V Nakladatelství JOTA právě vychází rozšířené vydání knihy z ediční řady Cestopisy PŘÍBĚHY MOŘEPLAVCŮ ČEŠI A SLOVÁCI, KTEŘÍ OBEPLULI SVĚT

V Nakladatelství JOTA právě vychází rozšířené vydání knihy z ediční řady Cestopisy PŘÍBĚHY MOŘEPLAVCŮ ČEŠI A SLOVÁCI, KTEŘÍ OBEPLULI SVĚT

Tisk

Pribehy moreplavcu reedice200Publikace o českém a slovenském mořeplavectví vás provede vývojem tohoto pozoruhodného fenoménu země, jež má k moři víc než daleko. Obsahuje množství příběhů nejvýznačnějších českých a slovenských mořeplavců 20. a 21. století, kteří dokázali obeplout svět. Od působivého vzpomínání na legendární osobnost Rudolfa Krautschneidera přes autentické příběhy Richarda Konkolského, Jozefa Varsányiho, Jiřího Albrechta, Ivana Orla, Oldřicha Karáska, Františka Sýkory, Jiřího Denka, Vlada Porvaznika a dalších až po doplněné, nejnovější vyprávění Martina Dolečka.

 

Kdy a proč napadlo naše mořeplavce obeplout svět? Jak se dá v našich podmínkách postavit loď? Co vše během plaveb zdolali a do jakých úskalí a nebezpečí se dostali? Co jim plavba dala a naopak vzala? Kudy vede nejkratší cesta ze srdce Evropy na moře? Odpověď na tyto a množství dalších otázek naleznete v této jedinečné publikaci, která zahrnuje i přehledné dějiny mořeplavby, množství faktografických údajů o technických parametrech konkrétních lodí a informací nezbytných ke znalosti mořeplavby.

Kniha je bohatě provázena fotografiemi, dobovými materiály a ručně malovanou samostatně vloženou mapou s vyznačenými trasami. Doplňují ji krásné ilustrace Mikkela Odehnalů.

Tak ahoy! Pojeď s námi na moře!

pribehy moreplavcu reedice 1

O kterých mořeplavcích se v knize dočtete:

  • Richard Konkolski (* 1943) je nejslavnější český mořeplavec a vítěz řady námořních závodů, třikrát obeplul sám zeměkouli. Je také fotografem, autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů.
  • Bedřich Skála je jedna z nejsvéráznějších osobností české mořeplavby. Zásadně o sobě neposkytuje žádné informace. Jisté je pouze to, že třikrát samostatně přeplul Atlantik.
  • Julius Ecsi alias Sorel (* 1954) společně s Rudolfem Krautschneiderem postavili lodě Polku, Polárku a Victorii. Na Polárce spolu v letech 1990 až 1993 obepluli svět.
  • Jozef Varsányi (* 1945) je původní profesí středoškolský učitel. S přáteli vlastnoručně vyrobil či zrekonstruoval několik plachetnic. Na jedné z nich, Zuzaně, obeplul v letech 1994 až 1995 svět.
  • Jiří Albrecht (* 1951) se od roku 1987 začal se zúčastňovat plaveb po Baltu a Středozemním moři.
  • V letech 1994 až 2001 plul kolem světa, žil a pracoval na všech kontinentech.
  • Ivan Orel (* 1968) společně s partou přátel postavil velkou dřevěnou námořní plachetnici Viktorku, inspirovanou Magalhaesovou Victorií, na které v letech 1999 až 2004 obeplul svět.
  • František Sýkora (* 1954) je povoláním počítačový technik. S manželkou Danuší Kleštincovou v letech 2005 až 2008 obepluli na vlastnoručně vyrobené plachetnici svět.
  • Jiří Denk (* 1967) je kapitánem první české lodi, která doplula na pevninskou Antarktidu. V letech 2007 až 2010 obeplul svět. Celkem navštívil šedesát pět států.
  • Otakar Hons (* 1947) s manželkou Janou obepluli svět na plachetnici Irmě v letech 2009 až 2015.
  • O svých plavbách vydali tři knihy, uspořádali také několik přednášek pro veřejnost.
  • Jaroslav Bernt vlastnil a převážně i postavil čtyři lodě. Zatím uplul 92 000 námořních mil. Na lodi Sayonara uskutečnil v letech 2010 až 2013 plavbu kolem světa.
  • Vlado Porvazník (* 1961) se od mládí věnuje horolezectví. V letech 2013 až 2015 obeplul svět na lodi Civetta 2, pojmenované po hoře v Dolomitech, kterou zlezl v roce 1983.
  • Zdeněk Teubner (* 1967) se od roku 1992 profesionálně věnuje jachtingu, od roku 1998 fotografování. Obě činnosti skloubil na plavbě kolem světa, kterou uskutečnil v letech 2014 až 2017.
  • Oldřich Karásek (* 1933) je celoživotním vášnivým sportovcem – boxerem, horolezcem a jachtařem. V letech 2002-2008 téměř obeplul svět, do cíle chybělo pouze 250 námořních mil.
  • Stanislav Kubíček (* 1975) je instruktorem potápění. S manželkou Jitkou plul kolem světa v letech 2004 až 2012. Během cesty se jim narodila dcera Kateřina.
  • Petr Ondráček (* 1949) je známým českým námořním jachtařem, který strávil plavbami více jak pětatřicet let. Kolem světa plul v letech 1997 až 1998 a 2011 až 2012, druhou cestu nedokončil.
  • Martin Doleček (* 1984) je mezi jachtaři známý jako „Námořní svéráz“. Třikrát přeplul Atlantik. V letech 2014 až 2019 uskutečnil, navzdory ztroskotání v Austrálii, jako druhý Čech sólo plavbu kolem světa. Naplul okolo 47 000 námořních mil.

Kniha vyšla ve spolupráci s firmou Altsea, s.r.o.

Prolistujte si ukázku: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/pribehy_moreplavcu_2023

Pribehy moreplavcu reedice

Datum vydání: 15. března 2023
pevná vazba s přebalem / 497 stran
Ke knize je přiložena MAPA PLAVEB
Vychází také jako e-kniha.

https://www.jota.cz/pribehy-moreplavcu-2


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Muž, který našel svůj stín


muz milenium200Myslím, že nejsem sama, kdo netrpělivě čekal na další setkání s Lisbeth Salanderovou a Mikaelem Blomkvistem. Také na setkání s novým autorem pokračování Milénia, který nám naše oblíbené hrdiny přivedl zpět. Vypadá to, že David Lagerc...

Divadlo

Burani slavnostně otevřeli novou divadelní sezonu

VýstřižekDivadlo BURAN TEATR je už hodně let součás...

Film

Temná a zdařilá minisérie Pustina vyšla na DVD

pustina perexV letošním „masarykovském“ šílenství na Českých lvech mohlo klidně zaniknout, že se předávala i cena za Nejlepší dramatický televizní seriál, kterou si odnesli tvůrci osmidílné série s názvem Pustina. Tu vyprodukovala televizní stanice HBO a ...