Seznamte se se zásadními vědeckými osobnostmi minulého století

Seznamte se se zásadními vědeckými osobnostmi minulého století

geniove 200Naše společnost je z nějakého důvodu nastavená tak, že ví o kdejaké celebritě z uměleckého prostředí první poslední, ale o zásadních osobnostech vědy by už ledaskdo tápal. To se rozhodl změnit Karel Pacner a sestavil medailonky dvaceti zásadních vědců minulého století. Autor se nezaměřoval na jedno určité vědecké odvětví, v jeho knize máme možnost poznat objevy z chemie a lékařství, které převládají, ale také fyziku či létání. Nemusíte se bát, že je k pochopení knihy nutné mít technické či jiné odborné znalosti, autor se zaměřuje především na příběh a okolnosti, které vedly k danému objevu, než že by ho do detailu vysvětloval.

 


Největšího prostoru se v publikaci dostalo Albertu Einsteinovi, kde se kromě vývoje práce na jeho teorii dozvídáme do hloubky to, jak prožíval svůj rodinný život, i to, jak se vyvíjela jeho kariéra díky politickým změnám a náladám. Je zde připomenuto, jak byl Einstein velmi neformální, co se odívání týče, ale i v přístupu ke svým studentům a kolegům – často s nimi do noci diskutoval a každého považoval za sobě rovného. V knize můžete nalézt například fotografii Alberta Einsteina, na které je zachycen při hře na housle.
Další, kteří v knize dostali velký prostor, byli bratři Orville a Wilbur Wrightovi, Niels Bohr a Ivan Petrovič Pavlov. Bratři Wrightové se zcela zásadně zapsali do historie letectví, kdy po dlouhá léta experimentovali s létacími stroji, až došli k úspěchu a nastartovali tak nový styl cestování a obrany země. Nielse Bohra poznáváme jako objevitele struktury atomu – odhalení, které posloužilo vzniku atomové bomby. Bohr byl však celý život odpůrcem použití této zbraně. Dostáváme se i k detailům práce Pavlova, který se zabýval zkoumáním podmíněných reflexů. To, že svůj výzkum prováděl na psech asi tušíme, ale jak přesně se zvířaty pracoval, se můžeme dozvědět lehce pochopitelnou formou právě v této knize.

geniove


Během čtení sledujeme i to, jak se osudy vybraných vědců v čase křížily. Kde se vědci kvůli politickým změnám potkali v exilu a jak spolu navzájem nesouhlasili nebo jak si navzájem dokázali pomoci.
Karel Pacner ve své knize také dokazuje, že na různých místech přišli ke stejnému objevu různí inovátoři, jen někomu se dřív podařilo publikovat a dostat tak výsledek mezi širokou vědeckou obec, ale odkrývá i to, jakými složitými cestami se během války dostávali vědci k odborným článkům.
Pokud máte chuť se dozvědět, jak vznikly objevy, které ovlivňují náš život dodnes, sáhněte v knihkupectví přesně po tomto titulu.

 


Géniové XX. století
Autor: Karel Pacner
Žánr: literatura faktu
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2015
Počet stran: 432
Hodnocení: 90 %              

 Zdroj foto: www.kosmas.cz


http://knihy.cpress.cz/geniove-xx-stoleti.html


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Singer: „Šílení vůbec nejsou umělci a další jim podobní. Praštění jsou přece – ti všichni ostatní….“

singer michal 200Na slovíčko jsme tentokrát pozvaii umělce Michala Singera, o jehož poslední výstavě s názvem Argonautika se v poslední době hodně mluvilo. Jak ho tento epos oslovil a jak dílo vznikalo, si můžete přeč...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Projížďka od minulosti k dnešku

Dejiny perexHistorické práce v sobě skrývají zajímavý paradox: ač dějepisci vycházejí z týchž pramenů a událostí, jejich náhled se může zásadně lišit v jejich výkladu. Jakýmsi tradičním rámcem, podpořeným i bezpočtem uměleck...

Z archivu...


Literatura

Uběhlo dvanáct let. Jak to, že kamarádčiny děti nezestárly ani o den?

Dokonale děti perexKdyž Beth veze syna na zápas, rozhodne se, že se zajde podívat na dům, který patří její bývalé nejlepší kamarádce. Neviděly se dvanáct let, ale ona si prostě nedokáže pomoct. Zaparkuje před Flořiným domem a přes silnici pozoruje,...

Divadlo

Malované na skle: Jánošík po brněnsku

malovane na skle divadlo radostJuraj Jánošík je pro někoho národním hrdinou, který bohatým bral a chudým dával, někdo ho považuje pouze za zbojníka, který loupil, aby se sám obohatil. V brněnském divadle Radost můžete zhlédnout h...

Film

Svatbě mezi citróny chybí erotické chvění

svatba mezi citrony tramvajExistuje jediný důvod, proč se vypravit na nový dánský snímek Svatba mezi citróny - a tím je animovaný předfilm Michaely Pavlátové Tramvaj. Autorka tu v bizarních, surreálně rozechvělýc...