Mladá švadlena Isobel Gambleová je vdaná za lékárníka Edwarda a spolu žijí v Glasgow. Kvůli Edwardovým dluhům ale musí Skotsko opustit a vybudovat si nový život v Novém světě.
Jen několik dní po příjezdu do Salemu se Edward připojí k odplouvající lodi jako zdravotník a zanechá svou ženu bez peněz. Když se Isobel setká s mladým Nathanielem Hathornem, v obou dvou se probudí silné city. Oba však mají svá velká trápení: on musí pořád myslet na své předky, kteří posílali nevinné ženy na šibenici, a ji trápí její neobyčejné nadání, za kterým se ukrývá rodinné tajemství.
Autorkou knihy Hester, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar, je americká spisovatelka Laurie Lico Albanese. Ta se kromě beletrie a poezie věnuje také novinařině, cestovatelským zápiskům a kreativní literatuře faktu. Vydala rovněž memoár Blue Suburbia: Almost a Memoir, jenž se soustředí na její dětství a dospívání a je celý napsán volným veršem. Její romány byly přeloženy do několika jazyků, například do španělštiny, francouzštiny či němčiny.
Současná žena v Americe 19. století
Román Hester trpí jedním neduhem, který se v historických románech od současných autorů vyskytuje velmi často. Hlavní hrdinka není žena doby, ve které se příběh odehrává. Je to žena 21. století, která byla zasazena do dané historické epochy. Je to moderní žena s moderními názory, která jako by se místo v nějaké populární romanci omylem vyskytla v tomto románu. Je ta jediná osvícená, ta jediná správně smýšlející a ostatní jsou v porovnání s ní vykresleni jen jako pomýlení zaostalí burani. Její příběh proto nepůsobí ani realisticky, ani uvěřitelně.
Aby mohla tato „výjimečná“ žena, vyniknout, udělala autorka z autora Šarlatového písmena slabocha bez osobnosti, jehož nestálý charakter se mění podle toho, jak je zrovna potřeba. V tomto vztahu jsou zkrátka karty hned od začátku rozdány: Isobel je ta svatá, Nathaniel ten hnusný zlý záporák. A to je, upřímně, dost nuda.
Nádherné opisy Isobelina nadání i vyšívání
Příběh ozvláštňují originální, promyšlené a podmanivé popisy Isobelina vyšívání. Fascinující je i čtení o jejím zvláštním nadání. Zaujme i příběh druhé Isobel, sympatické Isobeliny předkyně, která žila v době nechvalně proslulých čarodějnických procesů. Jelikož měl ale být tento příběh vyprávěný fiktivní spisovatelovou milenkou primárně o rozvíjení teorie, že Šarlatové písmeno jeho autor napsal posle toho, co sám prožil, je škoda, že se v knize řeší všechno výše jmenované plus postavení imigrantů, typické postavení mužů a žen v Americe 19. století a otroctví. Samotná Isobel tak nemá téměř žádný prostor pro sebe a pro svůj vývoj. Kniha navíc nemá dostatečný rozsah na to, aby šla do hloubky, což je škoda, protože otevírá opravdu zajímavá témata, která by si zasloužila dostatek prostoru.
Hester je pro mě jednou z nejrozporuplnějších knih, jaké jsem kdy četla. Má pasáže, které jsou originální, poetické, strhující a nádherné a které se mi líbily hodně, i pasáže nepříliš zdařilé a hloupé. Popravdě ani nevím, co si mám o ní myslet.
Pokud vás ale anotace zaujala, zkuste si Hester pročíst. Třeba vám příběh vymyšlené Isobel sedne více než mně.
HESTER
Autorka: Laurie Lico Albanese
Originální název: Hester
Překlad: Anna Štádlerová
Žánr: historický román
Vydáno: 2024, Ikar (Euromedia Group, a.s.)
Počet stran: 360
Hodnocení: 65 %
www.knizniklub.cz/knihy/636457-hester.html
< Předchozí | Další > |
---|