Z nočního stolku 2

Z nočního stolku 2

Tisk

z nocniho stolku 200Napětí, emoce, dobrý příběh – asi kvůli tomu saháme po románech, které slibují splnění těchto atributů. Nakladatelé na obálkách hlásají, že jde o bestseller, thriller a podobně znějící nálepky. Na nočním stolku mám několik podobných příběhů. Dnes odhalíme jednu Fámu a Jednoho z nás.

 

Do poslední kapitoly nevíme nic!

Lesley Kara je autorkou napínavých románů, záhady a tajemství ji prostě přitahují. Dokáže na poměrně malém prostoru vymodelovat jedinečnou kompozici a příběh vystavět v členité šíři. Kniha Fáma v češtině vyšla v roce 2020. Nutno podotknout, že autorka se opět zhostila svého úmyslu na jedničku.

Celý příběh začne na malé fámě. Svobodná matka Joanna se přestěhuje z Londýna. Potřebuje na malém městě zapadnout do místní komunity, proto začne navštěvovat čtenářský kroužek. Jak však zaujmout? Bez většího rozmyslu zopakuje na jedné schůzce, co se doslechla, aniž by to měla ověřeno. Prý v městečku žije pod novou identitou žena, která v dětství zabila malého chlapce. Základ je položen a příběh začne žít sám o sobě. Všichni se navzájem podezírají, obviňují, fáma vnáší jed do duší všech. Kdo představuje zlo, o němž se tolik mluví?

Autorka dokáže skvěle vyprofilovat jednotlivé postavy, umí si hrát s příběhem, dokonale zvládá popis míst, aniž by nudila dlouhými pasážemi. Vše umí nastavit tak akorát, nechá čtenáře pátrat s ní, aby mu předvedla, o kolik je napřed. Ten příběh zvoní veškerými strunami. Umí zpívat i skřípat, proto se doslova hltá věta za větou a člověk od stránek hned tak neodejde. Pokud chcete zkusit Fámu, pak musíte mít čas – tedy splněné veškeré úkoly a nečekat žádnou návštěvu, aby vás od románu nikdo nevyrušil.

nocni fama

Název: Fáma (The Rumour, 2018)
Autor: Lesley Kara
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: krimi
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s. - Ikar
Rok vydání: 2020
Počet stran: 288
Hodnocení: 80 %

Udržet tajemství stůj co stůj!

Na New Yorském předměstí rozvíří poklidnou náladu anonymní dopis zanechaný v jednom z domů: „Omlouvám se. Můj syn se k vám nedávno vloupal. A nejen k vám.“

Čí syn to je? Který z mladých mužů vstupuje na cizí území a nahlíží pod pokličku? Všichni se navzájem podezřívají, hledají viníka, protože každý něco tají a nechce, aby to vyšlo najevo. Pak se najde mrtvola ženy a ten výrostek možná ví víc. Hledá ho policie, hledá ho i viník. Jak to asi může dopadnout?

Shari Lapena, kanadská autorka, umí dobře napínat lana, aby nervy praskaly. Potvrdila to i v románu Jeden z nás. Viníka nám dlouho tají. Proto také máme její knihy rádi. Jeden z nás je román, jenž lze bez zardění označit slovem bestseller, jak je ostatně uvedeno na přebalu knihy. Dokonale vystavěný syžet, velmi silné dialogy a skvěle zvolené postavy. To vše je patřičně promícháno a uhněteno do velkého celku s několika odbočkami. Výsledkem je napětí a život. Autorce věříme každé slovo.

Velkou pochvalu zaslouží rovněž překlad Nadi Špetlákové, zdá se, že je s autorkou dokonale srozuměna.

nocni jeden z nas

Název: Jeden z nás (Someone We Know, 2019)
Autor: Shari Lapena
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: krimi
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s., edice Kalibr
Rok vydání: 2020
Počet stran: 280
Hodnocení: 86 %

Zdroj foto: nakladatelství

Odkaz na web: www.booktook.cz; www.euromedia.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

O české hudbě s Wolfgangem Sawallischem

200 sawallischVýběr z rozsáhlého rozhovoru s Wolfgangem Sawallischem, který vedl v září 1987 v Praze Milan Slavický. Ten v úvodu píše, že dirigent odpovídal na otázky způsobem, který charakterizuje i jeho práci s interprety: „s vlídnou uvážlivostí, ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Rok 1968 z pohledu mladého Švéda

1968 200Zamýšlená desetidílná série Velké století je už za svou polovinou. Sedmý díl s jednoduchým názvem 1968 nás zavede nejen do Švédska, ale i do západního Německa a dokonce i do naší země. Podruhé nás událostmi provází Eric Letang, nyní absolvent právnick...


Literatura

Mona Lisa Virus

ML virus perexV Americe náhle zmizí skupina královen krásy. Po čase se znovu objeví, ale všechny dívky jsou znetvořené po plastických operacích. V Lipsku v Staré radnici je zničena nástěnná malba Leonarda Da Vinciho. Po celém světě se šíří počítačový ...

Divadlo

Do divadla i o prázdninách! Pozvěte přátele na promítání

letní pohodaUžijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře. Dobrá zpráva pro všechny divadelní fanoušky – o zážitk...

Film

Gangsteři ve dne spí

Bezec 200Film Noční běžec (2015) je novodobá klasika v žánru gangsterských filmů, životě v undergroundu, mimo zákon a pravidla společnosti. Ti špatní a sympaťáci jsou zde a zápletka filmu je tak zajímavá, že se vyplatí podívat na něj i vícekrát.