Lekavé povídky Daphne du Maurier
Banner

Lekavé povídky Daphne du Maurier

Tisk

neohlizej se milacku mottoPovídková kniha Daphne du Maurier přináší romantické, trošku strašidelné povídky – proto je nazývám „lekavé“ (je to naprosto výstižný termín, který vytvořila má přítelkyně, režisérka Yvona Žertová, a já ho ráda převzala a šířím světem). Při čtení se lekáte, ale nejste vyděšeni k smrti. Autorka je výtečná vypravěčka, umí přesně načasovat správné momenty, gradovat děj, zamlčovat, zamlžovat a náhle vyjíst s pravdou ven. Díky skvělým dialogům se její povídky a knihy vůbec stávaly a stávají předlohou filmových snímků. Není divu. Je o čem točit! A k tomu všemu si přimyslete romantické kulisy tajuplných míst a sem tam vědecko-fantastické motivy.

 

Kniha Neohlížej se, miláčku a jiné povídky přináší pět povídek. Jedna je lepší druhé. Podle první z nich se jmenuje celý soubor. Ta nás zavede do Benátek – města přes den krásného, v noci však tajemně zlověstného. Zde John a Laura tráví dovolenou na zotavenou. Laura ji skutečně potřebuje, po smrti své dcerky je rozbolavělá a není na tom psychicky dobře. John doufá, že ji cestování vyvede z letargie. Zdá se, že právě v Benátkách se opravdu podařilo Lauře najít znovu chuť do života. Zde se setkají s dvěma záhadnými ženami – jedna z nich je nadána jasnozřivostí a varuje Lauru před nebezpečím, prý hlavně pro Johna by mělo přinést setrvání v Benátkách tragické následky. John varování považuje za blábolení pomatené ženy. Netuší, jak moc se mýlí…

Druhá povídka Nejpozději do půlnoci nás zavede na Krétu. Tentokrát strávíme velikonoční prázdniny s anglickým učitelem výtvarné výchovy, Timothy Greyem. Sám sebe označuje za nudného patrona. Na ostrov přijel malovat a relaxovat. Těšil se na klid, pohodu, zajímavé motivy. Vynutil si ubytování v bungalovu, ve kterém před ním bydlel host, jenž nečekaně utonul v zálivu pod ním. A o něj se také zajímali hrubián Stoll a jeho žena…

neohlizej se milacku motto

Případ na hranici je třetí povídkou, která je o něco méně děsivá, o to víc je záhadná. Celý příběh se začne odvíjet od náhlé smrti otce Shelagh Moneyové – mladé herečky, která se připravuje na sérii Shakespearových her. Ta dlí u lože svého těžce nemocného otce. Chce být u něho, chce počkat, až se vyzdraví. Jenže otec nečekaně, vždyť toho dne mu bylo tak dobře, v její přítomnosti umírá a jeho poslední slova jakoby nedávala smysl. Trápí ji především zděšený pohled, který jí otec v poslední chvíli věnoval. Musí přijít na to, co za tím je. Proto se vydá do Irska za otcovým někdejším nejlepším přítelem, s kterým se časem odcizili. Dívka se pak dobere toho, co vědět raději neměla…

Křížová cesta nás vede do Jeruzaléma. Sbor dvanácti poutníků z Litlle Bletfordu míří do svatého města. Každý z nich si sám sebe představuje v určitém světle, každý z nich sobecky myslí jen na sebe. Jeruzalém je vlastně zklame. Dav lidí je odrazuje. Přesto všem výlet pomůže. Všichni do jednoho prohlédnou a spatří vlastní sobectví v plném světle. Jen není jisté, zda se všichni dokážou poučit.

Poslední povídky, Šestá síla, nás zavede na tajuplné výzkumné pracoviště v odlehlém výzkumném středisku, kde podivínský James mac Lean pracuje na ještě podivínštějším projektu. Sem na zapomenutou výspu přijíždí mladý inženýr, který má vědci pomoci s elektronickým zařízením. Z počáteční nechuti k podivným pokusům i lidem, které se kolem nich točí, se mladý muž přimkne k vědci a jeho pokusům. Pokusům, které v čtenáři vyvolávají právě onen děsivý pocit. Vše vypadá jako výplod velké autorčiny fantazie, ale co kdyby…

Vydařený soubor, velmi dobře napsaný, což jsem od autorky předpokládala, také dobře přeložený, což nebývá v našich končinách vždy zvykem. Celkový dojem – za jedna!

O autorce:

Daphne du Maurier se narodila v roce 1907 v Londýně. Vzdělávala se doma se svými sestrami a později v Paříži. Tam začala roku 1928 psát povídky a články a roku 1931 jí vyšel její první román Duch lásky. Roku 1932 se provdala za majora Fredericka Browninga, se kterým měla tři děti. Autorku dobrodružných románů využívající gotické, hororové či vědecko-fantastické motivy proslavil román Mrtvá a živá, který vyšel poprvé v roce 1938 a udělal z ní jednu z nejproslavenějších a nejprodávanějších spisovatelek světa. Roku 1969 byla vyznamenána Řádem Britskéhoo impéria. Většinu života strávila v rodném Cornwallu, kam zasadila děj mnoha svých knih. Zde v roce 1989 zemřela.

daphne du maurier

Neohlížej se, miláčku a jiné povídky
Autor:  Daphne du Maurier
Překladatel: Libuše a Luboš Trávníčkovi
Vydáno: 2012
Stran: 360
Vydalo nakladatelství: Motto
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: www.chytrazena.cz a wikipedie.cs


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Nechte se nalákat na Přehlídku netradičního filmu do Mladé Boleslavi

200fPřehlídka netradičního filmu se bude konat 26. až 28. září v Mladé Boleslavi a nabídne balkánskou kinematografii. Na naše zvídavé otázky nám u této příležitosti odpověděl Jan Černík, supervizor a vedoucí produkce festivalu a hlavní dramaturg Jan Gál.

...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Z archivu...

Čtěte také...

Bacha na Selfies

selfies perTentokrát až po 2 letech se objevila další kniha oblíbeného dánského autora Jussiho Adlera-Olsena, sedmý díl o vyšetřovacím týmu z oddělení Q, tentokrát s názvem Selfies. Zároveň vyšlo najevo, že čtenáře čekají už jen 3 případy tohoto oddělení,...


Divadlo

Moravské divadlo Olomouc chystá premiéru Lišky B. v dramatizaci Miroslava Krobota

Liska200Jedním z vrcholů sezony Moravského divadla Olomouc bude 19. ledna 2024 premiéra inscenace Liška B. Jak známo, Těsnohlídkovy povídky o mladé lišce, které vycházely v novinách, zaujaly už před sto lety i věhlasného Leoše Janáčka, pro něhož se staly libre...

Film

Alena Mihulová vzpomíná na Karla Kachyňu i svůj život bez něho

muj 200U herečky Aleny Mihulové - narodila se přesně před půlstoletím, 4. května 1965 - občas vzniká dojem, jako kdyby se její existence zploštila na soužití s režisérem Karlem Kachyňou. Jistě měl na ni mimořádný vliv a jejich manželství neublížil ani více než ...