Od košilky k rubáši

Od košilky k rubáši

Tisk

Muzeum koutni kout perexRegionální muzeum v Chrudimi připravilo pro všechny návštěvníky zajímající se o lidovou kulturu a tradice výstavu nazvanou Od košilky k rubáši, která představuje zvyky a obyčeje spojené s narozením dítěte a s odchodem člověka z tohoto světa.

 

Muzeum koutni kout

V prvním sále návštěvníky zaujme rekonstrukce interiéru venkovské jizby s postelí šestinedělky oddělenou od zbytku světnice vyšívanou koutní plachtou neboli koutnicí. Tento kout byl vykrápěn svěcenou vodou, vykuřován jalovcem či kadidlem a do lůžka se kladly různé ochranné předměty: růženec, modlitební knížka, koření v plátěném pytlíku, česnek, krajíc chleba či se do plachty zabodávaly křížem dvě jehly.

muzeum koutnice

Vše mělo zajistit ochranu před nečistými silami, které mohly matku i novorozence ohrozit. Tvůrci výstavy nezapomněli ani na pokrmy a tekuté občerstvení, podávané při oslavě křtin.

Muzeum krest

Neméně zajímavý je i koutní hrnec, v němž sousedky nosily šestinedělce polévku, nebo diplom porodní báby a její deník, do něhož musela zapisovat údaje o provedených porodech. Návštěvník se dozví, co byl bolestný kufřík a jaké porodnické vybavení obsahoval, či jakému pečivu se říkalo bolestník a komu bylo určeno. Především ženy budou obdivovat vyšívané křestní košilky a čepečky. Zájemci si mohou na panenkách vyzkoušet různé způsoby zavinování miminek do plenek a do povijanů.


Muzeum pohreb
V druhém sále jsou představeny zvyky a obřady spojené se smrtí a pohřbem. Této části výstavy vévodí dřevěná zvonička s umíráčkem, postel s umírajícím, máry s rakví a „hřbitov“ s železnými a litinovými kříži z 18. a 19.století ze zrušeného chrudimského hřbitova u kostela sv. Michala. Autoři výstavy návštěvníky poučí o tom, co byla mrtvá voda a k čemu se používala, či k čemu sloužila úmrlčí prkna. Z exponátů zaujmou klobouky pohřebních zřízenců, pohřební věnce z korálků a sto a více let stará smuteční oznámení.

Muzeum pohrebni vuz

Výstava je přístupná až do 26. května 2017.

Od košilky k rubáši aneb Narození a smrt v české lidové kultuře
Místo a datum: Regionální muzeum Chrudim, Široká 86, od 24.2 do 26.5.2017
Otevřeno:denně kromě pondělí od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin


Zdroj foto: autorka


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Přišel jsem do dobrého týmu, to je důležité, říká Pavel Sedláček

sedlacek perex fotoO současné situaci v kultuře především v Domě kultury v Kroměříž vypráví v následujícím rozhovoru Mgr. Pavel Sedláček, který je ředitelem této instituce dva roky. „Především do mých představ a práce zásadně zasáhla covidová d...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Průkopníci turistiky - renesanční myslitelé i umělci

Turistika historie perexChůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů, jímž se lidé obvykle přemisťují z místa na místo, hnáni jak potřebou pouze se někam dostat, tak pradávnou touhou po poznávání. Není pochyb o velkém významu pohybu v přírodě p...

Z archivu...


Divadlo

Smetanova Litomyšl přivítá hvězdnou Dagmar Peckovou a její Mistrovskou lekci

dagmar200V rámci bohatého programu festivalu Smetanova Litomyšl proběhne 26. června v 19 hodin oceňované divadelní představení Mistrovská lekce. Magnetem představení je samozřejmě mezinárodně proslulá pěvkyně Dagmar Pecková, která se představuje ve své první ve...

Film

Pražský výběr - Symphony Bizarre: Koncert na stříbrném plátně

prazsky vyber200Velkolepý koncert Pražského výběru na stříbrném plátně s názvem Symphony Bizarre ukáže vystoupení kapely v O2 aréně v prosinci roce 2016. Pražský výběr tehdy převedl divákům více, než jen rockový koncert. Ke svému výročí připravil bombast...