Život má jen čtyři tisíce týdnů, dělejte jen ty nejdůležitější věci

Život má jen čtyři tisíce týdnů, dělejte jen ty nejdůležitější věci

Ctyri-tisice-tydnu perexKdyž jsem přemýšlel o této knížce, napadlo mě, že nejjednodušší by bylo celou ji citovat, jak je nabitá různými myšlenkami, ale kvůli rozsahu recenze se omezím na citaci úvodní – titul Čtyři tisíce týdnů. Tolik času podle autora Olivera Burkemana obsahuje průměrný lidský život. Není to málo, ale ani moc. Když se nad tím zamyslíme, může nás to vést ke snaze dobře takto vyměřený čas využít. Co to ovšem znamená „dobře“?

 

Pokud se budeme domnívat, že je třeba „mít vše hotovo“, hrozí, že se budeme hnát za nesplnitelným přeludem, pokud si neuvědomíme, že přijatelnější varianta cíle je „mít vše důležité hotovo“. Což předpokládá, že dokážeme z toho, co si říká o realizaci, vybrat nanejvýš tři nejdůležitější věci a ty v kratších úsecích dne denně řešit, dokud neuspějeme a nemůžeme se pustit do dalších velkých úkolů. Obrátíme-li pozornost k metafoře provádění úkolů jako plnění sklenice velkými, malými kameny a pískem, musíme počet velkých kamenů zredukovat tak, aby se do sklenice vešly. A pak už můžeme velké úkoly doplňovat řešením úkolů malých a nejmenších.

Čím víc toho zvládneme, tím víc dostaneme naloženo

„Mít všechno hotovo“ je ovšem iluze. Čím víc toho zvládneme, tím víc úkolů se pravidelně objeví. Jak jsme si řekli, hlavní je výběr úkolů a jejich redukce, protože čas není natahovací a den má jen 24 hodin. Může se nám tak zdát, když včas nepřijdeme na to, že máme možnost volby, že musíme zvládnout víc, než můžeme. Tak se aspoň tváří všeobecný tlak moderní doby, aby byl námi čas využíván „dobře“. Tento postoj nám ale umožňuje podívat se kriticky na to, co vypadá jako důležité.

Rozhodně to není to, co nás vtahuje jako stroj na špatné používání života, nutící nás zajímat se o to, o co se zajímat nechceme, ve který se proměnily veřejné sdělovací prostředky a zejména sociální sítě. Což je umožněno naším vnitřním nutkáním nechat se rozptylovat. V tomto případě se musíme vyrovnat s faktem, že to, co dělat musíme, to i nepříjemné či nudné, je to, co je třeba dělat a co proto dělat chceme.

Jak se smířit se svou konečností

Z opačné strany vzato snaha vrchovatě využívat čas může vést k hyperaktivitě, k tomu, že člověk aktivitu za každou cenu vyhledává místo aby si odpočal. Tato závislost může vést až k nežádoucím projevům toho, jak se subjekt snaží přebít nepříjemné emoce neustálou, nutkavou činností. Musíme se zkrátka naučit odpočívat, a to nejen proto, abychom obnovili síly pro další práci.

To souvisí s hledáním smyslu vlastního životního usilování, s tím, že by člověk měl být přítomen v přítomnosti a užít si ji ve prospěch svůj i svých blízkých. V knížce zaznívá nejen tento apel, ale i řada dalších myšlenkových podnětů. Autor je shrnuje v závěrečné příloze Deset tipů, jak se smířit se svou konečností.

Ctyri-tisice-tydnu

Čtyři tisíce týdnů. Time management pro smrtelníky
Autor: Oliver Burkeman
Původní název: Four Thousand Weeks – Time Management for Mortals (2021)
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2022, brožovaná
Počet stran: 256
Zdroj foto: nakladatelství

Hodnocení: 100 %

https://www.melvil.cz/kniha-ctyri-tisice-tydnu/

( 1 hlas ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Robert Rohál: Oblast československé pop music mě zajímá léta

robert rohal 200Legendy československé populární hudby a Hvězdy odvedle – to jsou názvy dvou knih, které vyšly teprve nedávno a pod nimiž je podepsán Robert Rohál. Tento autor, žijící prakticky celý život v moravském Holešově mnoho let působí v kultu...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Neplýtvejte při vaření jídlem

varime bez plytvani 200Plýtvání jídlem je v poslední době velké téma a je dobře, že se o něm mluví. Těm, kterým se nedaří doma nevyhazovat jídlo, je určena nová kniha z nakladatelství CPress s názvem Vaříme bez plýtvání.

...

Literatura

Snoubenci - druh v ohrožení

ostry-rez200Spisovatele Jefferyho Deavera netřeba českým čtenářům představovat, jelikož je u nich už léta velmi oblíbený. Letos k nám doputovala novinka z týmu kolem Lincolna Rhymea a Amélie Sachsové. Vypadá to, že jsme tentokrát narazili na vraha, kter...

Divadlo

Pan Kaplan má třídu rád, budete ho mít rádi vy?

pan kaplan ma tridu rad 200V dubnu se v Městském divadle Zlín konala poslední premiéra 73. sezóny, a to lingvistická komedie Pan Kaplan má třídu rád od Leo Rostena.

...

Film

Český lev rozdá filmařům ceny už příští sobotu

Cesky Lev perexNositelům 29. výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) předají již 5. března v Rudolfinu České lvy přední osobnosti českého filmu. Budou mezi nimi nejen herečky a herci, jako například Jana Plodková, Dagmar Havlová, Jiří L...