STOROČIE SLOVENSKEJ TVORBY

STOROČIE SLOVENSKEJ TVORBY

soza 200V koncertnej sále v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave sa 12. októbra uskutočnil slávnostný galavečer s podtitulom Storočie slovenskej tvorby. Záštitu nad ním prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Predstavilo sa na ňom sto dvadsať tri účinkujúcich.

 

Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam si pripomenulo toto výnimočné jubileum spolu s interpretmi ako Katarína Knechtová, Peter Lipa, Pavol Hammel s Collegium musicum, Katarzia, Andrea Bučko, Celeste Buckingham, Kristína Mihaľová či Lukáš Adamec. V rámci vystúpenia ich sprevádzal Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigentky Michaely Rózsa Růžičkovej. Na galavečere sa predstavila aj vojenská hudba Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Prvých sto rokov máme za sebou a už teraz sa môžeme tešiť na to čo nás čaká ďalšie roky. Aj samotný predseda Dozornej rady SOZA, Matúš Jakabčic zaželal SOZE veľa úspechov. „Do nasledujúcich sto rokov prajem našim autorom veľa tvorivej energie a nápadov na vznik nových diel a našim vydavateľom aby tieto diela mohli vydávať v čo najväčšom počte.“ Po úspešnom zakončení krásneho výročia sa krájala aj pamätná jubilejná torta.

soza1

Túto udalosť,chcú pripomenúť aj širokej verejnosti zástupcovia RTVS, ktorí z podujatia odvysielajú záznam pre televíznych divákov 22. októbra na STV2.

SOZA vznikla 2. októbra 1922 ako slovenská filiálka českého Ochranného združenia, od ktorého sa odčlenila v roku 1939. Patrí k najstarším kultúrnym organizáciám na Slovensku a počas svojho storočného pôsobenia stála pri formovaní slovenskej hudobnej kultúry. „Cieľom galavečera nie je len osláviť naše jubileum, ale zároveň poukázať na rozmanitosť slovenskej hudby a proces jej formovania za uplynulých 100 rokov.“ hovorí predseda Dozornej rady SOZA, Matúš Jakabčic.

Zakladajúcimi členmi SOZA boli významné osobnosti kultúrneho života, ako Mikuláš Schneider-Trnavský, Eugen Suchoň, Alexander Moyzes, či Gejza Dusík. Koncom roka 1939 mal vtedajší Slovenský autorský zväz 43 členov a 102 zastupovaných autorov. Dnes je toto číslo mnohonásobne väčšie a SOZA reprezentuje milióny zahraničných autorov a viac ako 3 100 domácich autorov. Práve slovenskí autori, ktorých práva chráni, budú hlavnými účinkujúcimi galavečera.

Autor foto: Lenka Meravá


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Zdeněk Hanka vydal novou knihu Střípek malachitu Zdeněk Hanka vydal novou knihu Střípek malachitu

ZH200Zdeněk Hanka (*1956) je český spisovatel a lékař žijící od roku 1999 v Kanadě. Debutoval v roce 1989 sbírkou čtyř povídek z lékařského prostředí Lék pod kůží. Dále je autorem próz Kavárna, Platina,Partitura pro srdce, Hedvábný ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

„Starý král ve vyhnanství“ obdržel Laureát ceny Alzheimer nadačního fondu pro rok 2014

alz 200V pražském „Rakouském kulturním fóru“ se 18.9. 2014 konala tisková konference u příležitosti uvedení románu rakouského spisovatele Arno Geigera a jeho publikace „Starý král ve vyhnanství“ ve spolupráci s nakladatelstvím ...


Literatura

Říše temnot skrývá tajemství upírů

rise temnot tajemstvi upiru smithovaNakladatelství Fragment přináší náctiletým čtenářkám další fantasy sérii oblíbené L. J. Smithové americké autorky, kterou na výsluní popularity vynesla série Upíří deníky<...

Divadlo

Kontroverzní malé feministky pobavily brněnský Kabinet Múz

Minifemini 200Kulturní sdružení Napříč.cz je skupina odvážných a především umělecky nadaných lidí, kteří se snaží společně vytvořit alternativu k současnému tradičnímu konzumnímu proudu umění a zábavy. Toto sdružení předvedlo v rámci osla...

Film

Zastav se a nepřežiješ: honička plná adrenalinu

zastav a neprezijesFilm Zastav se a nepřežiješ (2006) je originální honička plná adrenalinu. Jde v ní totiž o to, aby měl hlavní hrdina neustále zaděláno na problém, jinak mu selže tělo a zemře.

...