Bafta 2015

Bafta 2015

Tisk

BAFTA 200Ještě před americkými Oscary se každoročně udílejí britské filmové ceny - Bafty. Bafta zůstává stejná v tom, že se nesnaží konkurovat nabubřelosti a jisté velkohubosti Američanů. Je "evropsky" uměřená, britsky břitká a starosvětsky tradiční (a to i v osobě moderátora).

 

 

Stephen Fry opět letos svou pohotovostí, nepodbízivým vtipkováním a vypointovaným proslovem dokázal, že ani pro příští ročníky není nutné uvažovat na jeho postu o změně. Ve své úvodní řeči byl oproti minulosti více osobní, mnohokrát se totiž zábavně dotkl tématu homosexuality. Nahrál mu k tomu v mnoha kategoriích nominovaný "Kód enigmy". V návaznosti na fakt, že před 60 lety byla ve Velké Británii homosexualita trestným činem a nyní je zde běžně přijímaným jevem, zadoufal, že snad za dalších 60 let proběhne coming out i v Hollywoodu. V duchu svého projevu si proto každoroční polibek aktuálního idolu do kamery sobecky vyhradil pro sebe. A protože není žádný troškař, tak ho zlíbali hned dva protagonisté Birdmana Michael Keaton a Edward Norton.

V ostrovní kinematografii triumfovala Teorie všeho, nicméně (a tím jsem skočila hned na závěr přenosu) nejlepším anglicky mluveným filmem bylo vyhlášeno Chlapectví. Když už se pohybuji v této asociaci, tak rovnou tematicky zmíním i nejlepší neanglicky mluvený snímek - polskou Idu, která byla stejně úspěšná i na Evropských filmových cenách.

bafta11


Ale zpět k Teorii všeho. V sále byl přítomen i ochrnutý astrofyzik Stephen Hawking, jehož osud film mapuje a zhostil se i role "předávajícího" cenu za zvláštní filmové efekty. Nechci být zlá, ale vypadá chudák tak neuvěřitelně otřesně, až se skoro nabízí cynická myšlenka, že se počítačoví specialisté pěkně vyřádili i na jeho podobě... Ale k věci: Baftu za triky získal Interstellar.

Pak už přišly na řadu divácky vděčné kategorie herecké výkony ve vedlejší roli. Nepřekvapivým vítězem byl J. K. Simmons za Whiplash. V ženách se prosadila Patricia Arquette (maminka v časosběrném opusu Chlapectví). Ta se dopustila nejtrapnější děkovačky večera ve smyslu ohraných klišé a frází. Její výlevy o tom, jak byla poctěna a okouzlena skutečností, že mohla být součástí té velké filmové rodiny a svědkem zrání obou mladých protagonistů, jsem brala s velkou rezervou. Co může být proboha tak fascinujícího na pubertě dvou teenagerů? Jenže holt i banality k ceremoniálům patří. Naštěstí jsou vyvažovány občasným vtipným komentářem.

BAFTA MOORE


Nejvíc se vyznamenal Steve Carell, který svou řeč s předáváním Bafty za režii spojil s důkladnou sebepropagací, adresovanou právě pětici nominovaných režisérů. Navíc neopomněl dodat, že jejich pracovní nabídky hodlá akceptovat až na podzim, protože léto si hodlá užít volné.

Nejlepší režii vyhrál Richard Linklater za Chlapectví, které se tak spolu s Teorií všeho stalo nejúspěšnějším snímkem britských filmových cen. Baftu totiž získal i představitel Hawkinga Eddie Redmayne.

Další oceněné už zmíním jen telegraficky. Nejlepší herečkou v hlavní roli byla vyhlášena Julianne Moore za Still Alice. V soutěži původních scénářů zvítězila hravost Grandhotelu Budapešť. V látkách adaptovaných opět triumfovala Teorie všeho. Z letmého pohledu se dá konstatovat, že Bafty v podstatě zkopírovaly výsledky Zlatých Glóbů, které udělují zahraniční novináři akreditovaní v Hollywoodu.

BAFTA WIN


Čestným členem britské filmové akademie byl jmenován Mike Leigh. Kromě tohoto uvedení do "síně slávy" nechybělo ani tradiční rozloučení se zesnulými umělci. Z celé plejády hvězd a hvězdiček, které nás loni opustily, musím připomenout hlavně Robina Williamse. Zaujala mě ale i vzpomínka na Anitu Ekberg koupající se fontáně, na "bogartovskou" femme fatale Lauren Bacall a v neposlední řadě na zlodušského Calveru Eliho Wallacha ze Sedmi statečných (letos v prosinci by se dožil 100 let). Čas je bohužel neúprosný, běží rychleji než by se nám líbilo. Člověk si to nejvíc uvědomí právě u těchto odchodů na věčnost. Nicméně stopy neodvratného plynutí času jsou samozřejmě patrné i jinak. V tomto nelichotivém smyslu mě tentokrát nejvíc zaujal Ralph Fiennes. Z někdejšího charismatického přitažlivého krasavce je mírně obstarožní proplešatělý chlápek. Ani filmové hvězdy prostě nesvítí pořád stejně oslnivě, i jejich lesk matní a slábne. Budiž to pro nás, v boji s časem obyčejné smrtelníky, útěchou.

Zdoj foto: internet


 

Přihlášení



Banner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Jan Bílý: Zapomínáme, že čas je cyklický

janbily perexKdyž jsem četla knihu Jana Bílého Živoucí kruh, poněkud jsem se tématu obávala. Už v prvních chvílích mne však neuvěřitelně nadchla a přečetla jsem ji na jeden zátah. Návrat do cyklického času se ukázal jako logická cesta duše, ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Potěšte babičky a dědy velkou klávesnicí!

dar zraku logo 200Konečně už jsme si dokázali uvědomit, že je třeba seniorům nebo vůbec lidem se slabším zrakem pomoci co se týče telefonování (telefon s velkými tlačítky), výpočetní techniky (zvětšování stránek na jednotlivých webových stránkách),...


Literatura

Kočka na cestách – chlupatý kamarád i rádce

kocka na cestach 200Přátelství mezi kočkou a člověkem je mnohdy zvláštní věc. Ač někdo bere kočky jako nezávislé a samostatné, protože si často dělají věci po svém, není to tak úplně pravda. Kočky potřebují svůj klid, pohlazení, plnou misku, místo ...

Divadlo

Říjnové premiéry v Městských divadlech pražských: temná lovestory a básně v novém světle

MDP 200Na říjen si Městská divadla pražská připravila dvě premiéry. V Komedii uvádí inscenaci 100 nejkrásnějších českých básní, ve které zazní vedle nejznámějších veršů i básně současných autorů. Na scéně Rokoka se představí divadelní adaptace Posedlosti, filmov...

Film

Tlusté časopisy Kino-ikon a Iluminace opravdu existují

casop200Snad ke každému vědeckému oboru existují více či méně tlusté časopisy veskrze odborné, laickému čtenáři obtížně přístupné - a to jak zveřejňovanými texty, tak sehnatelností. Rovněž filmoznalci vydávají takové tiskoviny - na Slovensku je to Kino-ikon, u ...