Fiktivní příběh o vzniku románu Šarlatové písmeno aneb Jedna z nejrozporuplnějších knih, jaké jsem kdy četla

Fiktivní příběh o vzniku románu Šarlatové písmeno aneb Jedna z nejrozporuplnějších knih, jaké jsem kdy četla

Tisk

Hester perexMladá švadlena Isobel Gambleová je vdaná za lékárníka Edwarda a spolu žijí v Glasgow. Kvůli Edwardovým dluhům ale musí Skotsko opustit a vybudovat si nový život v Novém světě.

 


Jen několik dní po příjezdu do Salemu se Edward připojí k odplouvající lodi jako zdravotník a zanechá svou ženu bez peněz. Když se Isobel setká s mladým Nathanielem Hathornem, v obou dvou se probudí silné city. Oba však mají svá velká trápení: on musí pořád myslet na své předky, kteří posílali nevinné ženy na šibenici, a ji trápí její neobyčejné nadání, za kterým se ukrývá rodinné tajemství.

Autorkou knihy Hester, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar, je americká spisovatelka Laurie Lico Albanese. Ta se kromě beletrie a poezie věnuje také novinařině, cestovatelským zápiskům a kreativní literatuře faktu. Vydala rovněž memoár Blue Suburbia: Almost a Memoir, jenž se soustředí na její dětství a dospívání a je celý napsán volným veršem. Její romány byly přeloženy do několika jazyků, například do španělštiny, francouzštiny či němčiny.

Současná žena v Americe 19. století

Román Hester trpí jedním neduhem, který se v historických románech od současných autorů vyskytuje velmi často. Hlavní hrdinka není žena doby, ve které se příběh odehrává. Je to žena 21. století, která byla zasazena do dané historické epochy. Je to moderní žena s moderními názory, která jako by se místo v nějaké populární romanci omylem vyskytla v tomto románu. Je ta jediná osvícená, ta jediná správně smýšlející a ostatní jsou v porovnání s ní vykresleni jen jako pomýlení zaostalí burani. Její příběh proto nepůsobí ani realisticky, ani uvěřitelně.

Aby mohla tato „výjimečná“ žena, vyniknout, udělala autorka z autora Šarlatového písmena slabocha bez osobnosti, jehož nestálý charakter se mění podle toho, jak je zrovna potřeba. V tomto vztahu jsou zkrátka karty hned od začátku rozdány: Isobel je ta svatá, Nathaniel ten hnusný zlý záporák. A to je, upřímně, dost nuda.

Nádherné opisy Isobelina nadání i vyšívání

Příběh ozvláštňují originální, promyšlené a podmanivé popisy Isobelina vyšívání. Fascinující je i čtení o jejím zvláštním nadání. Zaujme i příběh druhé Isobel, sympatické Isobeliny předkyně, která žila v době nechvalně proslulých čarodějnických procesů. Jelikož měl ale být tento příběh vyprávěný fiktivní spisovatelovou milenkou primárně o rozvíjení teorie, že Šarlatové písmeno jeho autor napsal posle toho, co sám prožil, je škoda, že se v knize řeší všechno výše jmenované plus postavení imigrantů, typické postavení mužů a žen v Americe 19. století a otroctví. Samotná Isobel tak nemá téměř žádný prostor pro sebe a pro svůj vývoj. Kniha navíc nemá dostatečný rozsah na to, aby šla do hloubky, což je škoda, protože otevírá opravdu zajímavá témata, která by si zasloužila dostatek prostoru.

Hester je pro mě jednou z nejrozporuplnějších knih, jaké jsem kdy četla. Má pasáže, které jsou originální, poetické, strhující a nádherné a které se mi líbily hodně, i pasáže nepříliš zdařilé a hloupé. Popravdě ani nevím, co si mám o ní myslet.

Pokud vás ale anotace zaujala, zkuste si Hester pročíst. Třeba vám příběh vymyšlené Isobel sedne více než mně.

Hester

HESTER
Autorka: Laurie Lico Albanese
Originální název: Hester
Překlad: Anna Štádlerová
Žánr: historický román
Vydáno: 2024, Ikar (Euromedia Group, a.s.)
Počet stran: 360

Hodnocení: 65 %

www.knizniklub.cz/knihy/636457-hester.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál: Zámek Vizovice

Vizovice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Ponořte se do fascinujícího světa ryb

co-ryba-vi 200Etolog Jonathan Balcombe napsal knihu nazvanou Co ryba ví?, ve které vyvrací mýty a přináší spoustu zajímavých informací.

 

...

Literatura

Jaká je detektivka od oblíbené autorky podcastu?

NeodpovidejNeodpovídej... je detektivka od Lucie Bechynkové, která se proslavila podcastem Opravdové zločiny a také několika nebeletristickými knihami.

...

Divadlo

Únorové divadelní tipy z Violy: Miroslav Donutil nebo David Prachař na jevišti legendární scény

DIvadlo Viola 200Přemýšlíte, jak si ukrátit dlouhé únorové večery? Přinášíme tipy na intenzivní divadelní zážitek v Divadle Viola na Národní třídě v centru Prahy.

...

Film

Nataša Gollová bude v Toboganu – víc prozrazuje moderátor Aleš Cibulka
Image27. února by oslavila sté narozeniny Nataša Gollová. Aleš Cibulka tuto dámu představil před několika lety ve dvou knihách – Nataša Gollová: život tropí hlouposti a Nataša Gollová 2: Černobíl...