V areálu rokokového zámku Nové Hrady nedaleko Litomyšle je od letošního června pro návštěvníky v budově oranžerie otevřena unikátní Galerie anglických klobouků, jejíž součástí je i ukázka původního vybavení krejčovské dílny z 20. let 20. století. Zakladatelkou galerie je paní Šárka Kučerová, kterou jsem požádala o rozhovor, v němž mi mimo jiné prozradila, jaká byla geneze vzniku galerie nebo jaký má vztah ke kloboukům.
Paní Kučerová, jste zakladatelkou Galerie anglických klobouků, jež se nachází v areálu krásného rokokového zámku Nové Hrady, co Vás přimělo k založení galerie dámských klobouků a kde jste sbírala inspiraci?
Jelikož jsem profesí angličtinářka a k Anglii a anglosaské kultuře mám blízko, nošení klobouků mi vždy imponovalo. Skutečným impulzem pro vytvoření této sbírky a její pozdější instalaci však byla svatba mojí kamarádky, kam jsem si tak trochu z recese oblékla poměrně extravagantní klobouk z kohoutího peří. Pro mne samotnou, ale i pro většinu (nejen dámské) společnosti to byl zábavný zážitek, vytržení ze zaběhnutých a obvyklých forem. Na to konto jsem si uvědomila, jaká je škoda, že se tak osobitý módní doplněk v Čechách téměř nevidí. Jelikož jsme shodou okolností právě v této době s rodinou spekulovali, k čemu nakonec budeme oranžerii v letních měsících využívat, v daných souvislostech se zrodila myšlenka na Galerii klobouků.
Kolik klobouků je v galerii vystaveno a jak se Vám je podařilo získat?
Nevím přesné číslo, ale něco přes 100 klobouků. Všechny do jednoho byly pořízeny v Anglii za vydatné pomoci mých známých, kteří tam trvale žijí. Bez jejich ochotného přispění bych sbírku jen těžko dávala dohromady. Nakupování by snad nebyl až takový problém, ale bylo třeba je někde v dobrých podmínkách skladovat, než byly hromadně přepraveny do Čech. To trvalo téměř rok. Zkuste někoho požádat, že si u něj na x měsíců odložíte asi 120 velkých krabic. Bylo to od nich skutečně velmi vstřícné. Stran původu jednotlivých klobouků je to různé, některé jsou nové, některé nošené, jiné pocházejí z přehlídek či jako modelové kusy modistických salonů, a ve sbírce je i několik dá se říci historických kousků.
Jaké typy klobouků zde mohou návštěvníci obdivovat?
Expozice je jednoznačně zaměřená na dámské slavnostní klobouky, které se u nás bohužel moc nenosí. Dámských klobouků existuje nepřeberné množství typů. Liší se základním tvarem, materiálem, způsobem pletení či šití, ale také finálním zdobením. V zásadě jde o to, k jakému účelu má klobouk sloužit, zda jde o funkční pokrývku hlavy (zimní i letní varianty) nebo o formální módní doplněk, jenž zpravidla usiluje o nápadnost a originalitu. Jelikož se u nás na zámku odehrává mnoho svatebních obřadů, koncerty i jiné společenské události, sbírka je soustředěna hlavně na módní společenské klobouky. Většinu exponátů si lze po domluvě také zapůjčit.
Máte v plánu sbírku i nadále rozšiřovat (např. klobouky známých osobností nebo klobouky pánskými)?
Ano, jednoznačně se chystám sbírku ještě rozšiřovat, nikoliv však o pánské klobouky. To by byla zajímavá kapitola sama pro sebe. My však nemáme k dispozici další volný prostor. Tříštit stávající expozici bych považovala za nešťastné. Každopádně mám v plánu doplnit prostor o další zajímavé exponáty, pocházející z dílen renomovaných modistických salonů, a současně rozšířit sekci zajímavých designérských klobouků, které budou návštěvnicím k dispozici k vyzkoušení před zrcadlem. Mnoho žen má obavu přitahovat pozornost okolí, a tak raději tvrdí, že jim klobouky nesluší. Chci jim dát příležitost přesvědčit se o opaku. Sdílím názor významného britského designéra Philipa Treacyho: „Klobouk může nosit každý, kdo má na krku hlavu.“
Můžete čtenářům prozradit pár informací o historii budovy oranžerie, v níž se Galerie klobouků nachází? Uvažovali jste i o jejím jiném využití?
Budova oranžerie je nejnovějším objektem v zámeckém areálu a byla dokončena letos v březnu. Její primární funkcí je zimní uskladnění mobilní zeleně ze zahrad ve vytápěném objektu. Od května do října by ovšem objekt zůstával prázdný. Zvažovali jsme několik variant, včetně cateringového využití pro uzavřené společnosti. Nakonec ale, také vzhledem k dispozici hned vedle hojně navštěvovaného bludiště, zvítězila varianta Galerie klobouků. Dalším podnětem také bylo, že jsme chtěli nabídnout alternativní zábavu i návštěvnicím areálu, sedícím trpělivě v osamocení před Muzeem cyklistiky, zatímco jejich drahé polovičky podrobně zkoumají každý technický detail historických velocipedů.
Jaký je Váš vztah ke kloboukům? Nosíte je ráda? Vypůjčíte si občas některý z vystavených „exponátů“?
Klobouky a společenské oblečení vůbec mám velmi ráda a přeji si, abych měla více příležitostí je obléct. Každopádně v současnosti se dvěma malými dětmi a každodenní rutinou si klobouků příliš neužiju. Letos v květnu jsme ale u příležitosti významné rodinné události uplatnili takřka celou sbírku. Každá z přítomných dam si vybrala klobouk dle svého gusta a jsem naprosto přesvědčená, že tento malý detail významně přispěl k rozverné náladě celé společnosti.
Jaká nová překvapení a lákadla připravujete pro návštěvníky Nových Hradů?
Mezi nejdůležitější budoucí realizace patří bezesporu plán na vodní zahrady, které se budou rozprostírat na asi 2 ha ve spodní části areálu, východně od bludiště a oranžerie. Na této zajímavé ploše se nacházejí 3 kaskádovité rybníky a potok, jež je částečně obtéká. Věříme, že dalším lákadlem pro rodiny s dětmi by mohl být také dřevěný hrad, který plánujeme vystavět na troskách základů původního středověkého hradu v anglickém parku nad zámkem. Každopádně na obě tyto náročné realizace si budou naši návštěvníci muset ještě chvíli počkat.
Děkuji za rozhovor a přeji mnoho sil při realizaci všech naplánovaných projektů.
Více informací na www.galerieklobouku.cz
Zdroj foto: redaktorka Jana Beranová
< Předchozí | Další > |
---|