„Dort musí být zážitkem“

„Dort musí být zážitkem“

Tisk

sexy dorty 200Kuchařky Josefa Maršálka se těší velké oblibě a není proto divu, že v nakladatelství XYZ vyšla loni jeho další kniha zaměřená na Sexy dorty.

 

 

Kuchařka začíná autorovým prologem, dále textem nazvaným Bez čeho to nejde, ze kterého jsem si zapamatovala poučku, že dort by nikdy neměl být tak krásný, dokonalý a nepřístupný, aby se ho člověk bál nakrájet. Na druhou stranu však musí být zážitkem, sladkou tečkou, kterou si každý bude pamatovat. Poučná je část Opakování – matka moudrosti a také tři úvodní recepty zaměřené na skládání dortů. Následuje téměř 30 receptů na dorty řazené abecedně. Josef Maršálek k nim dodává, že každý má své vlastní jméno, má pro něj svůj význam a něco znamená, jako například moment v životě, lidskou hodnotu, situaci, nebo ingredienci.

Na úvod musím poznamenat, že všechny dorty jsou opravdu sexy. Vypadají luxusně a lákavě, jedná se o precizní a kvalitní práci. Až má člověk dojem, že něco takového nemá šanci ve své kuchyni vytvořit. Když se však začte do postupu a prohlédne si i fotodokumentaci, napětí poleví a dojdete k zjištění, že to není zase taková věda.

Mě zaujal například sněhově bílý dort Ange dozdobený malinami a uzlíčky z marshmallows, Basque (spálený sýrový dortú, ve kterém je základem kilo tvarohu nebo karamelovo-čokoládový dort Kiev. Některé dorty jsou podle mého názoru hlavně na efekt, ale to nic nemění na tom, že jsem se na ně nemohla vynadívat. Opravdu jsem obdivovala ty nápady: ozdobu v podobě archu jedlého papíru, formu na čokoládu vzniklou ze starého fotorámečku nebo dort zdobený nápisem je souis vanille černou gelovou potravinářskou barvou. A největší peckou je pak kopule z dortu Water-polo:

Občas jsem měla při čtení dojem, že by si texty zasloužily ještě trochu péče. Například u jogurtového dortu hned čtyři odstavce po sobě začínají větou „želatinu necháme nabobtnat“, což nevypadá nejlépe a určitě bylo možné napsat postup jinak. Ale to je jen detail na jinak zdařilé knize.

Sexy dorty jsou potěchou pro oko a také inspirací, když se chcete před někým vytáhnout, nebo vyzkoušet něco neotřelého a nového. V knize můžete také najít například tipy na krémy, nebo si z ní jen něco takzvaně vyzobnout. Záleží jen na vás.

Josef Maršálek je mistr cukrář, který se v devatenácti letech vydal za svým snem a místo učitelem se stal na sedm let součástí nejlepšího kulinárního týmu Evropy, s nímž pekl dobroty i pro anglickou královnu. Své zkušenosti sbíral po celém světě – procestoval Evropu a působil i v Indii v nejlepší tamní patisserii, aby se nakonec vrátil zpět do Česka, založil vlastní firmu a natočil nejúspěšnější světovou show o pečení. Pořádá kurzy, poskytuje konzultace majitelům cukráren i kaváren a prostřednictvím kuchařek plných svých nejoblíbenějších receptů se rozhodl podělit o všemožná sladká tajemství.

sexy dorty

Sexy dorty
Autor: Josef Maršálek
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: XYZ (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 87 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74612100/sexy-dorty/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Zdeněk Hanka vydal novou knihu Střípek malachitu Zdeněk Hanka vydal novou knihu Střípek malachitu

ZH200Zdeněk Hanka (*1956) je český spisovatel a lékař žijící od roku 1999 v Kanadě. Debutoval v roce 1989 sbírkou čtyř povídek z lékařského prostředí Lék pod kůží. Dále je autorem próz Kavárna, Platina,Partitura pro srdce, Hedvábný ...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Regula Elizabeth Fiechter: Mystická Lenormand

Mysticka  Lenormand 200Pro Regulu Elizabeth Fiechterovou musel být splněný sen dostat do rukou vzácnou možnost „přepracovat, uhladit a načechrat“ své oblíbené karty. Lenormand, nádherné, věky přežívající dílo madame Lenormand, která s těmito kar...


Literatura

Dívka, která upíjela měsíc

divka mesicFamózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje.

...

Divadlo

DIVADLO JE V CENTRU aneb POZVÁNKA NA PŘÍŠTÍ DIVADELNÍ SEZÓNU DO OSTRAVY

ostrav200Národní divadlo moravskoslezské představilo seznam premiér příští divadelní sezóny – těšit se diváci mohou na Havelku, Jařaba, Kyliána a 4x Lloyda Webbera! Divadlo se svým sloganem také připojuje k debatám o centru Ostravy – DIVADLO JE V CENTRU!!! V ...

Film

Mamma Mia Here we go again! v kinách

mmV Eurovei sa 17. júla uskutočnila po desiatich rokoch premiéra pokračovania muzikálu Mamma Mia! A nemohlo to byť ani teraz inak a veľkolepá letná filmová párty sa dotýka sŕdc návštevníkov.

...