Pod Olympem se učí děti česky díky Markétě Strnadové

Pod Olympem se učí děti česky díky Markétě Strnadové

Tisk

skolicka M.Strnadova 200Dne 19. 6. 2013 byl slavnostně zakončen první rok výuky češtiny pod Olympem a v Thessalonikách. Projekt Česká školička v Řecku v oblastech Pierias a Thessaloniki je aktivitou Markéty Strnadové – studentky, delegátky rodinné cestovní kanceláře Iríny tours a básnířky.Markéto, přibližte nám více svůj projekt – Českou školičku. Odkdy jej realizujete?

Idea České školičky v Řecku vznikla již na podzim v roce 2011, kdy jsem také poprvé kontaktovala ambasádu, a dozvěděla se o mezinárodním projektu Česká škola bez hranic (ČŠBH). Od jara do podzimu 2012 jsem zjišťovala, zda by byl o podobný projekt v místě zájem, pár maminek jsem znala, ostatní jsem hledala . Realizovat založení a zahájení výuky jsem začala v září 2012, po mém přijetí do navazujícího magisterského programu novořecké filologie v řecké Ioannině. Do Thessalonik a Leptokárie jsem dojížděla.

Máte dostatek žáků? Učíte jen malé děti nebo se hlásí do školičky i dospělí?

Začínala jsem s 11 dětmi, další za nějaký čas přibyly, některé se na nějakou dobu odpojily, ale pak se k nám opět přidaly, nyní já sama vyučuji 13 dětí v Thessalonikách a Leptokárii. Další dvě děti se prozatím učí individuálně, ale od září se k nám připojí. V novém školním roce zajisté také otevřu alespoň jednu třídu pro dospělé.

Kde se vyučování koná?

V Leptokárii máme pro výuku naprosto výborné podmínky. Celý rok jsme se učili v budově K. A. P. I., kde nám Spolek žen Leptokárie poskytl ochotně jednu třídu. Závěrečný dětský den probíhal pro změnu v budově 1. ZŠ v Leptokárii. Pro další školní rok je jisté, že se budeme učit v jednom z těchto objektů, podmínky jsou zde vynikající. V Thessalonikách se prozatím učilo po domácnostech, protože dětí bylo málo, také vzdálenosti mezi rodinami byly veliké. Od podzimu plánujeme mít jednu učební místnost v oblasti Perea a jednu určitě někde v centru. Věřím, že nám v létě pomůže také nově otevřený konzulát.

skolicka Recko

Učit se jazyk, znamená i číst české texty – co jste v letošním roce četli, jaké příběhy vaše žáky pobavily?

Kromě doporučených knih a čítanek od MZV z modré řady vydavatelství Prodos to jednoznačně vyhrála Dášeňka a Příběhy pejska a kočičky. Nyní přes léto ale zapracujeme na české knihovně, do které nám mnoho našich příznivců posílá nové i starší knížky. Věřím tedy, že to četbě jen prospěje.

Jak se realizuje takový projekt v Řecku? Táži se na byrokracii – je stejná jako u nás nebo snazší? Co všechno jste musela podstoupit, abyste obdržela správná razítka na patřičné formuláře?

Vše je samozřejmě o možnostech. Byrokratická stránka zakládání těchto spolků je celkem složitá, všeobecně tady v Řecku je byrokracie daleko komplikovanější, než v Čechách. Skutečnost, že jste zahraniční studentkou, pracující jen přes sezónu, bez větších finančních prostředků a kontaktů, mi moc nepomohla. Na druhou stranu postupně pracuji na všem a již neřeším, že něco trvá déle nebo ne. Na ambasádě mi pomohou po legalizaci se žádostmi o nějaký druh podpory, ale prozatím mám před sebou ještě několik rozhodujících týdnů. Velké poděkování z mé strany si ovšem zaslouží můj pan profesor z Ioanniny, pan Dimitris Kargiotis, který mě v projektu od počátku podporoval a pomáhal mi s tou byrokratickou stránkou věci, a stejně tak i jeho bratr, který nám pomáhá s legislativou.

