Listolet: Vítr, déšť i bláto

Listolet: Vítr, déšť i bláto

Tisk

listolet 200Normální písničky. Posluchač ani víc nežádá. Je spokojený. Přesně tohle mě napadlo při poslechu alba s názvem Listolet z tvůrčí dílny stejnojmenné hudební formace.

 

 

Žádná rychlokvaška. Deset skladeb, které najdete na tomto cédéčku, mělo dostatek času na postupné uzrávání. A dobře tak! Základ alba vznikl už v roce 2008 jako reakce na rozpad zlínské skupiny Krutý omyl, v níž vystupovali dva tvůrci - listoletci, tedy Tomáš Háček (klávesy, akordeon, kouzelná skříňka, kazu, vrtulka, zpěv) a Kuba Navrátil (kytary, mandolína, saxofon, hrnce, tamburína, zpěv).

Produkt jednorázového studiového projektu však skončil na nějakou dobu v šuplíku, protože tyto písně neměl kdo hrát. Až v roce 2011 konečně nazrál čas a v Brně vznikla kapela Listolet. Duo zakladatelů doplnili muzikanti Marek Vráblík (basová kytara), Martin Susedík (el. kytara), Petr Kucman (bicí). Když se předloni ukázalo, že písně naživo fungují, rozhodl se Listolet zrevidovat už zmiňovanou nahrávku a konečně vydat regulérní album. Ke zdaru díla pomohli otcům zakladatelům Háčkovi a Navrátilovi hosté, například baskytarista Michal Procházka, flétnistka Irena Homo Janigová, kytarista František Eliáš či klarinetistka Kristýna Urbánová.

listolet

Hudba vystavěna na folkrockových základech je citlivě vyzdobena chytlavými dechovými linkami a zapamatovatelnými vokálními melodiemi. Poetické podzimní obrazy navozují melancholickou atmosféru a nutí přemýšlet o tom, co kapela zpívá. „Já vím, že už ti splývá/ já to vím, že už ti splývá/ ta cesta nekonečně blátivá/ říkáš, že padl na tebe stín/ zamotaná do pavučin/ jen těžko můžeš pohnout s tím…,“ zaslechnete kupříkladu v písni Krajina a tušíte, že tu jde asi o víc, než o konkrétní kus země kdesi na Moravě.

Listolet má rád zdánlivě obyčejná slova: vlak, vítr, trámy, zdi, podkroví, prach, hvězdy… A právě z nich vytváří působivé písničky. Třeba Starý dům, to je hit pro rádia i televize. Když ho posloucháte, musíte dát pozor na nahé víly, bazilišky a meluzíny, co kvílí v komínech. Další píseň, která vám zcela jistě vleze do hlavy, se jmenuje Leť holka leť: „Byli jsme spolem i lesem/ ale ten popel je teď v polích roznesen/ tak leť holka leť/ zas zpívej o dům dál/ já lituju jen věcí/ které jsem neudělal…“

Naopak rozpaky vzbuzuje skladba V restauraci U Sama, v níž se objevuje Barrack Obama a také Usáma. Pokud chtěl Listolet uhnout na jinou kolej, aby byla legrace, tak si úspěšně otestoval, že tudy cesta nevede. Podobně se mu zadařilo i v „odlehčené“ skladbě Dobrý být. Kapela je „doma“ spíše v písních, jako jsou Spící listí nebo Zpomalený déšť. Bude zajímavé sledovat, zda si duch těchto skladeb přenese třeba i na další album.

Zvláštní pochvalu zasluhuje booklet, v němž najdete texty všech deseti písní. Nejdřív čtěte a pak poslouchejte. Všechno má svůj čas. Jako listí v té naší krajině.

Název: Listolet
Interpret: Listolet
Žánr: Alternativní folk/rock
Skladby: 1/ Krajina, 2/ Starý dům, 3/ Spící listí, 4/ V restauraci U Sama, 5/ Promilou, 6/ Podél kolejí, 7/ Leť holka leť, 8/ Zpomalený déšť, 9/ Dobrý být, 10/ Tančící listí
Stopáž: 44:30
Vydavatelství: Indies Scope, 2012
Hodnocení: 75 %

Zdroj foto /obálka: www.indies.eu


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Barvitý a zajímavý život prožívá Alexander Goldscheider, což dokládají nejen jeho memoáry, ale i jeho hudba

alexander perexMuž mnoha tváří. Nebo také renesanční muž. Tak bych charakterizoval Alexandra Goldscheidera (ročník 1950), který se prosadil už před mnoha lety v československé pop music jako hitmaker, aranžér, producent, novinář… Nicméně po emigraci se ko...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...


Literatura

Desetiletá Julie a nejen její slovíčkové sny

200litTřetím titulem Petry Dvořákové je půvabná knížka pro malé čtenáře. Autorka se naprosto dokonale vžila do myšlení desetileté Julie, která je nesmírně zvídavá, zvědavě pozoruje okolí a snaží se uchopit a pochopit svět dospělých. Odevšad na ni „útočí“ slova –...

Divadlo

Kdo miluje, nespí

bratr spanku perexMožná byl talentovanější než Mozart. Narodil se ale na špatném míste. Johanes Elias Alder (Jacob Erftemeijer) je obdařený fenomenálním hudebním sluchem. Naneštěstí pro něj ale žije v zapadlé alpské vesnici mezi...

Film

Režisérka Ivanna Benešová s novým dokumentem procestuje svět!

benesova perexO autorce známého fiktivního dokumentu Zneužívaný nebylo v posledních měsících vůbec slyšet. Důvod byl však více než jednoduchý – pobyt v Austrálii. Vedle studia v „zemi klokanů“ asistovala n...