Práce policisty člověka může změnit

Práce policisty člověka může změnit

Tisk

dve tvare policisty200Po knize Můj příběh jménem policie od Jana Dudy je zde další zajímavá zpověď z tohoto prostředí. Má název Dvě tváře policisty a sepsána je pod jménem Jonathan Srpen.

 

 

Kniha je rozdělena celkem do patnácti kapitol, nechybí zde ani úvod a závěr. Jonathan se nejprve představuje, popisuje své rozhodnutí přidat se k policii a následně vzpomíná na psychotesty a také takzvaný policejní kemp. Na dalších stránkách si čtenáře přečtou více o nástupu k policii, výcviku ve Vyškově, praxi nebo základní odborné přípravě. Následuje popis několika zážitků z výkonu práce a případů, které autora ovlivnily a poté osobní část o syndromu vyhoření, novým začátkům, ale také době covidové nebo zpovědi a uvědomění.

Když jsem si tehdy přečetla výše zmíněnou knihu Můj příběh jménem policie, začala jsem se na to toto povolání dívat jinak a často jsem z ní také citovala. Už tehdy jsem totiž nabyla dojmu, že si tito lidé nezaslouží ten podřadný pohled a všechny ty předsudky, které k nim máme. Proto jsem byla moc zvědavá, na tuto knihu a těšila jsem se, jak se opět dozvím něco nového.

Do Jonathanova vyprávění jsem se velmi rychle začetla a hltala jsem, co vše se mu přihodí a jak to vnímá. U něčeho jsem se usmívala, jindy jsem kroutila hlavou a některé situace mu vůbec nezáviděla. Působil na mě jako sympaťák a takový správňák, navíc jsem v úvodních kapitolách zjistila, že je jen o pár let starší než já, takže mi tím byl ještě bližší.

Autor uvádí, že nechce pošpinit Policii ČR, ale naopak ocenit tvrdou a náročnou práci a hlavně odolnost a trpělivost všech kluků a holek, kteří se tam rozhodli zůstat a nabídnout jeho celý pohled na věc. „Svěřit se, co mě vlastně přimělo, abych jako mladý začínající polda z téhle potápějící se lodi tentokrát vyskočil. Někdo mě můžete mít za odpadlíka, někdo zase může říct, že jsem dostal včas rozum. Nebo jsem pro někoho pouhé číslo, které vlastně stejně nikoho nezajímá. Někomu naopak můžu otevřít oči a být pro ně ten „hlas pro němé“, který to vše řekne na plnou hubu,“ píše na straně 168.

Přečtěte si rozhovor s autorem knihy: „Zpočátku jsem si říkal, že jsem se nejspíš minul profesí.“

Jako milovnici true crime mě nejvíce bavily popisované případy z výkonu práce u policie. Každý byl něčím jiný a umožňoval člověku lépe pochopit, jak to u policie chodí. A také se díky nim mohl do Jonathana vžít a pochopit, jaké to na něj mělo dopady.

Dvě tváře policisty hodnotím jako velmi dobrou knihu. Je hodně osobní a upřímná, ale nejde v ní jen o autora, nejedná se jen o nějaký deníček. Podle mě se z ní dozvíte spoustu nových věcí a třeba se pak na lidi z „Modré linie“ budete dívat jinak….

Jonathan Srpen je mladý kluk, který vede dvojí život. Je introvert, který dost často přemýšlí nad něčím, nad čím někdo jiný jen mávne rukou. V soukromém životě je tichá, uzavřená osoba, která je velmi upovídaná mezi správnými lidmi. Má rád různé citáty a myšlenky, má umělecké sklony, ale zároveň se nebojí stoupnout si za provazy v ringu. Také miluje dobré jídlo, pivo, kulturní akce, sportování, hudbu, a hlavně překonávání sebe samého.

dve tvare policisty

Dvě tváře policisty
Autor: Jonathan Srpen
Žánr: česká beletrie
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2023
Počet stran: 232
Hodnocení: 89 %

https://pointa.cz/project/bc6f1d0b-9bed-11ed-8a17-0242ac150004


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nebojte se snít s otevřenýma očima. Nikdy není pozdě

Eva MaškováSpisovatelka Eva Mašková má na kontě již pár knih, nejčastěji detektivek. Je to taková česká Agatha Christie, ráda píše klasické detektivky, kdy co nejvíce napíná čtenáře a dobře psychologicky prokresluje postavy. Kromě to...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Pro koho září Hvězda?

hvezda perexKdyž jsem brala tuhle knížku do ruky, jako bych dopředu tušila, že bude fakt dobrá! Mám ráda příběhy o píli, odhodlání, důvěře v sebe sama, které předchází nedůvěra, příběhy o tom, že když má někdo sen, jde si za ním i navzdory překážkám, a seb...


Literatura

Mrtví prezidenti = Deadpool na hrad!

deadpool200Ztřeštěný Deadpool vtrhl v únoru nejen do kin, ale hlavně do našich komiksových končin díky nakladatelství Crew s Drákulovou výzvou. A ukázalo se, že poptávka po hláškujícím ne-tak-docela-hrdinovi je velká a proto nám vykutálený Deadpool přináší sv...

Divadlo

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede premiéru komedie Splašené nůžky

splasene nuzky200První inscenací roku 2024 Městského divadla Mladá Boleslav bude v pátek 16. února divácky osvědčený titul Splašené nůžky. Stovky repríz po celém světě dokazují, že tento kus má své kouzlo tak jako žádný jiný – už proto, že nikdy není st...

Film

Poláková a Příkazký vyrazí obytňákem k moři. Do kin dojedou v dubnu

prazdniny s brouckem200Bára Poláková a Lukáš Příkazký vyjedou na letní dovolenou k moři obytňákem v nové filmové komedii Prázdniny s Broučkem režiséra Jiřího Matouška. Nečekané dědictví jim přihraje do cesty starý karavan, jemuž se odjakživa říká Br...