Jaký byl poslední den prvního roku školičky?

Naprosto úžasný! Každá z maminek přinesla něco dobrého, jedna maminka originálně připravovala kávu do plastových kelímků, já a druhá paní učitelka Iva jsme dětem připravily soutěže a hry. Děti se bavily, smály. Maminky z Thessalonik i Leptokárie si mezi sebou povídaly. Nechybělo ani zazpívání české národní hymny u zapáleného dortu s českou vlajkou. Nakonec si děti odnesly diplomy a dárky, které nám věnoval Český rozhlas Dvojka. Pomohla i Ck Iríny tours. Jedné z maminek, darovala zpáteční letenku pro její těžce postiženou dcerku Eleni, aby se dostala na potřebnou léčbu do českých lázní. Z akce jsou i fotky na našem facebooku.

skolicka konec roku

Čím vás vaši žáci překvapili?

Tak třeba kytičku jsem vážně nečekala, dva moji žáčci mě s ní překvapili hned na začátku akce :-), den po akci jsem potkala dalšího mého žáčka, který se mě hned se zájmem ptal, kdy už zase bude ta čeština. Takový dotaz na začátku prázdnin vás skutečně potěší :-).

To je pro paní učitelku největší ocenění! Učíte sama, máte kolegy, plánujete rozšíření pedagogického sboru?

Ač máme stále málo dětí, rozhodla jsem se do projektu zapojit i další dvě vyučující. Paní učitelka Iva, která se do projektu zapojila na jaře, vyučuje další dvě děti, a od podzimu bude mít na starosti češtinu pro druhý stupeň. Paní učitelka Šárka je úžasná energická dáma a bude vyučovat v Thessalonikách předškoláky.

Je problém s učebnicemi?

Vhodné učebnice jsem konzultovala s paní Slavíkovou-Boucher, zakladatelkou ČŠBH, stejně tak s MZV. Byla mi doporučena modrá řada od Prodosu. Jelikož se mi učebnice líbily, vyzkoušela jsem si výuku podle kopií a dětem knížky vyhovovaly. Nechala jsem je tedy pro maminky objednat a poslat do Řecka. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdybychom měli knížky pro děti úplně zdarma, ale v současné době to jinak nelze.

Co vy a volný čas – máte vůbec nějaký?

Jeden dobrý přítel mi řekl: Čas není nikdy, ale vždycky se dá vytvořit :-).

Markéto, to je nádherný výrok, ten si musím zapamatovat! Přesto: dá se skloubit školička s prací delegátky?

Všechny mé aktivity se celoročně různě prolínají, ale naštěstí přes léto, kdy jsou prázdniny, mohu pracovat v naší rodinné cestovní kanceláři, a přes zimu, kdy se nejezdí do Řecka k moři, se mohu věnovat studiu a projektu.

skolicka Leptokarie

Ve dvaadvaceti letech jste vydala sbírku Žalm padlých andělů. Chystáte další básně k vydání? Budou stejně melancholické, jako ty první, nebo jste se posunula směrem k optimismu?

Nyní s odstupem času mohu konstatovat, že Žalm padlých andělů je sbírka, ze které je patrný můj tehdejší „vnitřní třes“ :-). Zhruba uprostřed je 5 básní, především s řeckou a rodinnou tématikou, které mě baví ještě teď po letech. V tuto chvíli básně nikde nepublikuji, mám jeden takový svůj blok, kam si tu a tam napíšu báseň v češtině, nebo řečtině. Dnes už vím, že pokud vydám někdy do budoucna další sbírku poezie, vyberu za několik let zpětně skutečně jen to nejlepší z nejlepšího mé tvorby.

Láká vás beletrie? Podnětů a námětů máte jistě dostatek. Pracujete momentálně na něčem?

Láká mě dětská literatura. V současnosti pracuji na jedné knize pro česko-řecké děti. Je totiž fascinující, jak dětské příběhy a pohádky předávají dětem ve skryté formě tolik podnětů k zamyšlení.

