Navštivte galerii v Tančícím domě a obdivujte krásu českého skla. Unikátní výstava potrvá do 31.října
Banner

Navštivte galerii v Tančícím domě a obdivujte krásu českého skla. Unikátní výstava potrvá do 31.října

Tisk

Znami neznami perexČeši byli po staletí známí svým sklářským uměním. I dnes mezi nimi najdeme výjimečné skláře, jejich tvorba je však paradoxně známá více v zahraničí než u nás.

Mezi takové umělce patří i Tomáš Hlavička a jeho dcera Petra Hřebačková. Řemeslo mají v rodině. Zatímco pan Hlavička přičichl ke sklářství až tehdy, když mu bylo padesát, a učil se od svého tchána Pavla Hlavy, Petra byla sklem obklopena již od útlého dětství. Jejich díla jsou vyhledávána sběrateli zejména v Asii a Spojených státech a jsou také součástí prestižních sbírek po celém světě.

Výstava nazvaná (NE) ZNÁMÍ, kterou zaštituje Czech Art Point z.s., má za cíl zviditelnit jejich tvorbu v České republice.

Inspirace přírodou a světem kolem nás

Expozice pana Hlavičky je průřezem celou jeho více než dvacetiletou tvorbou. Díky tomu můžete sledovat nejen jeho progres, ale i fascinující umělecký vývoj. Neméně zajímavé je i jeho unikátní technologické zpracování tabulového skla, při kterém mezi jednotlivé tabule pokládá plátky stříbra. Ty se vlivem tavení při určité teplotě promění opticky ve „zlaté“. Jak přesně k tomu dojde? To je tajemství mistra.

Znami neznami  Kytka

Kytka

Finální dílo je následně potřeba ještě dobrousit. Tento proces je nesmírně náročný a vyžaduje velkou fyzickou sílu ve spojení s mimořádnou precizností. Při broušení totiž umělec nebo brusič musí držet několik desítek kilogramů skla a zároveň je zvládnout vybrousit do požadovaného tvaru.

Pan Hlavička vystudoval architekturu, a tak je v jeho tvorbě patrný řád. Jako zdroj inspirace mu slouží zejména příroda a svět kolem nás.

Díla Tomáše Hlavičky

Výstava představí hned několik jedinečných Hlavičkových děl. Za zmínku stojí například Kytka. Ta obsahuje skleněné části, které je možné vyndat a následně přeskládat, a tak si její vzhled můžete přizpůsobit podle nálady.

Ošatka je jeden z nejnovějších kousků, které na výstavě je možné spatřit. Její elegantní a minimalistické provedení vás určitě nadchne.

Znami neznami Osatka

Ošatka

Dílo nazvané Slunce je kombinací zlata a stříbra. Vevnitř objevíte vlásky nebo chcete-li sluneční paprsky zatavené do skla. Fascinující pohled je i ze spodní strany mísy.

Dílo Nastřídačku je zajímavé zejména svým multidimenzionálním rozměrem. Z každé strany je možné pozorovat, jak se vám dílo proměňuje před očima.

Celá tvorba Tomáše Hlavičky je tak specifická a nezaměnitelná, že kdekoliv na světě objevíte některé z jeho děl, můžete si být jisti, že je to autorská tvorba pana Hlavičky.

Tvorba Petry Hřebačkové

Petřina tvorba více než tu otcovu připomíná tvorbu jejího dědečka. Kombinace barevné skloviny, kterou lepí a následně brousí, je podmanivá a bezpochyby přitáhne vaši pozornost.

Znami neznami Cirkus

Cirkus

Možná na první pohled její díla vypadají jednoduše, ale opak je pravdou. Každý kousek totiž musí Petra roztavit do požadovaného tvaru, následně dokonale vybrousit a poté lepit po segmentech. Je to precizní práce na setiny milimetrů. Neuvěřitelné propracované návrhy svých děl následně promítá do reálné podoby. Jak přesné to je, se můžete přesvědčit na vlastní oči.

Dílo Cirkus je nejčerstvější dílo, které na výstavě můžete spatřit. Populární autíčka jsou jedním z děl, které v různých variantách můžete najít v průběhu její 20leté tvorby.

Znami neznami 3-2-1-GO

3-2-1-GO!

Dílo 3-2-1-GO! Jedinečná tříkolka, která ještě čeká na svého majitele. Unikátní kousek, který byl vyroben pouze jednou.

Při tvorbě díla Tequila se zas autorka inspirovala tím, jak tento nápoj vypadá pod mikroskopem, a to co objevila následně přenesla do jednoho ze svých děl.

Znami neznami Tequila

Tequila

Výstava probíhá v Galerii Tančící dům a navštívit ji můžete do 31.10. 2023.

Neváhejte a přijďte si prohlédnout fascinující svět skla dvou uměleckých generací – Tomáše Hlavičky a Petry Hřebačkové. Objevte jejich vizionářství, které transformuje sklo do neuvěřitelných forem a barev.

Zdroj foto a další info: www.galerieskla.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Velká kniha herců první republiky a protektorátu představuje pětadvacet osobností

RB perexV polovině prosince spatří světlo světa Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tým Jiří Bartoň a Robert Rohál. Nebude jen filmografií či strohým životopisem filmových hvězd, půjde jim tzv. pod kůži a nahlédne do ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Fenomén pražských pasáží ve fotografiích Alana Pajera a textech Zdeňka Lukeše

Fen praz pasazi perex
Fenomén pražských pasáží zachytili fotograf Alan Pajer na fotografiích a historik architektury Zdeněk Lukeš v textech. Výstavu bylo možné (v době, kdy to epidemiologická opatření umožňovala) navštívit v sedmém patře...


Literatura

Mýtné – co je jednou moje, to už nevydám

mytne 200Mladý pár si vyrazí na svatební cestu do kempu, do oblasti močálů a tak trochu do území nikoho. Není tu pořádně signál, ale novomanžel Titus to bere právě jako dobrou věc – odpočinout si od moderní doby a techniky. Jeho žena Melanie, si to vůbecnemy...

Divadlo

Kdyby Nestroy vědel…premiéra PRO NIC ZA NIC v Městském divadle v Brně

pro nic za nic perexKdyby Johann Nepomuk Nestroy věděl, že po něm bude ve Vídni pojmenováno náměstí i zastávka metra, asi by se moc divil. On to byl totiž už za svého života na jedné straně miláček publika, měšťanského i lidového, ale mocn...

Film

Mlýn a kříž aneb Co lze vyčíst z jednoho obrazu

altRozměrné plátno Nesení kříže od nizozemského malíře Pietera Brueghela (má úctyhodný rozměr 124x170 cm a vystavuje je vídeňské Kunsthistorisches Museum) pochází z roku 1564 a zachycuje v renesančních kulis...