„Dort musí být zážitkem“

„Dort musí být zážitkem“

Tisk

sexy dorty 200Kuchařky Josefa Maršálka se těší velké oblibě a není proto divu, že v nakladatelství XYZ vyšla loni jeho další kniha zaměřená na Sexy dorty.

 

 

Kuchařka začíná autorovým prologem, dále textem nazvaným Bez čeho to nejde, ze kterého jsem si zapamatovala poučku, že dort by nikdy neměl být tak krásný, dokonalý a nepřístupný, aby se ho člověk bál nakrájet. Na druhou stranu však musí být zážitkem, sladkou tečkou, kterou si každý bude pamatovat. Poučná je část Opakování – matka moudrosti a také tři úvodní recepty zaměřené na skládání dortů. Následuje téměř 30 receptů na dorty řazené abecedně. Josef Maršálek k nim dodává, že každý má své vlastní jméno, má pro něj svůj význam a něco znamená, jako například moment v životě, lidskou hodnotu, situaci, nebo ingredienci.

Na úvod musím poznamenat, že všechny dorty jsou opravdu sexy. Vypadají luxusně a lákavě, jedná se o precizní a kvalitní práci. Až má člověk dojem, že něco takového nemá šanci ve své kuchyni vytvořit. Když se však začte do postupu a prohlédne si i fotodokumentaci, napětí poleví a dojdete k zjištění, že to není zase taková věda.

Mě zaujal například sněhově bílý dort Ange dozdobený malinami a uzlíčky z marshmallows, Basque (spálený sýrový dortú, ve kterém je základem kilo tvarohu nebo karamelovo-čokoládový dort Kiev. Některé dorty jsou podle mého názoru hlavně na efekt, ale to nic nemění na tom, že jsem se na ně nemohla vynadívat. Opravdu jsem obdivovala ty nápady: ozdobu v podobě archu jedlého papíru, formu na čokoládu vzniklou ze starého fotorámečku nebo dort zdobený nápisem je souis vanille černou gelovou potravinářskou barvou. A největší peckou je pak kopule z dortu Water-polo:

Občas jsem měla při čtení dojem, že by si texty zasloužily ještě trochu péče. Například u jogurtového dortu hned čtyři odstavce po sobě začínají větou „želatinu necháme nabobtnat“, což nevypadá nejlépe a určitě bylo možné napsat postup jinak. Ale to je jen detail na jinak zdařilé knize.

Sexy dorty jsou potěchou pro oko a také inspirací, když se chcete před někým vytáhnout, nebo vyzkoušet něco neotřelého a nového. V knize můžete také najít například tipy na krémy, nebo si z ní jen něco takzvaně vyzobnout. Záleží jen na vás.

Josef Maršálek je mistr cukrář, který se v devatenácti letech vydal za svým snem a místo učitelem se stal na sedm let součástí nejlepšího kulinárního týmu Evropy, s nímž pekl dobroty i pro anglickou královnu. Své zkušenosti sbíral po celém světě – procestoval Evropu a působil i v Indii v nejlepší tamní patisserii, aby se nakonec vrátil zpět do Česka, založil vlastní firmu a natočil nejúspěšnější světovou show o pečení. Pořádá kurzy, poskytuje konzultace majitelům cukráren i kaváren a prostřednictvím kuchařek plných svých nejoblíbenějších receptů se rozhodl podělit o všemožná sladká tajemství.

sexy dorty

Sexy dorty
Autor: Josef Maršálek
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: XYZ (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 87 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74612100/sexy-dorty/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Iva Pekárková: „Pro předlohy postav knihy S orlem na zádech jsem tlumočila dva roky.“

Iva pekarkova200Iva Pekárková (* 15. února 1963, Praha) je je česká publicistka, prozaička a překladatelka z anglického jazyka. Autorka vystudovala přírodovědeckou fakultu v oboru mikrobiologie a virologie. Před tím, než školu dokončila, emigrovala do ...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Yonmi Parková: Abych přežila: Můj útěk ze Severní Koreje

abych200Je těžké o této knize říct něco víc, než pouze to, že je silná a dojemná. Možná je to jedna z mála zpovědí, která doopravdy říká, jak to chodí v Severní Koreji, pohlíží na to očima malého děvčátka, že kterého se díky okolnostem stala předčasně dospělá že...


Literatura

STŘÍPKY TICHA - mírumilovnou a zároveň tajemnou idylku amišských farmářů naruší brutální zločin.

Stripky ticha

Americké spisovatelce Lindě Castillo vychází v nakladatelství MOBA již třetí kniha. Opět je to krimi román, znovu v hlavní roli s policejní náčelnicí Kate Burkholderová. Tu výtečně ztvárnila na filmovém plátně známá hollywoodská hereč...

Divadlo

Divadlo ve Zlíně uvede premiéru Muže pod postelí

muz pod posteli200Docela jiného Dostojevského, než jak jej mnozí znají: Dostojevského komediálního, zábavného a zároveň zajímavého, který přinese vhled do žárlivostí zatemněné duše jednoho muže. To je téma novinky, kterou Městské divadlo Zlín uvede v pre...

Film

Nebezpečné pokušení může přepadnout každého


nebezpecnepok0Film Nebezpečné pokušení (2015) je spíš taková tradiční inscenace o tom, co se může stát, když venku prší a všude je spousta rozdělané práce. Povinnosti, starosti o rodinu a majetek, šťastné manželství, ale jakoby tady něco chybělo.