Arno Dahl „Až na vrchol hory“.

Arno Dahl „Až na vrchol hory“.

200itSpisovatel patří mezi nejpopulárnější švédské autory s řadou prestižních ocenění. Český čtenář s e s jeho knížkami mohl seznámit již v roce 2009, kdy ve vydavatelství Mladá fronta vyšlo jeho „Misterioso“, v následujícím roce pak „Zlá krev“a pro letošní rok jsou připraveny tituly dva „Až na vrchol hory „ a „Evropská blues“, která vyjde v měsíci říjnu.Titul „Až na vrchol hory“ již vyšel, autor čtenáře do děje vtahuje pozvolna, aby závěr končil s neobyčejnou silou rozplétaných záhad.

Stockholmská kriminálka měla elitní skupinu vyšetřovatelů, která byla po neúspěšné akci s Kentuckým vrahem rozpuštěna a jednotliví členové podle „zásluh“ potrestáni. Obětním beránkem se stává šéf skupiny Jav Olov, který byl poslán do důchodu, ostatní přeřazeni na jiná místa i mimo město. U kriminálky zůstal pouze tzv. nejtlustší švédský policista Gunnar, přeřazený do skupiny věnující se odhalování dětského porna, nejmladší Chavez se dal na studia, jeho cílem je stát se komisařem. Do děje se vrací všechny postavy postupně, každá z nich má svůj osobní život a práci. Autor také odkrývá i život těch na druhé straně, jak z minulých vyšetřování, tak i těch zasahujících přímo do děje.

it

„Masový vrah Goran Andersson pokřtil svého syna po policistech, kteří ho zatkli. To bylo tedy prazvláštní“.

Kerstin, se po čase vrací zpět do Stockholmu, kde se setkává na společné práci se svým parťákem ze skupiny Paulem, nad obyčejnou hospodskou rvačkou, i když s tragickými následky. Okolnosti nasvědčovaly tomu, že se jednalo jen o rvačku mezi fotbalovými fanoušky. Ale mnoho lidí stačilo utéct před příchodem policie a vyšetřování se táhlo. V hospodě nebyli jen rozvášnění fandové, ale i jiné skupiny a také muž, který zcela nepochopitelně v té vřavě si „jen četl knížku“. A proč jeden z hostů ukázal ochrance policejní průkaz, aby mohl včas před policií zmizet?

Arto a Viggo z krajské policie řeší podivný výbuch ve věznici, po kterém byl vězeň seškrabáván ze zdi. „A ta kolonie mořských řas na zdi možná opravdu kdysi bývala lidskou bytostí“. Výbuch zničil jen jeho celu, vedlejší cely zůstaly v pořádku, jen vězni zůstali „hluší“. Podle jména oběť patřila k drogové mafii, bylo to vyřizování účtu mezi nimi, a co vlastně to bylo za výbušninu?

Gunnar prožíval šoky nad fotkami zneužívaných dětí. Jeho spolupracovníci Sara a Ludvig ho našli několikrát vzlykajícího u monitoru. S Ludvigem se znal ze studií a také z doby, na kterou chtěl zapomenout. Sára byla velmi pracovitá a povedlo se jí zachytit záhadný kód, kterému věnovala svoje úsilí, dokud se jí ho nepodařilo vyluštit. Ale kdo se za tím skrývá?

Chavez po studiích nastupuje do Státní policie a je pověřen vyšetřování masové vraždy. Pět mrtvých a jeden v autě vyhozen do povětří s uštípnutým řetízkem na ruce. Pravděpodobně vyřizování účtů mezi dvěma gangy, ale co ty „lajdácké šlápoty“.

Do služby je povolán důchodce Jan Olov s tím, že dostane opět lidi ze své skupiny. Všichni od něho dostávají na rozmyšlenou pár minut, jestli se zapojí, nebo zůstanou u své všední policejní práci.

Odčiní šestice kriminalistů svůj neúspěch před lety, který nad nimi stále visí jako Damoklův meč?

Název: Až na vrchol hory
Autor: Arne Dahl
Ze švédského originálu Upp till topen av berget
Přeložila: Linda Kaprová
Žánr: thriller
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2013
Počet stran: 352
Hodnocení: 90%

Zdroj foto: MF


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Lauerová: Když sáhnete na Tichošlapa, dějí se podivné věci

tichoslap200Spisovatelská dráha Sylvy Lauerové je dlážděna kvalitními kameny s pečlivě vybranou strukturou a barvou. Její knihy jsou každá úplně jiná, ale protože jsou jejich řádky kladeny s rozmyslem a bez zbytečného spěchu, může se čtenář pustit do kte...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Coco Chanel poodhalená

coco 200Módní značka proslulá elegancí, jednoduchostí, důrazem na perfektní vypracování, používáním kvalitních materiálů, pohodlností. Kdo by neznal „malé černé“ nebo parfém s číslem 5! Coco Chanel, značka, mýtus. Ale hlavně ona sama, výjimečná žena.


Literatura

Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem

byt-tak-strojem 200V nakladatelství Práh vyšla zajímavá kniha Být tak strojem s podtitulem Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti.

 

...

Divadlo

Měli bychom se na svět dívat růžovými brýlemi

ruzove bryle 200V Divadle Ungelt se v březnu představily v české premiéře dvě výjimečné herečky – Hana Maciuchová a Zuzana Byndžovská. Milan Hein pro ně vybral hru Růžové brýle...

Film

Ad Astra je drama, které zaujme především svou vizuální stránkou

Ad Astra perex22. století. Umělá inteligence je součástí každodenního života, Měsíc a Mars jsou kolonizovány a kolem Neptunu krouží satelity obydlené lidmi. Na Zemi se staví anténa, která má dosáhnout až do vesmírného prostoru, kde má pomáhat s vyhle...