Jaký je dnes odkaz Fučíka? Zajímá se o něj i britský historik

Jaký je dnes odkaz Fučíka? Zajímá se o něj i britský historik

Fucik perex 1Julius Fučík dnes. Takový název nesl mezinárodní kulatý stůl, který se nedávno uskutečnil v Praze. Uspořádaly jej Společnost Julia Fučíka a Výbor národní kultury.

 

 


Někdejší pražský zpravodaj listu Neues Deutschland Klaus Haupt z Berlína uvedl, že život novináře a protifašistického odbojáře Julia Fučíka začal poznávat v roce 1950. „Mladým bylo nutno vštípit antifašistické myšlenky,“ řekl. V roce 1971 podnikl s vdovou po Fučíkovi Gustou cestu po stopách Julia, zvaného Julka.

„Byl jsem na Pankráci, kde byl vězněn. Byl jsem v bytě, kde žil, Gusta mi vše ukázala. Mohl jsem se dotýkat věcí, které po něm zbyly,“ dodal. Každoročně, 8. září, kdy byl Fučík v roce 1943 popraven v Berlíně, chodí podle jeho slov skupina německých antifašistů uctít jeho památku k památníčku, který je v Německu instalován.

Podle britského historika Johna Callowa jsou dvě skupiny, které se o Fučíka zajímají: aktivisté, kteří s jeho odkazem seznamují kupříkladu dělníky, a akademici, které zajímá jeho tvorba. On sám má jeho tvorbu podrobně nastudovanou.

fucik perex

Estetička Věra Beranová se zamýšlela nad tím, zda intelektuál může být revolucionář. „Ne tím, že běží na barikády, ale tím, že bojuje psaním,“ řekla. Fučík podle jejích slov viděl do budoucna, protože „byl nahoře - na palmě“. Dole ho ale neslyšeli. „Kdyby ale slezl dolů, přestal by zase vidět do dálky,“ řekla.

Básník Karel Sýs řekl, že i dnes potřebujeme hrdiny. Novinářka Jana Vacková polemizovala: podle ní potřebujeme spíš symboly, hrdinou jsou podle ní bohužel dnes především peníze. „Potřebujeme mladé Fučíky,“ řekla.

Fucik pozvanka

Diskutovalo se o i o textech Fučíka ze třicátých let. Mnohé problémy se dnes opakují. Třeba v Rézince upozorňoval na nebezpečí exekutorů, kteří jsou i v současnosti jedním z důvodů existenčních problémů.

Promítán byl dokument, kde hovořili mimo jiné Fučíkovi spojenci z protifašistického odboje, kteří vyvraceli pochybnosti o jeho činnosti, které se vyrojily po listopadu 1989.

Kulatý stůl byl uspořádán u příležitosti 111. výročí narození Julia Fučíka (připadl na 23. února). Před rokem byl - u příležitosti 110 let od jeho narození - na Olšanských hřbitovech znovu instalován pomník, který za minulého režimu stával před Parkem kultury a oddechu Julia Fučíka, dnešním Výstavištěm.

fucik

Zdroj foto: www.facebook.com/SpolecnostJF (Haló noviny)

( 0 hlasů )

 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Na našich představeních bývá veselo, říká Jiří Zbořil

zbor perexModerátor a organizátor kulturních vystoupení Jiří Zbořil jezdí po republice s Divadlem Evy Hruškové, s Janem Přeučilem nebo se zpěvačkou Marcelou Březinovou. „Je vidět, že lidé byli dlouho doma a strašně jim chybí sociální kontakt - pobavit se, dá...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Budhizmus začal v Indii a postupne sa rozšíril do západných krajín

buddhaBudhizmus je nábožensko-filozofický smer, ktorý založil Siddhártha Gautama. Chlapec bol vychovávaný v prepychu a bohatstve kráľovskej rodiny okolo roku 560 pred Kristom. Vo veku 29 rokov po prvýkrát opustil palác a stretol ...

Z archivu...


Literatura

Motelové kroniky. A kolem vás se začne vlnit cesta.
ImageMotely, ty by toho mohly navyprávět, možná vám teď blesklo hlavou. Nedejte se však zmást. Motelové kroniky amerického dramatika, spisovatele, hudebníka, scenáristy, herce a režiséra Sama...

Divadlo

Pilsen Busking Fest 2022 oznamuje hlavní hvězdy svého programu

busking fest200Mezinárodní festival Pilsen Busking Fest, který už devátým rokem láká na vyvážený a velice pestrý program se po roce znovu hlásí o slovo. Tato přehlídka plná muzikantů, cirkusáků, akrobatů a dalších uměleckých profesí se uskuteční na konc...

Film

Neutěšená situace ve společnosti Krátký film Praha

kratky film200Skupina umělců z Akademie výtvarných umění upozornila v uplynulých dnech prostřednictvím médií, petice i dokumentů na situaci v akciové společnosti Krátký film Praha, žádají ministerstvo kultury, aby konalo. V interpelaci na ministra kultury...