Dny Severu zakončila Dánská občanská válka

Dny Severu zakončila Dánská občanská válka

Tisk

danska 200Skandinávský dům, spojka mezi naší zemí a evropským severem, po deváté přivítal návštěvníky na Dnech Severu. Akce se konala na různých místech v Praze a Brně. Festival nabídl debaty se spisovateli, filmová promítání i divadelní hru na motivy knihy Kaspara C. Nielsena.

 

 

Spojovníkem celého festivalu bylo tabu - věci, o kterých se nemluví. Švédská spisovatelka Pernilla Stalfelt hovořila o tabu v dětské literatuře, sama je autorkou dětské knihy O smrti smrťoucí. O současné společnosti a jejich problémech zase mluvil finský spisovatel Jussi Valtonen.

V rámci filmového promítání nabídnul festival tři filmy - islandský snímek Děti, finský erotický film ze sedmdesátých let Sensuela a také švédský film Něco se musí zlomit. Příběh ze současného Stockholmu, kde si mladík jménem Sebastian hledá lásku. Problém je v tom, že Sebastian si není stoprocentně jistý, zda hledá lásku jako muž nebo jako jeho ženské alter ego Ellie. Pak potkává Andrease, ke kterému cítí okamžitou přitažlivost a má pocit, že jsou si souzení. U Andrease se postupně také objevují city, ale velmi bojuje s tím, jak s celou nelehkou situací naložit. Pro diváky je zajímavé určitě to, že hlavní představitelka,  herečka Saga Becker, je transgender ženou a díky tomu dokázala své roli dokonale porozumět. Dnes pokračuje ve své herecké kariéře, stejně jako v osvětě o transgender životě.

„Až lidstvo vymře, tak se nic nestane.“

V pražském Divadle Na zábradlí měli možnost diváci zhlédnout hru Dánská občanská válka 2018-24. Hra je inspirovaná stejnojmenným sci-fi románem dánského autora Kaspara Collinga Nielsena.

danska

Kniha popisuje úpadek současné společnosti, který vede až k občanské válce. Čtenáře přenese také do doby za 450 let, kdy je svět úplně odlišný od toho, jaký ho známe teď. Oproti knize byli diváci ušetřeni mnoha nechutných scén a mini příběhů. Přesto byl divadelní zážitek velmi náročný.

Knižní předlohu do divadelní podoby upravili režiséři inscenace Kristýna Kosová a Adam Svozil. Hra měla premiéru ve zrekonstruovaném divadle téměř před rokem. Stále ji provází velký zájem, což dokazoval plný sál. Tvůrci přenesli do hry aktuální česká témata a tak je divákovi hra hned bližší.
Samotná inscenace začíná v jakémsi debatním kroužku - účastníci diskutují nad knihou Kaspara C. Nielsena. Vyvolávají různá hesla, která sama o sobě mnoho neřeknou. Během vášnivé diskuze se debatéři stanou svědky počátku války.

Hra dále pokračuje  v časech první (občanské) války. Sleduje se především příběh Leonory, partyzánky, která zabíjí pro mír a jejího přítele Henryho, který se věnuje osiřelým dětem. Ve scéně s dětmi v sirotčinci, kterým je vyprávěno, jaké to bylo před válkou, jsou obecenstvu rozdány velmi zdravé (čti ne moc chutné) knäckebroty.

Ve třetí části  se dostáváme o 450 let později. Henry stále žije, se svými rádoby přáteli vzpomíná na první válku. Svět se změnil k nepoznání. Co však přetrvává, je jeho obdiv k Leonoře. Poslední část je plná absurdních a zvrácených scén. Trojice přátel pojídá poslední kus krávy. Zajídá nakládaným mechem v nordic stylu. Pro zbylé lidi na zemi už není nic svaté. Jsou znudění. Mají psy, se kterými mohou diskutovat. Prožili první občanskou válku, ale i druhou a třetí. Co je čeká teď?

Na začátku hry to vypadá na takovou lehkou konverzační ironickou komedii. V posledních minutách ale už tuhne krev v žilách a na divácích je vidět údiv a snad i znechucení. V každém případě hra musí nutně vyvolávat spoustu otázek - zažijeme také tzv. dánskou občanskou válku? Budeme si povídat se svými psy? Co budeme mít za pár let na talířích? Budou existovat země, tak jak je známe dnes? Po představení mohli zájemci diskutovat se samotnými tvůrci o hře a dojmech, které vyvolala.

danska2

Skandinávský dům během roku pořádá spoustu kulturních akcí, včetně pravidelných filmových představení v kině Evald. Pokud máte zájem se více dozvědět o severských zemích a jejich kultuře, doporučuji navštívit některou z akcí. Více o činnosti Skandinávského domu a jeho program najdete na: www.skandinavskydum.cz

 

Foto: Divadlo Na zábradlí


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Není to jen “romantická rytírna", říká o jihlavském Merlinovi Barbora Jandová

barbora jandova  PEREXV sobotu 31. ledna uvede v premiéře Horácké divadlo v Jihlavě hru Tankreda Dorsta Merlin aneb Pustá zem. Zatímco režisérem inscenace je Peter Gábor, dramaturgyní je v tomto případě Barbora ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Vplyv ľudstva na globalizáciu

Globalizace 200Konanie, spoločnosť, túžba mať viac. Kam to vedie?

...


Literatura

Kde bloudí vaše duše, sestry Foxovy?

Sestry Foxovy, perexRozmlouvání s dušemi zemřelých, nadpřirozené schopnosti, spiritismus. Téma ovinuté tajemnem a záhadami. Odpoví nám skutečný příběh sester Foxových, zakladatelek spiritismu, na otázku, která se nám jednou za čas mihne hlavou? Je tohle vůbec reálné? Nebo ...

Divadlo

Nadčasový příběh o velké lásce a velké nenávisti

Devet krizu200Muzikál Devět křížů napsaný speciálně pro brněnské divadlo vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše. Statkář z Hlubokého při své cestě z Bíteše z trhu dom...

Film

Severský filmový podzim – Ptáci nad průlivem

ptaci 200I v pátek 10. listopadu jsem vyrazila na film v rámci festivalu Severský filmový podzim do pražského kina Lucerna. Tentokrát padl výběr na válečné drama Ptáci nad průlivem, který přibližuje osudy dánských Židů a pokusy o jejich záchranu před běsnícími nacisty.