V letošním roce oslaví své 30leté výročí oblíbené nakladatelství Portál, které nabízí převážně odbornou psychologickou literaturu a zajímavé spirituálně laděné tituly. Od roku 2017 je šéfredaktorem Portálu pan Martin Bedřich, který byl ochoten nám zodpovědět pár otázek týkajících se nejen svého působení v nakladatelství, ale i svých soukromých preferencí literárních titulů.
Nakladatelství Portál je bránou do lidské duše, a jak se zdá, má již bohatou 30letou historii. Jakým směrem se nakladatelství od počátku ubíralo a jaký byl jeho primární cíl?
Portál vznikl jako nakladatelství zaměřené na pedagogiku a spiritualitu. Od toho se velmi brzy posunul také směrem k psychologii, psychoterapii, speciální pedagogice a sociální práci. Vedle svého odborného zaměření ale postupně obrátil i k dětské literatuře, příběhům, populárně-naučným tématům, seberozvoji. Dá se tedy říct, že se nyní dotýká doslova všech oblastí lidského života. Primární cíl, tedy vzdělávat mladého člověka, se nezměnil, jen proměnil – skrze naše knihy pomáháme člověku v každé životní etapě i situaci vést kvalitnější, svobodnější a uvědomělejší život.
Prozradíte čtenářům některé zajímavosti z historie Portálu? Působíte v nakladatelství od úplného počátku?
Sám působím v Portálu jen sedm let, mezi kolegy je už jen jediný, který je zde od počátku. O zajímavosti z historie není nouze, Portál si prošel cestou řady jiných nakladatelství, která vznikla bezprostředně po roce 1989, se všemi zvraty a peripetiemi. Naším specifikem je určitá stabilita, i místní – Portál stále sídlí v prostorách bývalého barokního statku v Kobylisích, ve staré stodole máme pořád část skladu. Areál prošel za ty roky mnoha změnami, ale určitý lokální ráz si drží stále.
Čtěte také zde: Historie nakladatelství Portál ve fotografiích a datechKteré tituly vydané v nakladatelství Portál vy osobně považujete za nejzajímavější?
Z třiceti let není možné vytáhnout jen nějaké tituly, spíše oblasti nebo směry. Portál svou produkcí etabloval celé obory, bez našich knih by se studenti psychologie, sociální práce nebo pedagogiky neměli z čeho učit. V současné době je podle mě i z obecného kulturně-nakladatelského hlediska nejzajímavější edice Klasici, kde vydáváme knihy klíčových osobností našich oborů, které ale ovlivnily humanitní vědy jako takové. Jsou to reprezentativní, ale přitom dostupná studijní vydání knih autorů, jako je Freud, Fromm, Jung, Montessori apod. Jinak mezi nejodvážnější díla, která Portál vydal, patří jistě vydání velké Červené knihy C. G. Junga, vpravdě obří obrazové faksimile jeho velmi pozoruhodného až tajemného díla, které leželo desítky let v trezoru.
Jakou literaturu preferujete a co jste nejraději četl jako dítě?
Jsem vzděláním literární historik, takže mě zajímá literatura ve všech možných podobách. Vedle knih a rukopisů, které čtu kvůli práci, si pořád rád čtu i doma. Hodně se vracím ke klasické literatuře, zahraniční i české, k velkým románům 19. a 20. století, ale mám rád i regionální a jiné kuriozity.
Jaké máte plány do budoucna a na co se čtenáři mohou těšit?
Nakladatelství, jako je Portál, je přece jen rozjetá lokomotiva, knihy se připravují mnohdy víc než rok dopředu. Chystaných zajímavých knih je spousta, záleží asi na oboru, kterým se konkrétní člověk zabývá. Tento podzim bude zajímavou knihou například vyprávění české rodiny o výchově autistického syna, který maluje dopravní mapy, s výmluvným názvem Matěj maluje mapy. Případně knižní rozhovor s Ludmilou Javorovou, důležitou postavou podzemní církve na Moravě a jednou z mála žen, které byly vysvěceny na katolické kněze. Nechybějí ale ani knihy našich „klasiků“, například významného humanistického terapeuta Carla Rogerse, nebo komiks o již celkem populární „introvertce“, která se tentokrát vdá a řeší řadu svízelných situací.
Śéfredaktror Portálu Martin Bedřich
Zdroj foto: https://www.uz30letjsmenahlavu.cz/historie-ve-fotkach
< Předchozí | Další > |
---|