Závěr série o hodné holce

Závěr série o hodné holce

Tisk

Mrtva holka dobra holka200Young adult od Holly Jacksonové vychází od roku 2020 v nakladatelství Cosmopolis a v loňském roce tato série dospěla do finále. Jaké jsou tedy dva její poslední díly?

 

 

První díl Návod na vraždu pro hodné holky jsem vnímala jako zdařilý počin a moc mě bavil, stejně jako ten druhý s názvem Hodná holka, zlá krev, kde hrál velkou roli podcast. Proto jsem měla radost, že vychází závěr této trilogie, ale překvapilo mě, že u nás z nějakých důvodů došlo k rozdělení závěrečného dílu na dvě části. Myslím, že obsáhlostí to nebylo (oba díly mají přes 200 stran) a vidím za tím hlavně snahu čtenáře napnout (díly nevyšly současně) a také vydělat. Navíc si zpětně říkám, že být kniha v jednom, tak ji jen stěží dočtu…

V první části, tedy v první knize se Pipa chystá na vysokou školu a bojuje s tím, že ji pronásleduje minulý případ. Nejenže trpí panickými záchvaty a má halucinace, ale také má dojem, že ji někdo pronásleduje a dostává anonymní výhružky. Snaží se tak odhalit, kdo může být jejím stalkerem a dospěje k tomu, že je zde spojitost se sériovým vrahem, který působil v okolí před šesti lety. Snaží se tedy odhalit pravdu a jak je to u Pipy zvykem, jde do všeho po hlavě, neohroženě a s velkou vervou.

Moc se mi líbila atmosféra, jakou kniha měla. Bylo moc zajímavé číst o stalkování i pocitech Pipy a celkově to bylo napínavé a čtivé. Jen mi zde přišlo škoda, že od vydání předešlé Hodné holky uplynula nějaká doba a já si z ní nepamatovala všechny souvislosti. Je to však alespoň výzva k tomu dát si rereading série v kuse!

Mrtva holka dobra holka

Zatímco první díl byl o hledání, druhý je spíše o zahlazování stop. Byla by škoda prozradit něco významnějšího z děje, ať každý může být překvapený a udělat si svůj názor. Na mě tato část působila úplně jinak než ty předchozí, a to bohužel v tom negativním smyslu. Přišlo mi to vše hodně přehnaný, a právě kvůli tomu mě to vůbec nebavilo číst a jen jsem se přemáhala a čekala, jestli přijde nebo nepřijde zvrat.

„Takže co bude teď?
Na to žádný plán neměla. Nic jiného kromě přerušení kruhu, kromě přežití a zabití. Takhle přežila. A když to teď dokončila, jak má v žití pokračovat dál? Opakovala si tu otázku a položila ji i Ravimu ve své hlavě. Žádala ho o pomoc, protože on byl jediný člověk, u něhož věděla, jak to udělat. Ale Ravi ztichl. Nikdo uvnitř nebyl, jen zvonění v uších. Proč ji opustil? Pořád ho potřebovala.“ (str. 8)

Jak jsem se na završení těšila, tak jsem byla zklamaná, ale věřím, že třeba mladší čtenáři (pro které je tato série určená), budou nadšení.

Holly Jacksonová začala psát příběhy jako velmi mladá a svůj první (a špatný) román dokončila v 15 letech. Odpromovala na univerzitě v Nottinghamu z angličtiny se specializací na literární lingvistiku a kreativní psaní. Návod na vraždu pro hodné holky je jejím prvním románem a zároveň prvním New York bestsellerem. Žije v Londýně, a kromě čtení a psaní ji baví videohry a sledování dokumentů o zločinech, při kterých si může představovat, že je detektiv. K jejím vydaným knihám patří Návod na vraždu pro hodné holky, Hodná holka, zlá krev a Mrtvá holka, dobrá holka (u nás část první a druhá). Holly můžete sledovat na Twitteru a Instagramu @HoJay92.

Mrtva holka dobra holka cast druha

Mrtvá holka, dobrá holka – část první
Mrtvá holka, dobrá holka – část druhá
Autor: Holly Jacksonová
Překlad: Karolina Medková
Žánr: young adult
Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 264, 232
Hodnocení: 87% a 75 %

https://www.grada.cz/mrtva-holka-dobra-holka-%E2%80%93-cast-prvni-13556/

https://www.grada.cz/mrtva-holka-dobra-holka-%E2%80%93-cast-druha-13557/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Přesvědčit klienta, že moje práce je nejlepší, je pro mne důležité“, říká japonská stylistka Kumie Holý

Kumie & Petr HolyPod pojmem kimono si většina z nás vybaví tradiční japonský oděv se složitým vázáním, nošený při speciálních příležitostech. Japonská stylistka Kumie Holý však boří zaběhnuté st...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Atomka opět přináší velmi zajímavé téma

atomka 200V nakladatelství XYZ ve společnosti Albatros Media vydali v říjnu knihu Atomka s dalším případem komisaře Francka Sharka a Lucie Henebelleové. Pusťte se do něj i vy!

 

...

Literatura

Sbohem, cizinko aneb román o vztazích s detektivní zápletkou

sbohem cizinko daniela kovarova"Neporovnávej svůj život s jinými. Nemáš potuchy, čím museli projít.“
Regina Brett

...

Divadlo

Říjnové premiéry v Městských divadlech pražských: temná lovestory a básně v novém světle

MDP 200Na říjen si Městská divadla pražská připravila dvě premiéry. V Komedii uvádí inscenaci 100 nejkrásnějších českých básní, ve které zazní vedle nejznámějších veršů i básně současných autorů. Na scéně Rokoka se představí divadelní adaptace Posedlosti, filmov...

Film

Poslední hostina začíná, děsivý Den díkůvzdání se blíží

den dikuvzdani200Dlouho očekávaný horor Eliho Rotha Den díkůvzdání s Patrikem Dempseym v hlavní roli vstoupí do kin ještě tento rok. Žádné klišé o Dni díkůvzdání a vrahovi ale od Rotha, který proslul svými předchozími horory, nečekejte. Poté, co se Černý...