Nyní se věnujete naplno práci delegátky, prozraďte, jaký byl první měsíc sezóny? Je něco nového na Olympské riviéře?

Ano, letní sezónu 2013 jsem zahajovala v polovině května. Nyní už jsem tedy stabilně v Leptokárii. Co mne v letošním roce velmi mile překvapilo, jsou tematické zájezdy. Vystřídalo se tady několik skupin se sportovním, meditačním, zkrášlujícím i zábavným programem. Tyto tematické zájezdy stmelují kolektiv, klienti mohou vyrazit na takovou dovolenou i sami, v jakémkoliv věku, a ještě se u moře pobaví. Vím, že pro letošní rok je takových zájezdů ještě v nabídce několik. Počasí je krásné, moře klidné a místní Řekové mají zkrátka slabost pro Čechy, jsme jim tady prostě sympatičtí.

Vraťme se ještě ke školičce: Jaké má školička plány? Co všechno chystáte na druhý rok?

Plánů a cílů je spousta. Od dotažení té legislativní stránky, přes otevření dalších výukových tříd, po zahájení činnosti české knihovny. Především je důležité uchovat to nadšení a ten dobrý úmysl všech zúčastněných. Bez skvělých lidí kolem sebe, na které mám štěstí, by se věci nehýbaly, jak se hýbou, neměla bych tu sílu, kterou mám.

Mohou vás čtenáři Kultury 21 nějak podpořit?

Sbírka českých starých i nových knih pokračuje. Pokud tedy máte nějaké nepotřebné knížky a chtěli byste udělat radost nejen dětem, ale všem Čecho-řekům, pošlete nám je s vaším kontaktem na adresu: CK IRÍNY TOURS spol. s r.o., Příbram II – Střelecká 100, PSČ: 26101. Postupně je budeme dostávat do Řecka.

Děkuji za milý rozhovor, budu se těšit na nové zprávy z Řecka, z oblasti, kterou mám sama velice ráda, přeji hodně síly k dokončení „byrokratického papírování“ a štěstí a zdar všem projektům a aktivitám.

Foto: Markéta Strnadová, www.iriny-tours.cz a https://www.facebook.com/CeskaSkolickaVReckuPieriasThessaloniki?fref=ts


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

„Jsem v podstatě od přírody neuvěřitelně líný tvor a jen okolnosti mě neustále nutí vyvíjet další a další aktivity,“ tvrdí dabér a moderátor Michal Jagelka

jagelka michal 200Michal Jagelka – herec, moderátor a princ českého dabingu. Jeho hlas známe všichni, díky němu k nám česky hovoří takové hvězdy, jako jsou Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Orlando Bloom… Denně slýcháme j...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Nejpomalejší a nejkrásnější maraton. Když běhání pomáhá…

maraton (4)Letošního Pražského maratonu 2017 se zúčastnil i tým Running With Those That Can’t. Jedná se o charitativní občanské sdružení založené studenty 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze v roce 2009, které zvyšuje pov...


Literatura

Krása a kouzlo plné kontrastů, to je New York!

NewYork perexNakladatelství Baobab spolu s Nadačním fondem Miroslava Šaška vydalo další z řady pověstných publikací Miroslava Šaška. Po jeho knížkách To je Paříž, To je Londýn, To je Řím, To je Austrálie a To je M. Šašek se ...

Divadlo

Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž

ceskolipsky divadelni podzimLetošní, již 36. ročník festivalu Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž, kterou měla před lety, kdy se do České Lípy sjížděly amatérské soubory z celých Čech i ...

Film

Vánoce, Vánoce přicházejí - a co si o nich přečteme

vano 200Také letos spatříme na obrazovce všechny možné pohádky (včetně několika premiérových), aniž diváci již rozlišují, zda vznikly v televizi nebo se původně promítaly v kinech. Jenže: každý rok se opakují stále tytéž tituly. Mají společný jediný rys - té...