Jaká je Kriminálka v knižní podobě?

Jaká je Kriminálka v knižní podobě?

Tisk

kriminalka200Kriminálka je název knihy, kterou vydalo nakladatelství Radioservis a vychází ze stejnojmenného rozhlasového pořadu a podcastu Miroslava Vaňury.

 

 

 

Podcast Kriminálka jsme s manželem jednu dobu hodně poslouchali při cestách v autě a podobně jako ostatní lidé jsme byli fascinováni jednak tím, co se u nás děje a také postupem při vyšetřování. Člověk se k tomu jen tak nedostane a true crime obecně je skvělým způsobem, jak se takové informace a postupy dozvědět. Ostatně Miroslav Vaňura v předmluvě knihy také píše, že příběhy chce vyprávět mimo jiné proto, že jimi chtějí ukázat, že máme jednu z nejlepších kriminálních policí na světě a tím pádem i vysokou objasněnost.

„Snad je z těch příběhů znát, že nám nejde o senzaci, ale že oslavujeme práci kriminálních týmů, že při vyprávění příběhů myslíme na poučení z nich a že si ze všeho nejvíc přejeme, aby každá mordparta u nás měla práce co nejméně. Ale zároveň, když už ke zločinu dojde, aby byl každý zločin po zásluze potrestán,“ dodává autor dále.

Do této knihy byly vybrány ty případy, díky kterým chtějí ukázat různorodou práci detektivů při vyšetřování těch nejzávažnějších zločinů. Celkem se jedná o osm případů, které jsou rozdělené podle toho, ke které kriminálce spadají. V knize se nachází králohradecká, olomoucká, ústecká, brněnská, pražská a českobudějovická. Každý případ je dobře strukturalizovaný, je rozdělen na podnadpisy a vyprávění doplňují i prověrky výpovědí, fotografie nejen z místa činu nebo nějaké dodatkové texty.

Knihu jsem přečetla rychle a se zájmem, ale myslela jsem si, že toho nabídne mnohem více. Čekala jsem, že se dozvím něco navíc, že se dostanu do zákulisí podcastu, nebo že zde bude prozrazeno i více o osobě Miroslava Vaňury, případně o získávání informací a podobně. Takto mi přišlo, že jde jen o přepis vybraných dílů, které bych si mohla poslechnout. To sice zaujme ty, kteří nepreferují poslech, nebo se s Kriminálkou dosud nesetkali, ale nepřináší mnoho navíc těm druhým. Někdy to tak bohužel s podobnými knihami dopadá…

kriminalka

Kriminálka
Autor: Miroslav Vaňura
Žánr: true crime, populárně naučná
Nakladatelství: Radioservis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 163
Hodnocení: 70 %

https://www.radioteka.cz/detail/crobook-859469-mirek-vanura-kriminalka


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

René Nekuda s Tomášem Kříkavou o sobě, práci, plánech… prostě o životě

200rozPři své práci nakladatelské redaktorky jsem se potkala s mnoha zajímavými lidmi. Patří mezi ně také René Nekuda – lektor tvůrčího psaní, spisovatel, dramatik a cestovatel – a Tomáš Kříkava – manažer, ilustrátor, herec, moderátor… Oba plní sny sami sobě ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Premiéra krasobruslařské show Jen počkej, zajíci!

JPZ perexKrasobruslení patří mezi nejnádhernější a nejkouzelnější sporty na světě. Především malé holčičky sní o tom, že budou jednou na ledě skákat a ladně točit piruety. Když se tento elegantní sport spojí s pohádkovým příběhem...


Literatura

Tajemná komnata byla znovu otevřena

HP2 perPodruhé se společně s Harrym a jeho přáteli ocitáme za branami bradavického hradu. I tentokrát v novém kabátku, který má na svědomí Jonny Duddle spolu s nakladatelstvím Albatros Media. Harry má za sebou nejhorší narozeniny svého života, a aby toho neby...

Divadlo

Dramaturgický plán sezóny 2023/2024 ve Švandově divadle

Svandovo divadlo200Anna Karenina, Klec bláznů, retro muzikál o božském pop-idolu, sólo pro Marií Štípkovou i nová česká hra o nevšedním spolubydlení malířky Toyen. Švandovo divadlo chystá odvážnou sezónu 2023/2024.

...

Film

Horyzonty, festival dobrodružných filmov

200filmFestival dobrodružných filmov sa konal od 14. do 16. novembra v priestoroch Kultúrneho a Metodického centra v Trenčíne. Bohatý program pre návštevníkov pripravili manželia Dutkoví, ktorí ho organizovali spolu s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kr...