Vrbenská skupina Opět vydává své první album

Vrbenská skupina Opět vydává své první album

Tisk

opet 200Hudební kapela Opět zpívá na Jesenicku již osm let. Její první nadechnutí se konalo v roce 2012 v místním podniku Panorama. Ze začátku to byla Náhoda, její pojmenování vzniklo tak, že členové se „náhodou“ potkali. Po nějaké době osud členy kapely od sebe rozdělil a časem se k sobě „opět“ k sobě vrátili, takže název se obměnil na skupinu Opět. Šestičlenný soubor je patřičně pyšný na svou tvorbu. Jejich hudební styl ovlivňuje pop, rock a punk, najdeme v něm i prvky punku a rytmiky na bicí. Mixují cover verze spolu s vlastními skladbami.

 Kapela hraje ve složení Yveta Krůželová, která je frontmankou kapely, zpívá, hraje na doprovodnou kytaru a skládá texty, Lubomír Čudovský, který je kapelníkem, bubeníkem a zároveň sponzorem skupiny, Dominika Bečáková – vokály, Jaroslav Krůžela - kytarista, textař a zpěvák, Vít Matuš – zpěv a sólokytara, Ondřej Kubíček je baskytarista a vokalista. Zvuk ladí a rozeznívá Václav Patočka. Nedílnou součástí skupiny je osvětlovač Emil Hiesel, jenž během koncertů dává kapele tu správnou záři, vytváří světelné efekty a pěknou podívanou.

V počátcích kapely muzikanti formovali repertoár a hledali žánr, jenž by je spojoval. Rozhodli se nepředělávat písničky ostatních, ale věnovat se vlastní tvorbě. Zaměřují se na to, aby jejich hudba byla pro publikum čitelná a sdělila přesně to, co přes ní chtějí vyjádřit. Jednu píseň skládají v průměru 2-3 dny. Všichni jsou hudební samouci, Yveta chodila do hudebního kroužku s výukou kytary. „Učila mne výborná vrbenská učitelka Vlasta Výskalová, ráda na ni vzpomínám,“ prozradila zpěvačka. Yveta ráda poslouchá z českých kapel například Mandrage, Mirai a z těch zahraničních třeba Florence the machine, Imagine dragons a Prodigy.

opet1

Bubeník a zároveň editor zvuku Lubomír Čudovský to nejdříve zkoušel jako zvukař pro vrbenskou kapelu Řebřiňák. „Zvukař musí mít jasnou představu o tom, jak by měl daný nástroj znít a mít patřičnou znalost vybavení. Je to vlastně takový zvukový inženýr. Já zvuk různě mixuji v hudebním studiu a přibližně osmdesát procent dodávám zpěvákům a diskutujeme o něm. Nedržíme se žádného vzoru, od A až do Z. Děláme muziku tak, jak ji chceme my,“ sdělil Lubomír Čudovský. Při profesi zvukaře si „čichl“ k bicím, což ho nadchlo. Do kapely Náhoda se dostal tak, že ho jednoho dne oslovila Yveta s bratrem Jaroslavem s tím, že shánějí bubeníka. „Já jsem už tehdy hrál na bicí, tím jsem se léčil z deprese, hodně mi to pomáhalo. Všichni tři jsme si spolu sedli. Žánrem i názorem na hudbu,“ dodal bubeník kapely. Mezi nejznámější písničky skupiny Náhoda patří A tak díky lásko, A ty jsi, Strašidlo Povidlo, Na 100 let, Balerina a Proč.

Na Vrbensku kapela Opět nemá konkurenci, naopak se snaží spolupracovat s regionálními skupinami jako je například Řebřiňák. „V dnešní době je těžké prorazit, protože každý řeší jen peníze. Pokud je máš, tak jsi vítěz. Znám spoustu zpěváků, kteří by bez pomoci svých bohatých rodičů nebyli slavní. Dříve dostalo šanci spoustu zpěváků, kteří používali elektronickou hudbu a playbacky, hráli převzatou hudbu a stali se z nich celebrity. My nabízíme živou hudbu, živý zpěv, světelnou show, vlastní tvorbu, ale stále je to málo. Peníze jsou dnes opravdu stěžejní,“ prohlásila zpěvačka kapely.

