Dva podezřelí, stejný příběh, ale jen jeden je vrah

Dva podezřelí, stejný příběh, ale jen jeden je vrah

Tisk

55 100Vzhledem k obrovskému množství vycházejících thrillerů je velice těžké přijít s alespoň trochu originálním námětem. Irskému spisovateli Jamesi Delargymu se to ovšem v jeho debutové knize 55 rozhodně povedlo.

V zapadlém městečku Wilbrook se obyčejně neděje nic moc významného. Okamžiky tu plynou pomalým tempem a většinou obsahují jen velkou porci šedi. Jednoho dne se to ovšem změní. Na policejní stanici přichází značně zbídačený muž jménem Gabriel, který vypráví o svém hrůzostrašném zážitku. Sériový vrah Heath ho unesl a chtěl proměnit ve svou padesátou pátou oběť. Naštěstí mu utekl. Jen o chvíli později se objevuje právě Heath, který tvrdí přesný opak. Unesl ho Gabriel a chtěl ho zavraždit. Který z nich mluví pravdu? Velitele místní policie Chandlera Jenkinse čeká pořádně krušné období.

Už samotná detektivní zápletka založená na dvou podezřelých, kteří přicházejí se stejnou historkou o vině druhého, by přinesla dostatečně napínavý příběh. Od začátku vám je jasné, že vyřešit celý případ nebude vůbec jednoduché a vedle důkazů budou samotní policisté muset spoléhat i na vlastní instinkt.

Autor tohoto thrilleru se ovšem rozhodně nespokojí z málem, a proto celý děj ještě více rozvětvil. Zapojil do něj minulost a problémové osobní vztahy, což vždycky způsobuje ještě další komplikace. V průběhu knihy totiž můžete sledovat ještě jeden starší případ pohřešování, který vyšetřovali dva mladí policisté pracujíci i na současné vraždě. Jejich vztahy ovšem od té doby trochu vychladly, takže spolupráce nebude vůbec jednoduchá.

Samotné postavy jsou dobře zpracované, ale o něco důležitější je zde prostředí maloměsta. Výborně popsaná atmosféra života v menší komunitě, která připomíná českou vesnici, přispívá k vytváření dalších dramat celého příběhu. Velkou roli navíc sehraje i divoká příroda, v níž se může člověk lehce ztratit.

Napínavých momentů je zde opravdu nespočet, neustále přibývají nové zvraty a celkově se James Delargy snaží udržet vaši pozornost. A daří se mu to na výbornou. Jen co se zápletka trochu více rozjede, nepustí vás až do úplného konce. S postupujícím časem se navíc stává čím dál osobnější a nebojím se ani říct ohromující.

Samotný závěr se totiž snaží přihlížející šokovat a boří přitom některá nepsaná pravidla. Přestože určité momenty v knize mohou být pro zkušenější fanoušky thrillerů nepatrně předvídatelné, nakonec zůstanou zírat s očima dokořán. Tohle jsem vážně nečekal. Trochu otřepaná fráze, ale v tomto případě se prostě hodí. Autor se nebojí sáhnout hluboko do čtenářovi duše a způsobit mu chvilkové trauma. Zároveň je konec vlastně trochu otevřený, i když zůstává otázka, jestli se jej někdy pokusí tvůrce uzavřít nebo vše ponechá jen na vaší představivosti.

Myslím si, že thriller 55 zůstane navždy trochu nedoceněným. Přichází totiž s poměrně originálními nápady, drásavou atmosférou a pro mě neskutečným závěrem. Jedná se ovšem o autorův debut a ve velkém množství podobných knih vzhledem k neznámému jménu zřejmě zapadne. To by ovšem byla určitě škoda, proto všem doporučuju jeho koupi. Nebudete zklamáni.

55 450

55

Autor: James Delargy

Překlad: Dana Chodilová

Źánr: Thriller

Vydalo: Domino (Albatros Media), 2020

Počet stran: 296

Hodnocení: 90 %


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Ivan Lupták: "Jako bych složil metrák uhlí…"

Klb rvacu Ivan Luptak 200Rozhovor s hercem Ivanem Luptákem, interpretem audioknihy Klub rváčů. Ivan Lupták vystudoval DAMU, ve studentském divadle Disk hrál v absolventském představení Kazimír a Karolína (Öden...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Smrť, život a absurdno

camus200Mýtus o Sizyfovi je známym a takmer populárnym dielom filozofie. Priznávam, že nie je tým, čomu hovoríme ľahké čítanie. Ak vidíte tenkú filozofickú knihu, zväčša o nej platí, že ju budete čítať dlhšie ako Dostojevského román, a nie je tomu inak ani pri ...


Literatura

Markus Zusak: Roky pod psa

Roky pod psa 200Na úplnou prvotinu Roky pod psa autora Marka Zusaka jsme byli všichni jistě velmi zvědaví. Jeho Zlodějka knih se u nás těší velké oblibě, ale dosáhnou i Roky pod psa stejného úspěchu nebo skončí, jak se ř...

Divadlo

Rozprostřeno: recept na život

altV experimentálních prostorech NoD se během června třikrát představila divadelní reality show Rozprostřeno. Pět lidských osudů, pět večeří o tříchodových hláškách, s nejznámější českou podvečerní zábavou podoba čistě náhodná...

Film

Baby driver
babydriverDlouho očekávaný a ojedinělý film Baby driver přichází do kin. S chlapcem Babym ( Ansel Elgrot) můžeme vidět, jak těžké může být nést následky za své špatné rozhodnutí. Film je neotřelý a nápaditý. Mimo jiné je velmi kvalitní a propracovaný. Vš...