Povídky pod psa pod psa nejsou!

Povídky pod psa pod psa nejsou!

Tisk

povidky-pod-psa200Dnešní době se říká uspěchaná, turbulentní, toxická, nevyzpytatelná, každý se vymlouváme na čas (i já), pak tu a tam na něco zapomeneme (výmluva je jasná). Možná proto řada chtivých a pravidelných čtenářů se přesunula od čtení k poslechu audioknih nebo k večernímu nicnedělání s hudbou. Jedu v tom taky.

 

Naštěstí vám přijde pod ruku knížka, která zaujme samotným názvem – Povídky pod psa. Napsal je Flanderský bouvier Oskar, tedy naštěkal, narafal a nakňučel Evě Maškové do klávesnice. V tomto okamžiku mého sdělení určitě zbystří pejskaři – těm rozhodně doporučuji knihu otevřít a číst. Každá povídka, které dohromady tvoří jedinečný román z krátkých příběhů, připomene vše důležité, co může páníček se svým psem prožít, zažít a užít si. Ostatně, pejskaři ví svoje.

Nepejskaři by neměli ale zůstat stranou. Sama to se psy neumím a na ulicích je jich na můj vkus příliš, ale tady to neplatí. Během sta stránek jsem se dostala mezi tuto velmi početnou skupinu. Dozvěděla jsem se, jaké to je se psí výchovou, co k ní patří a čeho se vyvarovat, jak zase na druhé straně pes umravňuje a někdy až zotročuje vlastní páníčky, kterak si vytváří svou smečku a koho skutečně poslouchá. Autorka Eva Mašková je prostě pejskař na výtečnou a má vše řádně napozorované. Krásný je celkový sled knihy – z útulku na Hrad – což povídkám dodává další jiskru a touhu ku čtení.

Není jednoduché zachránit psa z útulku, navíc ještě lovce. Je velmi složité, a přitom nádherné, se s ním sžít. Když se stanou parťáky a jeden druhého neopustí, mají vyhráno. Ostatně, to by mělo platit i mezi lidmi. Jestliže se něco nepovede, hned neodsouváme protihráče do útulku či ven z bytu. Oskar a paní Dáša jsou toho vzorným příkladem.

Povídky Evy Maškové jsou vtipné, dobře vypointované, čiší z nich lidství a výtečná čeština. Hraje si s příběhem, dává pozor na každou větu, v níž mazlí všechna slova do správného pořádku. Velmi příjemný styl je umocněn pěknou grafickou úpravou s milými ilustracemi Pavla Beneše. Sumasumárum – knížka pro každého, kdo se chce něco dozvědět, má náladu si číst a nevadí mu občasné kotrmelce v lidsko-psích vztazích.

povidky-pod-psa

Název: Povídky pod psa / Slepičí polévka pro psí duše
Autor: Eva Mašková
Ilustrace: Pavel Beneš
Žánr: povídky
Nakladatelství: Talent Pro ART, s. r. o.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 104
Hodnocení: 96 %

Zdroj foto: archiv nakladatelství

Odkaz na web: www.talentproart.cz 


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Brazilská capoeira v sobě skrývá boj, tanec, akrobacii i hudbu

capoeira 200Capoeira… už jste to slovíčko někdy slyšeli že? Ale co to jen mohlo být… hora v Asii? Mexický dezert? Nebo možná španělská vesnice…kdepak, samá voda. Capoeira je brazilské bojové umění. A kdo by vám o něm mohl říct více, než graduado Girafa, olo...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Letní bouřky – s touhle knihou vám léto ani v září neskončí

letni bourkyLetní bouřky jsou LGBT+ knihou, kterou si přibalte do kufru, pokud se chystáte zajet vegetit k moři a chcete něco letního, rozkošného a přitroublého a máte rádi knihy, které jsou nekonfliktní. Jediný konflikt je tam p...


Literatura

Za tajemstvím radosti z běhu při Běhání s Keňany

200litZnáte-li úspěšný McDougallův bestseller Born to Run nebo patří-li mezi vaše koníčky běh, pravděpodobně vás upoutá i titul nakladatelství Mladá fronta Běhání s Keňany, kterou napsal
vášnivý běžec a novinář Adharanand Finn.

...

Divadlo

Když kamarádi už nejsou, co bývali

fuk 200Divadlo pod Palmovkou opět hraje po rekonstrukci ve svých prostorech. Jednou z premiér aktuální sezóny je i hra nizozemské autorky Marie Goos, která poukazuje na to, že časy a lidi se mění, i když byli skálopevně přesvěd...

Film

Návrat do budoucnosti: cestování časem

DVD Návrat do budoucnostiKoncepčně vychytaný film Návrat do budoucnosti (1985) představuje Michaela J. Foxe v jeho nejlepší roli. Škola života, kterou prochází, je stejná jak v roce 1985, tak i v r...