli se dává do debaty o současných událostech. Patron Rheen, vládce Asorilu, města, kde náš příběh začíná, má v plánu nechat se korunovat na krále, přičemž nedbá ani varování, které mu přináší elf Thelian.

Jeho korunovace spouští události, které dávají do pohybu děj. Nastává nečekaná invaze satyrů a vypadá to, jakoby se temnota vracela zpátky na kontinent. Událostem na kloub chtějí přijít právě Nydeon s Thelianem, k nimž se na jejich výpravách po kontinentu připojují další rozmanité postavy. Nářečně mluvící trpaslík (pardon rantir) Yogrif, magií nadaná, byť trochu lehkovážná Skyanna, četbou starých knih vzdělaný mnich Riorin a ještě jeden němý společník. Na své cestě potkávají satyry i loupežníky, barbary, šamany i čaroděje. Navštíví čarodějnou akademie, město barbarů i smradlavý přístav.

První díl celé série je dílem rozjezdovým seznamuje nás se světem, jeho zákonitostmi a postavami, stejně jako s promyšleným magickým systémem. Kniha představuje zajímavou fantasy jednohubku na jeden, či dva dlouhé večery. Je vidět, že z mapy celého kontinentu Solythys nám autor představil jenom malinkatou část, stejně jako nám zůstalo zatajeno spoustu dalších informací o dějinách celého světa. Vše se tak dozvíme až v dalším díle celé série, při dalších dobrodružstvích Nydeona a jeho společníků. Nicméně jsem na ně zvědav a těším se na ně, to nemohu říct.

O autorovi:

Aleš Diviš se narodil a žije na jižní Moravě v blízkosti města Znojma. Navštěvoval Univerzitu Pardubice, odkud si s sebou na Moravu přivezl bakalářský titul v oboru Anglický jazyk – specializace v pedagogice. Pro učitelskou dráhu se však nakonec nerozhodl a místo toho se již řadu let živí jako grafik a retušér. Ke psaní ho přivedla jeho bujná představivost. Ačkoliv ho životem provází už od dětských let, přenést své vidiny a nápady na papír se nakonec rozhodl až téměř ve třiceti. Nejlépe se mu píše v noci, kdy v místnosti svítí pouze displej obrazovky. Kromě knih má rád videohry, ve kterých nad efekty převažuje příběh, a jeho nejoblíbenější slovo je dobrodružství. Fiktivní svět Sylothys, do kterého je zasazena knižní série Leviar, vnímá jako svůj splněný sen.

leviar

Název: Leviar: Královská mlha

Autor: Aleš Diviš

Počet stran: 320

Nakladatelství: Fragment


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petra Polnišová: „Krásny scénár a vynikajúci herci. Čo viac s si herec môže priať.“

petra polnisova 200Petra Polnišová je jedna z hlavních představitelek hrdinek filmu Známí neznámí. Jak se jí hrálo s Martinem Hoffmanem, jaká byla nálada na place a proč byste měli tento film vidět?

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Všechny kočky milují Valerianu

Všechny kočky milují ValerianuRecenze Lenky Kališové na druhý díl detektivní série od spoluautora scénáře legendárního seriálu Dr. Who s Vinylovým detektivem. Hlavní hrdina se svou vynalézavou přítelkyní Nev...


Literatura

Lauro, ty jsi ale číslo

laur200Čtu od malička. Jakmile jsem se naučila rozpoznávat písmenka, každou volnou chvilku jsem trávila s knížkou v ruce. Nejraději asi vzpomínám na období, kdy jsem byla sedmačkou, osmačkou a hltala holčičí romány. Každé prázdniny jsem jezdila do Hradce Králov...

Divadlo

Od mejdanu po drama. Ve Švandově divadle připravují Chlast, divadelní adaptaci stejnojmenného kultovního filmu

chlast 200Divadelní adaptaci snímku Chlast oceněného v roce 2021 Oscarem za nejlepší cizojazyčný film uvede koncem dubna Švandovo divadlo v Praze. Autory adaptace jsou režisér filmu Thomas Vinterberg a Claus Flygare. Ti svou divadelní verzi Chlastu postavili n...

Film

Největší přehlídka srbského filmu ve Vsetíně

altEvropské filmy se těší velké oblibě a v rámci filmových festivalů jsou horkým kandidátem na zaručený způsob zahnání případné nudy a zajímavým kulturním zážitkem. Specialitou jsou pak festivaly zaměřené pouze jedním směrem. Tedy tím zeměpisným. A právě takov...