Opoziční politici brání barokní Lobkovický palác

Opoziční politici brání barokní Lobkovický palác

Tisk

lobkovicky-palaac 200Opoziční politici se ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ptali, proč a za jakých podmínek chce česká vláda prodat Lobkovický palác SRN. Podle nich by měl palác zůstat v majetku ČR. Schwarzenberg prodej hájil tím, že Německo se o něj bude lépe starat.

 

 

V květnu roku 2011 odsouhlasila česká vláda záměr ministerstva zahraničí prodat Spolkové republice Německo barokní Lobkovický palác, v němž sídlí německá ambasáda, která platí Česku roční nájemné přibližně 24 milionů korun. Součástí transakce by mělo být to, že české ministerstvo zahraničí prodá svou ambasádu v Berlíně a zároveň zakoupí pozemek v tamní diplomatické čtvrti Tiergarten pro výstavbu nového velvyslanectví. Záměr vyvolal vlnu nesouhlasu.

Ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) v této záležitosti nedávno interpelovalo několik opozičních poslanců. Jan Babor (ČSSD) se zeptal, proč ČR hodlá palác prodat za „směšnou“ cenu 600 až 700 milionů korun, což je asi 24 milionů euro. „Tato cena se dle znalců tak rovná ceně někde u Ženevského jezera. Dle znalců by se cena měla pohybovat ne v miliónech eur, ale v miliardách,“ dodal.

Podle Schwarzenberga je v současné době provoz budovy neekonomický. Budovy zastupitelských úřadů má podle něj v Praze řada zemí. „Například Spojené státy americké, Velká Británie, Francie, Itálie, Rakousko,“ řekl. „Pražské paláce, které patří zastupitelskému úřadu, jsou ve velmi dobrém stavu udržovány - lépe než budovy, které jsou majetkem českého státu, poněvadž jsou také výkladní skříní dotyčných států, které do toho značné prostředky investují,“ dodal.

Zaorálek: Není zhodnocena umělecká hodnota

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že prodej Lobkovického paláce se děje proti vůli veřejnosti a je prodáván netransparentním způsobem. „Suma, která se uvádí, je evidentně suma, do které ta umělecká a historická cena vůbec nevstupuje,“ uvedl. „Jak je možné prodávat podobný majetek, tedy majetek českého státu, způsobem, že se vůbec nebere v úvahu umělecká cena, historická hodnota, že se to prodává jako předmět na jakémsi bazaru?“ zeptal se.

Podle ministra je v ceně, o které ČR se SRN jedná, zahrnuto i ocenění uměleckých předmětů a fresek, které v paláci jsou. „Byly zvláštním odhadem do této sumy ještě včleněny."

lobkovicky-palaac

Klasnová: Za kolik chcete palác prodat?

Předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová, která prodej paláce také odmítá, se Schwarzenberga zeptala na přesnou sumu, o které je vyjednáváno. „Na konci minulého měsíce jsem zaznamenala v médiích, že v podstatě ta dohoda spěje ke svému závěru. V médiích jsem zaznamenala i cenu 670 milionů korun. Zároveň se v médiích objevilo to, že jste, pane ministře, nechtěl tu částku uvést konkrétně,“ řekla.

Schwarzenberg reagoval, že vyjednávanou částku neprozradí, protože jednání zatím neskončilo. „Jakmile částky budou definitivně jasné, není to žádné tajemství a samozřejmě je uveřejníme, ale nikdo na světě, promiňte, neuveřejňuje nabídky, dokud jednání není ukončeno. To bychom byli, promiňte, opravdu podaření pitomci,“ uvedl ministr. Klasnová se zeptala, zda chce ministr skončit ve funkci či počítá s předčasnými volbami - nemyslí si totiž, že by celá věc trvala rok, kdy budou řádné parlamentní volby. Podle Schwarzenberga to bude trvat déle než rok.

Semelová: Nerozprodávejte majetek

Již dříve se kvůli plánovanému prodeji Lobkovického paláce obrátila poslankyně Marta Semelová (KSČM) s interpelací na premiéra Petra Nečase (ODS). Stávající budova, kde je české velvyslanectví v Berlíně, podle jejích slov sídlí na lukrativním místě v blízkosti ministerstev financí, sociálních věcí, zdravotnictví a spolkové rady. Transakci tedy nepovažuje za potřebnou.

„Chtěla bych vyzvat vládu ČR, aby nerozprodávala český majetek, aby zastavila prodej historické barokní budovy, která je kulturní památkou. Lobkovický palác je součástí českých dějin,“ uvedla Semelová. Podle Nečase SRN nabídla Česku lukrativní pozemek v diplomatické čtvrti. „Jedná se o velmi dobrou rezidenční čtvrť, kde sídlí řada ambasád. Pozemek se nachází nedaleko místa, kde sídlil zastupitelský úřad tehdejšího Československa v období první republiky,“ odpověděl.

Ministerstvo: Palác má pro SRN symbolickou hodnotu

Proti prodeji se vedle parlamentních stran postavily například Klub za starou Prahu, Strana zelených v Praze 1, KDU-ČSL, LEV21 Jiřího Paroubka či Suverenita Jany Bobošíkové. Proti je i Jiří Lobkowicz z mělnické větve Lobkoviců, kterým palác v minulosti patřil, a za symbolickou cenu jej v roce 1927 prodali tehdejšímu československému státu. Od roku 1973 je palác německou ambasádou - nejprve západní NSR, posléze sjednocené SRN.

Ministerstvo zahraničí ČR odůvodňuje záměr prodat Lobkovický palác tím, že pro Německo má symbolickou hodnotu - lidé, kteří utíkali z tehdejší NDR, se na podzim roku 1989 z balkonu Lobkovického paláce od někdejšího ministra zahraničí SRN Hanse-Dietricha Genschera dozvěděli, že mohou vycestovat za svobodou.

Zdroj foto: internet


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Recyklované pohádky naučí novou generaci recyklaci

200 rozDo Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět je zapojeno téměř 3100 škol z celé České republiky, které vedou své svěřence k šetrnějšímu přístupu k okolí. Jedním z jejich projektů jsou Recyklované pohádky, které nám podrobně představila ředitelka paní Ilona Johno...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Hromnička vás ochrání před zlými duchy

hromnice 200V otevřených vratech kostela se krátce před mší schází celá vesnice. Starší i mladší ženy v šátcích svírají v promrzlých rukou velkou bílou svíci. Co na tom, že drkotají zuby, sníh jim padá za kabáty a studený vítr zalézá až do m...

Z archivu...


Literatura

Bublifuk do třetice – vstup na vlastní nebezpečí

bublifuk 200Léto je před námi a ve volném čase si lze mj. pročíst třetí díl dobrodružné komiksové revue Bublifuk, která láká své čtenáře tajuplnou výzvou „Vstup na vlastní nebezpečí“. Dozvídáme se, jak se odvíjejí osudy hrdinů všech příběhů předchozích d...

Divadlo

Řádná dávka originality, abstrakce a destrukce v belgickém Springville

altUmíte přesně určit hranice své představivosti? Co je pro vás tak akorát a co je už příliš? Belgické uskupení CAMPO se vás neptá, co zvládnete vydržet, parta z Gentu jen předvádí a neručí za následky (a možné psychosoma...

Film

Pohltí nás Sociální síť?


altInternetová sociální síť je poměrně nová záležitost stejně tak jako stejnojmenný film, popisující zrození té nejpoužívanější – Facebooku. Příběh o Facebooku bude za tisíc let starý jako lidstvo samo. Nejde v něm totiž o přijetí n...