Kudy jít a nezabloudit?

Kudy jít a nezabloudit?

Jsem-to-ja obalka200Dospívání vůbec není jednoduché. Plácali jsme se v něm my, tápou naše děti. Tolik bychom jim chtěli pomoci, jenže spoustu záležitostí sdělit nemůžeme, někdy neumíme, jindy nám není nasloucháno. Odjakživa se lidé učí tím, že zkouší jak na to. Když se věc povede – skvěle, dobrá práce! Když jsme na opačné straně svého snažení – vlastně taky dobře. Víckrát (snad) tu chybu přece neuděláme.


Za dobrem a laskavostí

Adam Blahosz potřebuje prozradit své dceři vše, co by jí mohlo usnadnit cestu. Vnímá vše kolem ní, zná nástrahy, jimž je třeba se vyhnout, proto ukazuje, jak to měl kdysi on sám. Jak se snažil vyznat v sobě, v okolí, co mu bránilo v cestě přímé. Teď dobře pozoruje, že ta malá, co bude v jeho očích holčičkou po celý život, se pomalu rozkoukává a otrkává.

Pozemský svět vůbec není snadný a čím víc člověk ví, tím je to složitější. Táta je ale jistota, táta ví, jenže mnohdy se něco slyšet nechce. Každého totiž trápí otázka: Co když?

Ano, dospívání je dřina. Autor to ví. Laskavýma očima sleduje dceru a lehce vypráví. Jeho glosy mapují svět, ukazují klady i zápory, přitom je však pořád táta, který chce stále držet svou holčičku za ruku. Ví, že ji musí pustit, možná hned, možná časem, ona to potřebuje, aby se osamostatnila. Jenže to nejde snadno. Proto ony příběhy plné něhy, lásky a porozumění, proto to niterné rozprávění, odhalování vlastních tajných míst. Výsledkem je průvodce pozemskou krajinou, v níž se dozajista najde jak dcera, tak autor sám.

Jsem-to-ja ukazka

Na stejné vlně

Zpověď Jsem to já – a jsi to ty hladí po duši, čte se lehce, přitom buší v myšlenkách do všech kliček mozkových závitů. Těch několik stránek se dá přečíst za malou chvilku. Jenže to úplně nejde, protože Blahoszova slova rezonují v hlavě a pojí se s vlastními myšlenkami, návody, polemikami čtenáře. Ne se vším totiž budeme chtít souhlasit, ale nakonec zjistíme, že jsme s panem autorem na stejné vlně. Možná jen nechceme přiznat, že jsme na dané věci nepřišli docela sami. Podobně na tom budou i všechny dcery v kraji, o synech nemluvě.

A ještě jedno veliké plus kniha má – je krásné vzhledem. Ač měkká vazba s klopami může čtenáři přijít laciná, tahle se nese téměř ve vázaném duchu. Výtečný ilustrační doprovod Jiřího Dravce Syrovátky dokresluje text, jenž povyšuje výš vstřícná, vzdušná grafická úprava Kristýny Tučkové. Až budete potřebovat pěkný a nekonvenční dárek, víte už, kam sáhnout.

Jsem-to-ja obalka

Název: Jsem to já – a jsi to ty
Autor: Adam Blahosz
Ilustrace: Jiří Dravec Syrovátka
Žánr: průvodce dospíváním
Nakladatelství: Jonathan Livingston
Rok vydání: 2022
Počet stran: 92
Hodnocení: 99 %

Zdroj foto: nakladatelství

Odkaz na web: www.jonathanlivingston.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Markéta Zinnerová je nyní doma na jihu Čech

zinnerova zabrodska perexJana Semelková požádala o rozhovor se spisovatelkou Markétou Zinnerovou. Bude zřejmě trochu jiný, protože bydlíme ve stejném domě, navštěvujeme se a víme o sobě dost osobních věcí, které ...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

HumbookFest odstartoval předprodej a zveřejnil kompletní program

Humbook maláPrávě dnes odstartoval předprodej vstupenek na literární festival pro mladé s názvem HumbookFest. Pořadatelem již čtvrtého ročníku je opět společnost Albatros Media a její přidružená nakladatelství. I tentokrát se můžete těšit na bohatý progr...


Literatura

Ponořte se do fascinujícího světa ryb

co-ryba-vi 200Etolog Jonathan Balcombe napsal knihu nazvanou Co ryba ví?, ve které vyvrací mýty a přináší spoustu zajímavých informací.

 

...

Divadlo

Drama, detektivka i upírská romance


At vejde ten pravy perexOskar (Oskar Hes) je osamělý chlapec, který žije se svou matkou v paneláku na okraji města. Matka si ho moc nevšímá a ve škole ho šikanují. Jeho život se změní, když se do sousedství přistěhuje dívenka Eli (...

Film

Kronika – každý neumí být superhrdinou
ImageAsi neexistuje nikdo, kdo by neznal slavné, kladné hrdiny, jako je například Superman. Připadá nám jako samozřejmost, že své nadpřirozené schopnosti využívají jen k pomoci a ochraně lidí. Ale předsta...