Z čeho se zpovídá kacíř?

Z čeho se zpovídá kacíř?

Tisk

Scruton200Ne bezdůvodně svou knížku Roger Scruton nazval „Kacířova zpověď“. Jde skutečně o intimní vyznání toho, koho pro jeho názory většinou považovali za nepohodlného.

 

Roger Scruton byl (1944–2020) význačným anglickým konzervativním myslitelem. Jakkoli jsou jeho práce ideologické, je to dáno spíše výrazem a emocionálním důrazem než nějakým zkreslováním reality. Tu podává jasně a přesvědčivě, takže o jeho myšlenkách nepochybujeme. Přinejmenším věříme, že je myslí upřímně.

Scrutona má cenu číst, ať souhlasíte, nebo ne

Neznamená to ovšem, že čtenář musí souhlasit se vším. Já jsem se začal ošívat asi po padesáti stranách, když jsem narazil na první tvrzení, s nímž jsem nesouhlasil, ale usoudil jsem, že má cenu Scrutona číst, ať souhlasíte, nebo ne. Pomůže nám utvořit si vlastní názor na věci, o nichž jsme třeba přemýšleli, ale bez valného výsledku, nebo ani přemýšlet nezačali. Četba Scrutona je tak příhodným duševním cvičením.

Vyjadřuje se k řadě témat, každá z kapitol je věnována jednomu. Z celé škály pro ilustraci vyberme třeba pojednání Jak solidně stavět, v němž kritizuje moderní architekturu, jmenovitě třeba Le Corbusiera, která to, co cenného zbořila, nahradila dočasnými krabicemi. Úkryt za obrazovkou zas mluví o tom, že hledat přátelství přes počítač je ošidné a vlastně zbabělé. Hamletovu otázku Žít, či nežít?" pak klade nám „přestárlým“ v kapitole Umět včas zemřít.

Čtivý podklad pro rozvoj konzervativního myšlení

Trochu se mi zdá, jako by Scruton nechápal, že každá nová doba přináší nové možnosti a nová řešení, ať je to architektura, či sociální sítě, ale jak říkám, ne všechno je třeba brát smrtelně vážně, přinejmenším nám však Scruton předkládá čtivý příklad konzervativního myšlení, o jehož rozvíjení se snaží.

Scruton270

Kacířova zpověď
Autor: Roger Scruton
Původní název: Confessions of a Heretic (2021)
Žánr: filozofická literatura
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 200

Hodnocení: 100 %

www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=876


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Na začátku jsem netušil, že oratorium Mistr Jan Hus bude žít svým vlastním životem, říká Richard Pachman

richard pachman perex 2Na naší scéně patří patrně k nejpracovitějším hudebníkům. Za pětadvacet let své umělecké činnosti překvapil řadou projektů, přilákal nespočet posluchačů. Jenom alb mu za tu dobu vyšlo jedenatřicet. Jenomže Richard Pa...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Atlas vyhubených živočichů vás nadchne

atlas vyhubenych zivocichu 200V květnu vyšla ve spolupráci nakladatelství B4U Publishing a Albatros výborná encyklopedie nejen pro děti Atlas vyhubených živočichů. Srozumitelné a pozoruhodné vyprávění ve spojení s úžasnými ilustracemi vy...


Literatura

S mužstvím je to stále horší a na vině jsou také technologie

odpojeny muz perexVydavatelství Grada vydalo knihu s názvem Odpojený muž a podtitulem Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím. Jejím autorem je americký psycholog Philip Zimbardo, který na toto téma vystoupil také na známé konferenci T...

Divadlo

Ženy na pokraji nervového zhroucení: Nový muzikál v divadle JAMU, na scéně v Orlí ulici, v Brně

zeny na pokraji 200Divadelní fakulta Janáčkovy akademie v Brně má vlastní muzikálovou scénu, kterou jim může kdekdo závidět. Na představení si mohou studenti vyzkoušet před publikem své dovednosti, pedagogové úspěšnost svého vedení, no je to prostě t...

Film

Filmový sirotek 2015 se zlatem v hrdle

boychoir perexJaké dialogy se scénáristovi jménem Francois Girard honí hlavou? Jak bude vypadat režie Bena Ripleyeho? Přinese oscarový Dustin Hoffman filmu připravujícímu premiéru v roce 2015 štěstí? Kdo...