Můžeme se tisíckrát zamýšlet nad tím, proč tak snadno dochází k různým patologickým společenským jevům. Třeba proč mladí lidé nezvládají život, snadno podléhají nástrahám společnosti, závislostem na alkoholu a drogách, sebepoškozují se, mají problémy s poruchami přijmu potravy, deprese a sklony k sebevraždě, dopouštějí se kriminálních činů a tak dále. Stojí za tím nedostatek péče a lásky v rodině? Kniha Sociální patologie dvou kvalitních odborníků Slavomila Fischera a Jiřího Škody nejen popisuje tyto jevy se spoustou zajímavých příkladů ze života, ale také pomáhá těmto jevům lépe porozumět a tím jim i předcházet nebo se je snažit efektivně řešit. Odbornou publikaci vydalo nakladatelství Grada a jedná se již 3. vydání, rozšířené o aktualizace vyplývající ze současných celospolečenských změn a také o kazuistiky.
Sociální patologie: forenzněpsychologický rozbor vybraných sociálněpatologických jevů je velice zajímavá kniha nejen pro studenty vysokoškolských oborů speciální a sociální pedagogiky, sociologie, psychologie, ale také pro pracovníky zdravotnických, sociálních a pedagogických oborů, osob pracujících v sociálních službách, v dětských domovech či s mládeží, rovněž pro všechny laické zájemce o psychologii, potažmo také pro každého rodiče problémových či adoptovaných dětí, pro pěstouny a podobně. Publikace zpřístupňuje velice zajímavé informace, je odborná, avšak zároveň poutavá a čtivá, vedená jako učebnice, neboť v závěru každé kapitoly nechybí otázky a úkoly k zamyšlení.
Kniha rozebírá nejrůznější patologické jevy, s nimiž se může setkat naprosto každý, a to nejen ve své rodině, ale i v blízkém okolí. Je třeba porozumět tomu a mít informace o tom, co se děje a proč, jak můžeme pomoct a jak těmto problémům předcházet. Zaostřeno je hlavně na děti a mladistvé, kteří mnohdy pocházejí z rodin, kde docházelo k násilí, zanedbání péče a tyto děti si nesou traumata a citové deprivace, jež v převážné většině mohou za další a další patologické chování a jednání, závislosti, sebepoškozování, pokusy o sebevraždu, projevy agresivity a podobně. Knížka vymezuje, co ještě je normální chování, a co už ne, jak společnost a okolí ovlivňují vývoj a chování dítěte, nakolik má vliv genetika a to, co dítě zažilo ve své původní rodině, nechybí perfektní informace z psychologie, možnosti prevence a řešení. Informace jsou moderní a nejnovější, odpovídají dnešní době a současným přístupům.
Dozvíte se tak například, proč dochází k vandalismu, jak působí kratom a jak se projevuje závislost na něm, jaké jsou příčiny agresivity a jak ji můžeme rozdělit, něco o teorii subkultur, o závislosti na fentanylu, v podstatě se dozvíte o všech druzích závislosti, nejen na návykových látkách, třeba i o závislosti na nakupování, jak se u mladistvých projevuje antisociální chování, co je to trichotillomanie či bigorexie, jak pracovat se závislostí na mobilu a internetu či sociálních sítích, vše o patologiích v rodině a o kriminálním chování, o typologii delikventní subkultury a tak dále. To, co je rovněž opravdu zajímavé jsou četné kazuistiky a analýzy psychodiagnostických kreseb u patologicky se chovajících jedinců, které mě moc bavily. Kniha je opravdu skvěle zpracovaná, nelze jí nic vytknout, nechybí v ní vůbec nic, a ani nepřebývá. Obohacuje a vzdělává člověka přesně tím správným způsobem. Rozhodně hodnotím velmi vysoko a doporučuji všem. Navíc si sama při čtení každé kapitoly moc ráda zodpovídám a zpracovávám otázky a úkoly k zamyšlení.
Název: Sociální patologie
Autor: Jiří Škoda, Slavomil Fischer
Nakladatelství: Grada/edice Psyché
Rok vydání: 2024/ 3. rozšířené vydání
Počet stran: 312
Hodnocení: 100%
https://www.grada.cz/socialni-patologie-(2)-13793/
< Předchozí | Další > |
---|