Působivá novela z periferie – Dům číslo 6

Působivá novela z periferie – Dům číslo 6

Tisk

2001Kdysi to byla chlouba prosperujícího podniku i české architektury, dneska je to dům pro opuštěné lidi na okraji společnosti. Je za plotem a není za plotem, nikdo se o ty, kdo v něm žijí, nezajímá, nikdo se nezajímá ani o něj. Jen chátrá. Pak přijde nadšený mladý muž a chce, aby tento dům v ulici U Trati zůstal zachován, aby byl uznán jako architektonická památka, která byla postavena v bruselském stylu, aby se stal součástí nového centra, které má místo někdejší fabriky vyrůst. Tím mladým mužem je Martin Prchal. Také žije v domě číslo 6. Zdědil tady byt. Nechce se stěhovat, nechce opustit vzpomínky na chvíle prožité s babičkou, která ho vychovala místo nemocné maminky. Jenže chtějí i ostatní zůstat zrovna tady?

 

Uprostřed největší fabriky stálo několik třípatrových domů. Vylouply se z prachu mezi továrními budovami jako Pompeje. Z oken jejich obyvatelé dohlédli do blízké koksovny a kousek od ní vedly koleje, po kterých jezdila vlečka s uhlím. Všechno kolem tepalo a fungovalo spolehlivě jako hodinový strojek. Vozíky vrzaly, skřípaly, bouchaly a klepaly, ale nikdo je nevnímal. Zvuky se rozpustily v bubnování deště do okapových říms. A pak jednoho dne všechno utichlo. Obrovský rozpohybovaný stroj se zastavil a dočista znehybněl. (strana 9)

Lepší časy onoho domu pamatovaly ze současných nájemníků jen Martinova babička a vdova Vranovská. Dnes opuštěná stará paní, která zanevřela na svého syna, neboť se oženil proti její vůli. Ostatní tři nájemníci sem přibyli později. Dům číslo 6 se stal jejich posledním útočištěm. Živoří zde zapomenuti lidmi i úřady v jakémsi společenství ztroskotanců. Všichni vlastně z něho touží vypadnout, dostat se jinam, daleko, proto vítají demolici jejich příbytku, neposlouchají Martina, který jim tvrdí, že od města sice byty dostanou, ale určitě ne takové, o jakých sní. Jenže mladý muž má silného soupeře – skrblíka a manipulátora Štecha. Jednoho dne Martin Prchal zmizí, vyšetřování se vleče, až je odloženo. Jen mladíkova matka se stále ptá, zda policie k něčemu dospěla. Obyvatelé domu U Trati mlčí, skrývají tajemství, drží basu… Případu se ujímá mladý vyšetřovatel Adam Vejnar. On sám má problém, nemá zrovna teď kde bydlet. Tak se nastěhuje do jednoho z volných bytů – jde o součást vyšetřování, doufá, že rozváže nájemníkům domu jazyky…

dum

Novela Nely Rywikové Dům číslo 6 ukazuje obrázek periferie města – smutný život ztroskotanců a opuštěných. Všichni čtyři nájemníci měli své plány, naděje, vize, ale všichni skončili na „odkladišti“ – chátrají spolu s domem. Osou příběhu je sice vyšetřování záhadného zmizení mladého muže, ale na tuto osu jsou navázány osudy jednotlivců, kteří by se možná mohli zachránit s domem, pokud by se stal součástí revitalizace fabriky, jenže oni chtějí jinam, pryč, na lepší místo, kde se, jak věří, stanou lepšími. Očekávají snadné řešení – dům se zbourá a my dostaneme byty někde, kde je to lepší. Kdo by chtěl ohrozit jejich sen, musí z kola ven. Jednotlivé příběhy lidí, na které se zapomnělo, kteří jsou zdánlivě odsunuti z lidské smečky, jsou smutné, bolestné. Ukazují, jak lehce se člověk propadne na dno, jak těžko se od něj odtrhne, jak snadné je stát se zločincem.

Autorka píše velmi působivě, zřetelně a přímo. Dokáže odhalit podstatu věci, barvitě vykresluje různé typy charakterů. Tu a tam příběh zakolísá, čtenář znejistí, zda je v přítomnosti či minulosti, nicméně dobere se konečnému obrazu příběhu o lidech, kteří ztratili víru v sebe, kteří už nemají co dát, vlastně ani nechtějí, jsou přesvědčeni, že za život v domě uprostřed fabriky si zaslouží lepší místo na světě. Silné emoce umocňuje užití ostravského slangu v přímé řeči. Autorka své město zná dokonale a zná i jazyk jeho lidí. Působivá novela sice občas škobrtne a zakolísá v jednotlivých příbězích, celek ale tvoří celkem působivý obraz, jen jeho detaily si musí objevit či dokreslit čtenář sám.

Nela Rywiková (nar. 1979) pochází z Ostravy, po studiu konzervátorství a restaurátorství na brněnské Vyšší odborné škole uměleckých řemesel se usadila v Brně. Pět let pracovala jako restaurátorka a konzervátorka v Ústavu archeologické památkové péče, působila také jako pedagog na VOŠUŘ, poté odešla pracovat do vydavatelství jako produkční. Ve volném čase se věnuje grafice, psaní a chození po evropských pohořích. V současné době žije a pracuje v Ostravě, kde momentálně píše povídkovou knihu o lidech z Beskydska. Dům číslo 6 je její první knihou.

Název: Dům číslo 6
Autor: Nela Rywiková
Vydáno: 2013
Stran: 280
Vydalo nakladatelství: Host
Hodnocení: 70 %

Zdroj foto: www.hostbrno.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mezi postáváním u klouzačky a mixováním ovoce vedu online čtenářský klub, říká vítězka naší soutěže

Alžběta Janečková

Alžběta Janečková, která žije s manželem a dvěma malými dětmi ve Španělsku – na západním pobřeží poblíž Santiaga de Compostela, se stala vítězkou naší literární soutěže nazvané Nejlepší d...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Kuba Tuba Tatubahn aneb „Všechno je trochu divný a ničemu to nevadí”

Kuba Tuba Tatubahn200Četli jste knihy jako malé děti? Nebo vám je někdo předčítal, popřípadě popustil uzdu fantazie a vymýšlel vlastní příběhy? Nakladatelství Běžíliška má ve svém portfoliu knihu, kterou vás bude bavit číst, prohlížet si do detailu ...


Literatura

Nechtěj nic vědět

200lKdo zná Lisu Jackson, ví, že její thrillery jsou opravdu skvělé. Ale i přes to, že jsem od ní četla úplně vše, mě dokázala překvapit a hlavně uchvátit. Připadá mi, že je knihu od knihy lepší a lepší. Každopádně kniha „Nechtěj nic vědět“ je bezkonkurenčním vrch...

Divadlo

Antonius a Kleopatra – premiéra slavného dramatu v Brně

Antonius a Kleopatra perexPandemie a divadelní představení se velmi v lásce nemají. Ale Městské divadlo v Brně již v červnu odehrálo venku, na nádvoří Biskupského dvora, ve své premiéře pohádku O statečném kováři. První skutečnou premiér...

Film

Mise: mistrovství Norska v patchworku

nazapadZ letošní Severské filmové zimy jsme vám představili film Heavy trip o víceméně úspěšné finské kapele, která nakonec putuje za svým snem. Jako druhý vybíráme norské drama, ve kterém otec a syn podnikají misi - dopravit se společně na norské mistrovství v ...