Jak se žilo za nacistické okupace?

Jak se žilo za nacistické okupace?

Tisk

Zivot za nacisticke okupace perexKdyž nacisté vtrhli do cizí země, neměli v úmyslu nastolit spravedlivou vládu. Šlo jim o něco jiného. Chtěli prosadit Hitlerův režim a německou nadvládu, drancovali přírodní zdroje i průmysl a rozkrádali umělecká díla.

Život pod německou nadvládou nebyl snadný. Němci přinesli atmosféru strachu a brutalitu. Nepřátelé říše byli vězněni a deportování. Navzdory tomu se našli nejen kolaboranti, kteří s novými pány ochotně spolupracovali, ale i odvážní lidé, kteří nezaváhali a proti Němcům bojovali.

Autor knih o druhé světové válce
Autorem knihy Život za nacistické okupace, která vyšla v Nakladatelství Universum, je britský spisovatel a novinář Paul Roland. Ten se specializuje na psaní knih o druhé světové válce. V českém překladu vyšlo několik jeho knih, například Ženy ve Třetí říši, Nacisté a okultismus, Ilustrovaná historie nacismu: vzestup a pád Adolfa Hitlera, Norimberské procesy a Židovský odboj.

Život za okupace v různých koutech Evropy
Kniha vypráví o tom, jak odlišně vypadal život pod německou nadvládou v různých částech Evropy. Zatímco k severským národům se Němci zprvu chovali s respektem, protože doufali, že se připojí k jejich boji proti „méněcenným“ rasám, země východní Evropy čekala germanizace. Autor ukazuje, jak vypadala okupace v Rakousku, Československu, Polsku, Norsku, Dánsku, Lucembursku, Belgii, Nizozemí, Francii, Maďarsku, Bulharsku, Řecku, na Ukrajině a na ostrovech Guernsey a Jersey.

Vzhledem k rozsahu knihy se soustředí pouze na klíčové informace, které doplňuje zajímavými historkami. Nechybí ani kapitola věnována židovskému odboji. Text je doplněný dobovými fotografiemi. Kniha je tak vhodná zejména pro čtenáře, které o daném tématu moc nevědí a rádi by si rozšířili všeobecný přehled.

Zivot za nacisticke okupace

ŽIVOT ZA NACISTICKÉ OKUPACE: ZÁPAS O PŘEŽITÍ ZA DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY
Autor: Paul Roland
Originální název: Life Under Nazi Occupation: The Struggle to Survive During World War II
Překlad: Lubomír Košnar
Žánr: naučná literatura
Vydáno: Universum, 2021
Počet stran: 224

www.knizniklub.cz/knihy/540510-zivot-za-nacisticke-okupace


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na vánoční kapry se mi vylilo červené víno, říká poslankyně Jitka Chalánková

chalan 200Poslankyně sněmovny Jitka Chalánková (TOP 09) má k jídlu, eufemisticky řečeno, kladný vztah. Ráda jí, ráda vaří, ráda stoluje s celou rodinou, přidává i jednu vánoční historku s kapry polité červeným vínem.

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Jak to u nás vyhlíželo těsně po druhé světové válce

altVojenský historický ústav vydal sborník příspěvků věnovaných různorodým aspektům těsně poválečného vývoje u nás, zvláště pak druhé půle 40. let. Nazval jej Od svobody k nesvobodě 1945-1956 a vedle širokého vějíře te...

Z archivu...


Literatura

Příběh skutečného hrdiny

samal200Nakladatelství Epocha vydalo v nedávné době již druhou knihu o legendě pražské mordparty Jiřím Markovičovi. Jejím autorem je Petr Šámal a nese jméno Kriminalista   .

...

Divadlo

Recitál Marta se pro velký úspěch bude na Letní scéně Musea Kampa hrát také v září!

marta 200Zájem diváků o divadelní recitál k 80. narozeninám Marty Kubišové s přibývajícími reprízami neklesá, všechna červencová a srpnová představení jsou vyprodaná. Pořadatelé proto zareagovali na intenzivní poptávku po vstupenkách přidáním dalších termínů ...

Film

Příliš tenká hranice mezi padoušstvím a hrdinstvím

zadusni obet perexZuří první světová válka. Rakouské impérium se pomalu, ale jistě blíží k svému konci. Komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral pachatele vraždy mladého důstojníka, kterou místní četníci považují za...