opet zpevacka

„Songy vznikají v krátké době. Yveta dojde s nějakou vizí, má dopředu vymyšlený text i doprovodnou kytaru. Všichni, co hrajeme na hudební nástroj, si k této vizi složíme pasáže, a já pak dodatečně utvářím doprovod bubnů k hudebním nástrojům, tak aby to všechno ladilo. Hudbou sdělujeme naše pocity a vyjadřujeme emoce, hudba ukrývá útržky našich životních příběhů, jsme díky ní rodina. Písničky jsou pro nás vlastně prostředkem, jak zpracovat nelehké bytí na tomto světě. Když se dnes podíváte na lidi, žijí v chaosu a různém křiváctví, bez lásky a upřímnosti. Ženou se za nejrůznějším pozlátkem a ve finále zjistí, že jim život utekl pod rukama. Muzice dáváme vše, a také od ní maximum získáváme. Lidé se dnes bojí poslouchat to, co neznají, co není osvědčené a hrané v rádiích. V Evropě jsme hodně konzervativní, nacpou nám v rádiu něco, co máme poslouchat a co takzvaně frčí,“ pokračoval Lubomír Čudovský. „Já rád poslouchám nové české interprety, kteří ještě nejsou známí. Inspirují mne. Mám rád i Phila Collinse, navštívil jsem jeho koncert a byl to pro mne obrovský zážitek,“ řekl bubeník kapely.

„Na prvním koncertu kapely Opět jsme s kamarády byli 18.10. 2015. Od té doby patříme mezi jejich velké fanoušky. Chodíme na každou jejich akci, jsou super. Pokaždé překvapí novou písní. Například má oblíbená píseň je Kebab a přítelkyně miluje píseň Zombie. Už se moc těšíme na CD, abychom je mohli poslouchat i doma,“ prozradil jeden z fanoušků, Jiří Ryška.

opet3

Kapela Opět v poslední době nazpívala písničky: Kráčím, Sexappeal, Řidič tiráků, Prokletá, Vánoční zvoneček. Mezi nejbližší cíle skupiny patří účast na Vrbenských a Bruntálských slavnostech. V současné době dokončují video s názvem Kebab. Napsat tuto píseň napadlo frontmanku kapely při návštěvách místního kebab podniku. „Milovala jsem toto jídlo a rozhodla jsem se napsat o něm písničku,“ sdělila zpěvačka. Dodává, že nyní už nejí maso, jí pouze ryby, je tzv. pesciatariánkou.„Název našeho prvního alba ještě nevíme, máme pouze nástřel – šest demopísniček. Odmalička hraji na kytaru a zpívám, nedokážu si představit, že bych oněměla anebo přišla o ruce. Hudba pro mne znamená to, co rodina. Nedokážu bez ní žít,“ zakončila frontmanka kapely.


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Já už si tu jízdu chci jen užívat, říká operní pěvec Radek Krejčí

radek krejci 200Na scéně Severočeského divadla v Ústí nad Labem je Radek Krejčí řadu let. Vedle oper a operet se objevuje i v muzikálech jako jsou Cikáni jdou do nebe, Noc na Karlštejně nebo Limonádový Joe. Přitom se nebrání ani dalším pěveckým příle...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.Literatura

Do Benátek na výlet? Jedině s tímhle průvodcem!

Benátky - perexOd Náměstí svatého Marka až po most Rialto, od La Fenice až k Mostu vzdechů, od Velkého kanálu k laguně, přes paláce a muzea dávného i současného umění, krásné město na moři se před Vámi v mžiku otevře díky tomuto je...

Divadlo

Zlínské divadlo součástí celosvětového unikátního projektu na podporu Běloruska

Urazeni200Městské divadlo Zlín se jako první v České republice zapojí do scénických čtení současné běloruské hry Uražení. Bělo/R/usko. Akce je součástí celosvětového projektu Insulted. Belarus(sia) Worldwide Readings. Jde o vyjádření podpory a sounáležitosti...

Film

Strážci galaxie

Strazci galaxie 200Do chvíle, než přišel konkurenční DC Comics s perfektním Mužem z oceli, neměli marvelovci problém. Ostatně, úspěch Iron Mana, Thora, či Avengerů to jasně dokázal. Jenže, i ti největší hrdinové se p...