Žatecké muzeum zaplní Mýdlová bublina

Žatecké muzeum zaplní Mýdlová bublina

Tisk

bublina 200Vánoce už jsou definitivně pryč, a tak Regionální muzeum  K. A. Polánka v Žatci urychleně mění svou expozici. Po velmi úspěšné výstavě Za Ježíškem do Afriky, která návštěvníkům představila betlémy z černého kontinentu, se teď příznivci muzea mohou těšit na malou exkurzi do světa sběratelství.

 

 

Ve čtvrtek 29. ledna v 17 hodin v Žatci totiž začne dlouho očekávaná Mýdlová bublina. Že nevíte, co si pod tímto názvem představit? Přece výstavu o hygieně!

Vévodit jí bude soukromá sbírka Marty Sedláčkové z Bratřejova u Vizovic, která už desítky let shromažďuje mýdla všech možných barev a velikostí. Muzeum základ výstavy (tedy sbírku Marty Sedláčkové činící skoro tři tisíce kusů) ještě doplnilo množstvím exponátů ze svého depozitáře. Těšit se tak můžete například na valchy, pračky a další předměty přibližující počátky hygieny u nás. Neobyčejně pestrá expozice Vás seznámí i s výrobou mýdla jako takovou a s podniky, které tuto nezbytnost svého času do českých domácností dodávaly.  

bublina1


U příležitosti výstavy navíc muzeum vyhlásilo zajímavou soutěž. Uhodnete, kolik kilogramů vystavená sbírka paní Sedláčkové váží? Pokud ano, můžete se těšit na zajímavé a hodnotné ceny! Na tipování správné odpovědi máte čas až do 26. dubna – v tento den výstava končí.

Bublina3


Více informací najdete na www.muzeumzatec.cz nebo na Facebooku.

Foto: Facebook Regionálního muzea Žatec


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Kariéra není všechno a já chci hlavně spokojeně žít, říká herečka Vendula Fialová

foto vendula perexZatímco televizní publikum ji zná coby rosničku z Dobrého rána ostravské televize, pro publikum, které chodí Moravského divadla v Olomouci, se zavedla jako herečka mnoho proměn. Zatímco na začátku svého olomouckého angažmá vytvoři...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Nesmrtelná hra: Historie šachů

big nesmrtelna-hra-historie-sachu-xw3-499062 (2)Kdo by neznal šachy! Tato nesmrtelná hra provází lidstvo od nepaměti a možná by se i dalo s troufalostí tvrdit, že je starší jako lidstvo samo. Pokud si chcete něco o šach...

Z archivu...


Literatura

Život byl pes: Kniha nejen pro všechny milovníky psů

zivot byl pes 200Že je naše země národ pejskařů, to je všeobecně známo. Ostatně o tom svědčí i fakt, že kniha pro pejskaře Život byl pes od autorky Heleny Rytířové se dočkala druhého vydání, tentokráte v květnu u nakladatelství Grada.

...

Divadlo

Biskupskému dvoru bude kralovat Eliška/Rejčka

EliskaRejcka 200Letní premiéra na Biskupském dvoře bývá již tradičně spojena s některou výraznou brněnskou osobností či událostí. Příběh o životě Elišky Rejčky se nabízel už několikrát a dramaturgie našeho divadla o něm často uvažovala. Vždyť tato dvojná...

Film

Severský filmový podzim přinesl dvanáct mrazivých snímků

synove norskaFestival severské kinematografie nabídl pražským divákům od 14. do 18. listopadu celkem dvanáct mrazivých snímků. Deset novinek z posledních dvou let, barevně upravené a rozšířené titulky pro neslyšící a příběhy, které ...