Kultura ve veřejném prostoru města aneb Výloha je vizitkou obchodu

Kultura ve veřejném prostoru města aneb Výloha je vizitkou obchodu

Tisk

Pěkné výlohy prodávají zboží, výloha je vizitkou obchodu. Na tuto pravdu přišlo již mnoho prodejců, a proto využívají služeb profesionálních aranžérů. Jedná se o kreativní práci, neboť aranžér nemůže do výlohy naskládat zboží jen tak bezmyšlenkovitě.

Práce pro karlínský butik mARTina baví aranžérku Marcelu Hybšovou proto, že do výlohy je z čeho vybírat. Prodávají tam oděvy (dámské i pánské), ručně vyráběné pásky, včetně kovových z originálních komponentů, šperky od zkušené šperkařky, v nabídce jsou i kožené kabelky nebo ručně vyráběná keramika či košíky. Když si tam něco koupíte, můžete si být jistí, že to nebude nosit celá Praha – v nabídce je totiž vždy jen několik kousků, za to však ve všech velikostech, včetně 3XL, takže „otylky“ se nemusejí obávat, že model, který se jim líbí, pro ně není určen… Majitelka butiku Martina Kaňková si zakládá na ryze českých výrobcích, jen kabelky tam nabízejí z půlky české a z půlky italské.

butik1

Výloha se nesmí překombinovat
„V menších buticích je nutné měnit výlohu přibližně dvakrát týdně, podle toho, jaké je nové zboží,“ říká Marcela Hybšová. Baví ji oblékat modelíny, kombinovat blůzky, sukně, kalhoty, sáčka, pásky… Mnoho žen se tím nechá inspirovat a koupí si obleček přesně tak, jak je v něm nastrojena Ema, jak umělé modelíně, která láká kolemjdoucí do butiku, familiárně říkají. Paní Marcela dává do výlohy oblečení a šperky, jindy zase třeba kabelky a kožené pásky, dává si práci s designem, výloha září čistotou… „Nesmí se to překombinovat, výloha je vizitkou obchodu,“ říká. Řídí se samozřejmě i ročním obdobím, a tak třeba na Velikonoce zdobily výlohu i košíčky, vajíčka a keramika. Paní Marcela může srovnávat, jelikož aranžuje i výlohy s papírenským zbožím nebo se věnuje dárkové balící službě.

butik2

Výloha papírnictví se nemění tak často
Třeba v papírnictví není možné měnit výlohu dvakrát týdně, a to s ohledem na povahu drobného zboží. Tam se to řídí především podle období – začátkem školního roku tam jsou sešity, aktovky nebo penály, na podzim draci nebo lampióny, v únoru je výloha valentýnská… Kromě potravin, což je zcela specifický druh aranžérství, je Marcela Hybšová schopna vyzdobit jakoukoli výlohu – třeba i knihkupectví nebo prodejnu s cédéčky a dalšími hudebními nosiči, gramofony či jinými kulturními artefakty. Je přesvědčena o tom, že pěkné výlohy rozzáří nejen obchod, ale i město. Nutno dodat, že přispívají i k jeho kulturnímu charakteru.

butik3

(Foto: autorka)

( 0 hlasů )


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jirka Urban: „Hrajeme třicet let! To je ta nejlepší věc, která se nám mohla přihodit!“

arakain jiri urban 200Přinášíme vám rozhovor s kytaristou skupiny Arakain Jirkou Urbanem, který zde ukázal jeho úžasný vztah k Arakainu a poodtjajnil plány do budoucnosti.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Francisův Motiv koní při poslechu uklidní
ImageCož je tak trochu překvapení, protože, jak jinak, začínáme vraždou. Mezi hlavní příjemné záležitosti tohoto CD  patří totiž hlas Reného Přibila. Ač jsem se snažila představit si jakékoliv rozhlasové zpracování méh...

Z archivu...


Literatura

Vhled do duše, života a inspirace slavné Coco Chanel

coco 200Kdo by neznal slavnou módní návrhářku a ikonu francouzského šarmu Coco Chanel? Pokud by se ale chtěl někdo o jejím životě dozvědět víc, měl by sáhnout po knize od vydavatelství Noxi, CHANEL & CO - Coco a její přítelkyně od autorky nejen memoárů, Marie-D...

Divadlo

Hra Albion má silný příběh, mnohovrstevnatost i výborné herecké obsazení

albion200Návrat do krajiny svého dětství a po mnoha letech se zabydlet ve venkovském domě se zpustlou zahradou, kterou chce vrátit do dřívější podoby, to je příběh hlavní hrdinky Audrey Waltersové. Divadelní hra Mika Barletta Albion, držitele prestižního ocen...

Film

Petr Jákl pozval oscarového Michaela Caina do Karlových Varů a další film produkuje v zahraničí

Foto perex Michael Caine, foto © Stanislav Honzík (2)Nebylo snad sportovního fanouška, který by nesledoval olympijské hry, které byly pro českou výpravu velmi úspěšné. Se světem tohoto svátku sportovců je úzce spja...