Turistický seriál K21: Zámek Dačice

Turistický seriál K21: Zámek Dačice

Tisk

dacice 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!


„V Dačicích na zámku nestraší,“ tvrdí kastelán Jan Mikeš

Státní zámek Dačice najdeme v jižních Čechách nedaleko Jindřichova Hradce. Kastelánuje tady Jan Mikeš a na naše zvídavé otázky nám odpověděl:

Čím vás okouzlil Státní zámek Dačice, co je v něm lákavého, proč by ho neměli turisté vynechat při putování Čechami a Moravou?

Zámek mě zpočátku vůbec neokouzlil, jeho interiéry se mi zdály prázdné a expozice nepěkná. O to víc jsem okouzlený teď, když se nořím do pokojů s atmosférou počátku 20. století, které jsem si před pár lety jen představoval nad archivními fotografiemi.

Jak dlouho tady kastelánujete?

Tři roky (od července 2010).

Kastelán – povolání, které voní romantikou, je tomu tak doopravdy? Co všechno musí takový kastelán umět, jaké jsou jeho povinnosti?

Musím být účetním, managerem, průvodcem, spisovatelem, údržbářem, zahradníkem i uklízečkou. Romantici se mezi kastelány, troufám si říci, příliš nevyskytují – i když procházet zámkem sám, ještě před tím než se otevřou jeho brány, má hodně do sebe.

dacice pan mikes

Jak tedy vypadá váš běžný pracovní den?

Ráno kontrola zaměstnanců a případné rozdělení úkolů, natahování hodin, kterých je na trase přes dvacet, vyřizování čím dál náročnější byrokracie a nyní práce na přípravě výstavy, na niž jsem si musel sehnat peníze, exponáty, podílet se autorsky na jejím katalogu a čeká mě ještě její instalování, příprava slavnostního otevření s rautem – vzhledem k našemu rozpočtu se zřejmě stanu i kuchařem.

Bylo stát se kastelánem vaším snem?

Od určité doby ano, začal jsem v 18 letech jako průvodce na Červené Lhotě a od té doby mi bylo jasné, že nic jiného dělat nechci.

Co rodina? Nedurdí se, že v létě trčíte v Čechách? Jaké to je, žít na zámku?

Přítelkyně pracuje na zámku také, o to je těžší kamkoli odjet. Snažíme se využívat toho mála volných dní, ale je to asi největší nevýhoda téhle práce. Navíc nemůžete nikdy odjet s klidným srdcem a máte pocit, že bez vás zámek minimálně vyhoří.

Prozradíte nám, co dělají kasteláni v zimě?

Zima je jediným obdobím, kdy je možné v zámku provádět větší práce, změny v expozici, velkou údržbu, na kterou v sezoně není čas. V uplynulých třech letech jsme vždy přes zimu pracovali na nových pokojích expozice, takže na sezónu se paradoxně těším jako na klidnější období roku.

dacice exterier

Co považujete na vaší práci za nejtěžší?

Skloubit práci managera, účetního a úředníka s tím, co bych opravdu chtěl dělat.

Jakým způsobem se takový provoz zámku financuje? Jakou část z celkových financí na provoz tvoří návštěvnické vstupné?

Provoz zámku je z určité části kryt státním příspěvkem, je to však ta menší část. Zbytek je financován ze vstupného a nájmů – větší objekty podporují menší.

Jaké nabízíte návštěvníkům zajímavosti?

Domnívám se, že zajímavý je celý zámek – právě tím, že v reinstalaci expozice jsme se na základě archivních pramenů vrátili do počátku 20. století, zatímco ostatní zámky – pokud mají trasu snažící se o historickou přesnost, mají interiéry zařízené spíše podle vkusu 30. let minulého století. Ten rozdíl vnímá i řada našich návštěvníků, a také oni považují atmosféru intimních a do detailu zařízených pokojů za největší devizu Dačic. Z jednotlivých zajímavostí snad portrét Terezy Dalbergové od Františka Kupky či lavice, u které sedával malý František Josef, pozdější rakouský císař.

Setkají se u vás s něčím, co nikde jinde nenajdou?

Máme vystavené tři stavovské uniformy Karla Dalberga ze začátku 19. století. Sloužily při zasedáních zemských sněmů a na žádném zámku ani hradě, ba dokonce ani v muzeích v našich zemích vystaveny nejsou. Jedná se o opravdový unikát.

dacice interier

Co jste si pro ně připravili nového a zajímavého pro letošní sezónu?

Dokončili jsme reinstalaci prvního patra a připravili tak pro návštěvníky 6 úplně nově zrestaurovaných pokojů.

Máte vlastní strašidlo? Pokud ano, potkal/a jste se s ním? Je historicky doložitelné nebo jen smyšlenka pro pobavení návštěvníků?

Naštěstí na zámku nestraší.

K hradům a zámkům se často váží pověsti, jej tomu tak i u vás?

Pověst přímo ne, existuje pohádka o jednom z majitelů zámku, panu Oldřichovi Krajířovi z Krajku. Celé znění najdete zde: http://www.abatar.cz/pohadky/pan_oldrich_krajir.htm.

Děkuji za rozhovor, nalákal jste mne (věřím, že nejen mne) na cestu na jih do Dačic.
Jana Semelková

www.zamek-dacice.cz
fotografie: Jakub Jíra a Aleš Motejl


 
Banner

Přihlášení



S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Barvitý a zajímavý život prožívá Alexander Goldscheider, což dokládají nejen jeho memoáry, ale i jeho hudba

alexander perexMuž mnoha tváří. Nebo také renesanční muž. Tak bych charakterizoval Alexandra Goldscheidera (ročník 1950), který se prosadil už před mnoha lety v československé pop music jako hitmaker, aranžér, producent, novinář… Nicméně po emigraci se ko...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Ladislav Frej: „Že jsem si vybral Stříbrného lipana, má počátek v klukovském věku“

frej 200Přinášíme vám rozhovor s Ladislavem Frejem, interpretem jedné z audioknih z edice Mistři slova vycházející díky Audiotéce a Bookmedia – Stříbrného lipana od Ladislava Tomečka. Čím ho tato audiokniha učarovala a...


Literatura

Eva Zábranová čtenáře zavede na Cesty

cesty1O šedočerné knížce s prostým názvem Cesty jsem slyšela, že ji člověk buď miluje, anebo nenávidí. Přečetla jsem ji během pár hodin a byla mi okamžitě sympatická. Styl, obsah, výpravnost, jistá hrubost a syrovost, umění autorky vystihnout ...

Divadlo

Třeskutý duel vlašáku a mungo klíčků v Divadle Kalich

zenazapultemperexKoloniály se smíšeným zbožím nejsou jen tak obyčejné obchody. Nejen za pultem, ale také před pultem mezi regály s různorodým artiklem se denně odehrávají podivuhodné lidské i potravinové příběhy. Proto není divu, ...

Film

Křečovitá taškařice Život je život/ dvojrecenze

zivot je zivot perexJak moc se liší pohled našich dvou redaktorů na komedii Život je život? Jan Jaroš uvádí: Milan Cieslar - po diváckém úspěchu "nekorektní" komedie Láska je láska - zjevně již opustil někdejší u...