Česká škola bez hranic je mostem pro krajany v zahraničí. Šíří český jazyk a kulturu!

Česká škola bez hranic je mostem pro krajany v zahraničí. Šíří český jazyk a kulturu!

Tisk

ceska skola bez hranic perexChtěl bych, aby českých mostů bylo v následujících letech víc a víc. V rámci XIII. Mezinárodní konference českých škol v zahraničí Česká škola bez hranic to uvedl náměstek ministra školství Václav Velčovský. Týdenní konference se, pod záštitou ministra zahraničních věcí a ministerstva školství, uskutečnila v Praze.

„Každá země, která pečuje o své tradice, jazyk a historii, si váží těch, kteří jim v tom pomáhají. Učitelé českého jazyka a historie v zahraničí jsou velkým pomocníkem,“ uvedl ve své zdravici předseda Senátu Miloš Vystrčil. Uznání podle něj patří i dětem, že jsou ochotné chodit ve svém volném čase do školy, učit se českému jazyku a historii. A samozřejmě jejich rodičům.

Poezie pro děti či beletrie vhodná pro chlapce

V rámci konference se uskutečnilo sedmnáct metodických kursů a seminářů pro vyučující. Kupříkladu Český jazyk v mnohojazyčném prostředí Evropských škol (s příklady inspirativní praxe), Současná poezie pro děti či Beletrie vhodná pro chlapeckého čtenáře a mnohé další. Prezenční konferenční den byl příležitostí k výměně zkušeností, diskusi s partnerskými ministerstvy a dalšími odbornými institucemi.

ceska skola bez hranic

Dobrá úroveň českých žáků v zahraničí

Zároveň byly vyhlášeny výsledky třetího ročníku Olympiády v českém jazyce žáků českých škol v zahraničí, které potvrdily velmi dobrou úroveň všech zúčastněných, a to navzdory tomu, že žijí dlouhodobě mimo Českou republiku. Upozorněno bylo též na připravovanou překladatelskou soutěž pro děti a mládež od šesti do sedmnácti let „ČESKY rozumím, mluvím, čtu, píšu a překládám!“.

ceska skola bez hranic logo

Školy v Bruselu, Curychu, Londýně či Paříži

Spolek Česká škola bez hranic, který sídlí v Praze, se již od roku 2009 aktivně podílí na šíření českého jazyka a kultury v zahraničí, pomáhá po celém světě zakládat české školy pro děti s českými kořeny, podílí se na systematickém vzdělávání vyučujících, mapuje situaci Čechů žijících v zahraničí a reflektuje ji ve společenské debatě. České školy bez hranic působí v Bruselu, Curychu, Drážďanech, Londýně, Mnichově, Paříži, Rhein-Main a Ženevě.

Foto: archiv České školy bez hranic - csbh.cz


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Iva Pekárková: „Pro předlohy postav knihy S orlem na zádech jsem tlumočila dva roky.“

Iva pekarkova200Iva Pekárková (* 15. února 1963, Praha) je je česká publicistka, prozaička a překladatelka z anglického jazyka. Autorka vystudovala přírodovědeckou fakultu v oboru mikrobiologie a virologie. Před tím, než školu dokončila, emigrovala do ...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Vstup členstva do Európskej únie oslavujeme už po desiaty raz

EvropskeDni perexNa bratislavskom hlavnom námestí si 30. apríla obyvatelia Slovenskej republiky pripomenuli svoje desaťročné členstvo v Európskej únii. Na návštevníkov čakal zaujímavý program, nielen ...


Literatura

CHCETE ZŮSTAT BOHÉMEM? ZAČNĚTE PODNIKAT!

Podnikani pro Bohemy perexTom Hodgkinson, autor velmi úspěšných knih Líný rodič a Jak být líný, opustil (částečně a alespoň na čas) úspěšně se rozvíjející kariéru lenošného spisovatele. Místo ní začal podnikat v nemilosrdné branži knihku...

Divadlo

Novým rektorem JAMU bude MgA. Petr Michálek

jamu michalek 200Novým rektorem Janáčkovy akademie múzických umění byl při dnešním zasedání zdejšího akademického senátu zvolený Mg.A. Petr Michálek, který se této vrcholné akademické funkce ujme počátkem února 2022.

...

Film

S filmem Tenet došel Christopher Nolan na konec jedné cesty

tenet perexLoňský rok byl v kinech ze známých důvodů dost slabý a od března se v nich hrály prakticky jen filmy komornější, pro náročnější publikum a blockbustery úplně absentovaly. Snad jedinou výjimkou bylo srpnové nasazení akčního sci-fi Tenet režijního...