Povídky pod psa pod psa nejsou!

Povídky pod psa pod psa nejsou!

Tisk

povidky-pod-psa200Dnešní době se říká uspěchaná, turbulentní, toxická, nevyzpytatelná, každý se vymlouváme na čas (i já), pak tu a tam na něco zapomeneme (výmluva je jasná). Možná proto řada chtivých a pravidelných čtenářů se přesunula od čtení k poslechu audioknih nebo k večernímu nicnedělání s hudbou. Jedu v tom taky.

 

Naštěstí vám přijde pod ruku knížka, která zaujme samotným názvem – Povídky pod psa. Napsal je Flanderský bouvier Oskar, tedy naštěkal, narafal a nakňučel Evě Maškové do klávesnice. V tomto okamžiku mého sdělení určitě zbystří pejskaři – těm rozhodně doporučuji knihu otevřít a číst. Každá povídka, které dohromady tvoří jedinečný román z krátkých příběhů, připomene vše důležité, co může páníček se svým psem prožít, zažít a užít si. Ostatně, pejskaři ví svoje.

Nepejskaři by neměli ale zůstat stranou. Sama to se psy neumím a na ulicích je jich na můj vkus příliš, ale tady to neplatí. Během sta stránek jsem se dostala mezi tuto velmi početnou skupinu. Dozvěděla jsem se, jaké to je se psí výchovou, co k ní patří a čeho se vyvarovat, jak zase na druhé straně pes umravňuje a někdy až zotročuje vlastní páníčky, kterak si vytváří svou smečku a koho skutečně poslouchá. Autorka Eva Mašková je prostě pejskař na výtečnou a má vše řádně napozorované. Krásný je celkový sled knihy – z útulku na Hrad – což povídkám dodává další jiskru a touhu ku čtení.

Není jednoduché zachránit psa z útulku, navíc ještě lovce. Je velmi složité, a přitom nádherné, se s ním sžít. Když se stanou parťáky a jeden druhého neopustí, mají vyhráno. Ostatně, to by mělo platit i mezi lidmi. Jestliže se něco nepovede, hned neodsouváme protihráče do útulku či ven z bytu. Oskar a paní Dáša jsou toho vzorným příkladem.

Povídky Evy Maškové jsou vtipné, dobře vypointované, čiší z nich lidství a výtečná čeština. Hraje si s příběhem, dává pozor na každou větu, v níž mazlí všechna slova do správného pořádku. Velmi příjemný styl je umocněn pěknou grafickou úpravou s milými ilustracemi Pavla Beneše. Sumasumárum – knížka pro každého, kdo se chce něco dozvědět, má náladu si číst a nevadí mu občasné kotrmelce v lidsko-psích vztazích.

povidky-pod-psa

Název: Povídky pod psa / Slepičí polévka pro psí duše
Autor: Eva Mašková
Ilustrace: Pavel Beneš
Žánr: povídky
Nakladatelství: Talent Pro ART, s. r. o.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 104
Hodnocení: 96 %

Zdroj foto: archiv nakladatelství

Odkaz na web: www.talentproart.cz 


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Aleš Prager: „Když jsem vstoupil do knižního světa, všichni z oboru říkali, že je to běh na dlouho trať – tak běžím. “

ales pragerLetos na jaře jste si na webu K21 mohli přečíst rozhovor "Kniha, kterou má cenu číst" se začínajícím táborským spisovatelem Alešem Pragerem. A protože je Aleš ...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Vražda s nápovědou

vrazda s napovedou200Catherine Shepherdová pokračuje ve spanilé jízdě detektivek a v červnu jí vyšla u nakladatelství Cosmopolis kniha Vražda s nápovědou z její populární série Julia Schwarzová a Florian Kessler. A jaký důmyslný případ bude patolo...


Literatura

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět ještě líp

Ales Palan.840x540c (2)Je to známý vtip: Chcete Boha pobavit? Vyprávějte mu o svých plánech. Ale možná se stejně dobře baví, když si čte dalších čtyřicet Palánových rad, jak má vylepšit svět ještě o něco víc. A možn...

Divadlo

Balet Luskáčik okúzlil návštevníkov

lusk 200V Dome umenia v Piešťanoch sa 22. novembra predstavil hrou Luskáčik Svetoznámy Kyjevský City balet v  hudobnom podaní Piotra Iľjiča Čajkovskija.

...

Film

MARCO BELLOCCHIO NA FEBIOFESTU

bello200Stále vitální pětasedmdesátník Marco Bellocchio (narozen 1939) osobně zavítá na letošní FEBIOFEST, který mu uspořádává retrospektivu – či spíše jen miniretrospektivu, protože nabízí pouhé tři tituly. Prvním je Bellocchiův debut Pěsti v kapsách, pak nás...