V Nakladatelství JOTA právě vychází rozšířené vydání knihy z ediční řady Cestopisy PŘÍBĚHY MOŘEPLAVCŮ ČEŠI A SLOVÁCI, KTEŘÍ OBEPLULI SVĚT

V Nakladatelství JOTA právě vychází rozšířené vydání knihy z ediční řady Cestopisy PŘÍBĚHY MOŘEPLAVCŮ ČEŠI A SLOVÁCI, KTEŘÍ OBEPLULI SVĚT

Tisk

Pribehy moreplavcu reedice200Publikace o českém a slovenském mořeplavectví vás provede vývojem tohoto pozoruhodného fenoménu země, jež má k moři víc než daleko. Obsahuje množství příběhů nejvýznačnějších českých a slovenských mořeplavců 20. a 21. století, kteří dokázali obeplout svět. Od působivého vzpomínání na legendární osobnost Rudolfa Krautschneidera přes autentické příběhy Richarda Konkolského, Jozefa Varsányiho, Jiřího Albrechta, Ivana Orla, Oldřicha Karáska, Františka Sýkory, Jiřího Denka, Vlada Porvaznika a dalších až po doplněné, nejnovější vyprávění Martina Dolečka.

 

Kdy a proč napadlo naše mořeplavce obeplout svět? Jak se dá v našich podmínkách postavit loď? Co vše během plaveb zdolali a do jakých úskalí a nebezpečí se dostali? Co jim plavba dala a naopak vzala? Kudy vede nejkratší cesta ze srdce Evropy na moře? Odpověď na tyto a množství dalších otázek naleznete v této jedinečné publikaci, která zahrnuje i přehledné dějiny mořeplavby, množství faktografických údajů o technických parametrech konkrétních lodí a informací nezbytných ke znalosti mořeplavby.

Kniha je bohatě provázena fotografiemi, dobovými materiály a ručně malovanou samostatně vloženou mapou s vyznačenými trasami. Doplňují ji krásné ilustrace Mikkela Odehnalů.

Tak ahoy! Pojeď s námi na moře!

pribehy moreplavcu reedice 1

O kterých mořeplavcích se v knize dočtete:

 • Richard Konkolski (* 1943) je nejslavnější český mořeplavec a vítěz řady námořních závodů, třikrát obeplul sám zeměkouli. Je také fotografem, autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů.
 • Bedřich Skála je jedna z nejsvéráznějších osobností české mořeplavby. Zásadně o sobě neposkytuje žádné informace. Jisté je pouze to, že třikrát samostatně přeplul Atlantik.
 • Julius Ecsi alias Sorel (* 1954) společně s Rudolfem Krautschneiderem postavili lodě Polku, Polárku a Victorii. Na Polárce spolu v letech 1990 až 1993 obepluli svět.
 • Jozef Varsányi (* 1945) je původní profesí středoškolský učitel. S přáteli vlastnoručně vyrobil či zrekonstruoval několik plachetnic. Na jedné z nich, Zuzaně, obeplul v letech 1994 až 1995 svět.
 • Jiří Albrecht (* 1951) se od roku 1987 začal se zúčastňovat plaveb po Baltu a Středozemním moři.
 • V letech 1994 až 2001 plul kolem světa, žil a pracoval na všech kontinentech.
 • Ivan Orel (* 1968) společně s partou přátel postavil velkou dřevěnou námořní plachetnici Viktorku, inspirovanou Magalhaesovou Victorií, na které v letech 1999 až 2004 obeplul svět.
 • František Sýkora (* 1954) je povoláním počítačový technik. S manželkou Danuší Kleštincovou v letech 2005 až 2008 obepluli na vlastnoručně vyrobené plachetnici svět.
 • Jiří Denk (* 1967) je kapitánem první české lodi, která doplula na pevninskou Antarktidu. V letech 2007 až 2010 obeplul svět. Celkem navštívil šedesát pět států.
 • Otakar Hons (* 1947) s manželkou Janou obepluli svět na plachetnici Irmě v letech 2009 až 2015.
 • O svých plavbách vydali tři knihy, uspořádali také několik přednášek pro veřejnost.
 • Jaroslav Bernt vlastnil a převážně i postavil čtyři lodě. Zatím uplul 92 000 námořních mil. Na lodi Sayonara uskutečnil v letech 2010 až 2013 plavbu kolem světa.
 • Vlado Porvazník (* 1961) se od mládí věnuje horolezectví. V letech 2013 až 2015 obeplul svět na lodi Civetta 2, pojmenované po hoře v Dolomitech, kterou zlezl v roce 1983.
 • Zdeněk Teubner (* 1967) se od roku 1992 profesionálně věnuje jachtingu, od roku 1998 fotografování. Obě činnosti skloubil na plavbě kolem světa, kterou uskutečnil v letech 2014 až 2017.
 • Oldřich Karásek (* 1933) je celoživotním vášnivým sportovcem – boxerem, horolezcem a jachtařem. V letech 2002-2008 téměř obeplul svět, do cíle chybělo pouze 250 námořních mil.
 • Stanislav Kubíček (* 1975) je instruktorem potápění. S manželkou Jitkou plul kolem světa v letech 2004 až 2012. Během cesty se jim narodila dcera Kateřina.
 • Petr Ondráček (* 1949) je známým českým námořním jachtařem, který strávil plavbami více jak pětatřicet let. Kolem světa plul v letech 1997 až 1998 a 2011 až 2012, druhou cestu nedokončil.
 • Martin Doleček (* 1984) je mezi jachtaři známý jako „Námořní svéráz“. Třikrát přeplul Atlantik. V letech 2014 až 2019 uskutečnil, navzdory ztroskotání v Austrálii, jako druhý Čech sólo plavbu kolem světa. Naplul okolo 47 000 námořních mil.

Kniha vyšla ve spolupráci s firmou Altsea, s.r.o.

Prolistujte si ukázku: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/pribehy_moreplavcu_2023

Pribehy moreplavcu reedice

Datum vydání: 15. března 2023
pevná vazba s přebalem / 497 stran
Ke knize je přiložena MAPA PLAVEB
Vychází také jako e-kniha.

https://www.jota.cz/pribehy-moreplavcu-2


 

PřihlášeníVznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Italská detektivka podruhé - Maurizio de Giovanni: Prokletí

prokleti 200Nakladatelství Epocha vypustilo v listopadu do oběhu druhý detektivní příběh Maurizia de Giovanniho s komisařem Ricciardim v hlavní roli. Tentokrát přišlo jako komisaře Ricciardiho s názvem Prokletí. Holdujete-li poctivým detektivkám ze staré šk...

Divadlo

O zakázané lásce kocoura Moura a slečinky Vlaštovičky


kocour vlastovicka 200To není pravda,“ zvolal polotichým hláskem asi sedmiletý chlapec, když v divadelním ztvárnění brazilské bajky Jorge Amada Kocour Mour a slečinka Vlaštovička důrazně zaznělo, že vlaštovka si nesmí vzít kocoura,...

Film

Slavná císařovna tak, jak ji neznáte

Korzet perexPíše se rok 1877. Císařovna Sissi (Vicky Krieps) je nejen módní ikonou, ale i ztělesněním ideálu krásy. Její 40. narozeniny se rychle blíží, ona však k oslavám nevidí důvod.

 

...