Fotoreportáž z Masopustu v Benešově nad Černou 2012

Fotoreportáž z Masopustu v Benešově nad Černou 2012

12 masopust benesov nad cernou200Masopustní slavnosti už se rozbíhají. Jako návnadu na ty letošní maškarní reje proto přijměte fotoreportáž. 

 

 

 

Masopustní koleda má v Benešově nad Černou dlouholetou tradici. Zdá se, že benešovští slavili takto konec zimy již krátce po válce a v trochu jiné podobě možná i před ní.

Takhle to u nás vypadalo v loňském roce, tedy v roce 2012.

1. Hlavní ozdobou celé koledy jsou koledníci, kteří během dne obejdou celou obec.

1 masopust benesov nad cernou

2. a 3. Kolem osmé hodiny ranní vychází koleda od hasičské zbrojnice, kde se konají veškeré přípravy. Jejich první cesta vede k radnici, kde žádají starostku obce o povolení koledovat.

2 masopust benesov nad cernou

3 masopust benesov nad cernou

4. Koledníky celý den doprovází tradiční „střapatí“ spolu s masopustem a vymýšlí různé lumpárny. Takhle se „usadili“ na zamrzlé řece.

4 masopust benesov nad cernou

5. Další tradiční maskou je kobyla. Koledníci při své obchůzce u každého domu zatančí členům domácnosti i případným návštěvám „kolečko“.

5 masopust benesov nad cernou

6. Kolem jedné hodiny odpolední vychází opět od hasičárny koleda ženská nebo také „slaměná“. Ta už obchází jen část obce a je důležitá při večerním setkání obou koled.

6 masopust benesov nad cernou

7. Také tuto koledu doprovází maškary…

7 masopust benesov nad cernou

8. masopust a „střapatí“…

8 masopust benesov nad cernou

9. i kobyla.

9 masopust benesov nad cernou

10. Na náměstí už se čeká na příchod obou koled a na řadě je jejich setkání. Je to takový slovní souboj, který by měl sloužit především pro pobavení okolostojících diváků a vychází z tradic koledy a jejích znalostí hlavních protagonistů. Cílem je vzájemně se „nachytat“.

10 masopust benesov nad cernou

11. Obě koledy jsou připraveny a představení může začít…

11 masopust benesov nad cernou

12. Na kobyle přijíždí hejtmanka „slaměné“ koledy.

12 masopust benesov nad cernou

13. Svoji roli hrají všichni „střapatí“, kteří staví pomyslný most…

13 masopust benesov nad cernou

14. …k setkání hejtmanů.

14 masopust benesov nad cernou

15. a 16. Dál pokračují koledy společně a směřují ke svému cíli, kterým je večerní „pohřbívání Masopusta“ na sále při večerní zábavě.

15 masopust benesov nad cernou

16 masopust benesov nad cernou

17. I tady se o zábavu starají „střapatí“. Masopusta si musí ulovit.

17 masopust benesov nad cernou

18. Dělostřelci jsou připraveni s děly a Masopusta „zastřelí“.

18 masopust benesov nad cernou

19. a 20. A je tu závěr celého dne, takzvané „pohřbívání Masopusta“ i s pohřebním průvodem.

19 masopust benesov nad cernou

20 masopust benesov nad cernou
Takový byl tedy loňský Masopust u nás v Benešově.

Fotky jsou sice fajn, ale realita je vždycky lepší. Máte-li tedy chuť zažít tuto atmosféru, není nic jednoduššího. Období Masopustu je před námi a u nás se bude koleda konat již brzy, přesně 9. února. Takže jste srdečně zváni.

Autor foto: Mgr. Pavel Ptáček


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Doba nepřeje novým písničkám, říká zpěvák Dalibor Janda

janda perexPřed loňskými Vánocemi jel koncertní šňůru, vydal již své 21. album - DVD Karaoke párty s melodiemi svých hitů - či singl své dceři, zpěvačce Jiřině Anně Jandové. Má úspěchy. Přesto má k dnešní době výhrady: nelíbí se mu, že do rádií je velký pro...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Kniha plná informací, které nás o horolezectví mohou zajímat

HorolezciPředpokládá se, že lidstvo, jako takové, může mít nejstarší vztah s horou Kilimandžáro. Nachází se totiž nejblíže prvního výskytu Homo sapiens, který byl zaznamenán. Nikdo neví, co přesně název „Kilimandžáro“ znamená. Ale klimatologové předpokládají, že ...

Z archivu...


Literatura

Jak komunikovat podle Barbary Berckhan
ImageNa začátku ledna vyšla v nakladatelství Portál populárně-psychologická příručka. Autorkou je německá pedagožka, trenérka komunikace a kouč mezilidských vztahů Barbara Berckhan, která předává svoj...

Divadlo

Hosté v zajetí „dobrých“ mravů

Slavnost 200Upřímnost nebo takt. Rozhodně hlavně neurazit.  Za každou cenu stát za svým názorem nebo být součástí stáda a myslet si své pouze pro sebe? Podobné otázky si vzali na paškál tvůrci z pražského Studia Hrdinů a pohráli si s původním scénářem česk...

Film

Gladiátor je taky sportovec

200filmFilm Gladiátor (2000) byl ve své době jedním z nejlepších filmů vůbec. Více než dvouhodinové drama, které kombinuje zručné švihání mečem a citové vydírání, je výsledkem nejenom značné filmové evoluce, ale taky té společenské. Russell Crowe v něm totiž...