S bylinkami životem
Kultura21.cz

S bylinkami životem

105 bylinek a koreni 200Snad každý někdy užil při potížích či pro osvěžení pokrmu nějakou bylinku. Někteří se pustili i do jejich sběru, sušili, případně je macerovali. A chystali posléze zaručené masti, nápoje nebo zábaly pro uchování svého zdraví. Dnes, když slovo imunita stojí v každém článku o našem zdraví na prvním místě, jsou bylinky na místě nejvyšším.

 Vlastní lékárna je vlastní lékárna

Pravdou je, že si můžeme potřebná rostlinná léčiva zakoupit v osvědčených obchodech či lékárnách. Není však nad vlastní přínos. Proto je nutné se obeznámit se stavem bylin na českých lukách. Mnoho rostlinek známe, slyšeli jsme o nich ve škole, mnohé načetli na internetu, ale tu a tam můžeme znejistět, zda sbíráme správné býlí. Rovněž je potřeba vědět, co, kdy a kde sbírat, která část rostliny je pravá pro naše potřeby a která nám naopak může ublížit. Proto je vhodné si ujasnit termíny a fakta, aby se člověk z přemíry péče o své zdraví nedopustil závažné chyby.

Příručka akorát do ruky

Renáta Šťastná shrnula do svého „průvodce“ 105 bylinek a koření řadu známých květinek, na něž můžeme u nás narazit. Některé si lze i vypěstovat doma na záhonku či v truhlíku za oknem. Ostatně, je nás víc „babek kořenářek“, co máme vlastní kouzelnou zahrádku. Autorka přehledně, pěkně podle abecedy, seřadila nejznámější býlí a rozepsala se o jejich vlastnostech, jak je pěstovat, kdy sklízet a kterak s nimi naložit, co využít, nač si dávat pozor. Jako velký bonus jejího přehledu hodnotím uvedení i jiných názvů, protože člověk dokáže zařadit rostlinu správně a nehádá se zbytečně, že mařinka vonná není svízel vonný či božské koření. Je rovněž potřeba to vědět.

U jednotlivých hesel je třeba pochválit zařazení piktogramů, dobře koncipovanou barevnou grafiku, která vše přehledně ozřejmí a posunuje informace od nejdůležitějších k těm méně důležitým, ale potřebným.

Na druhou stranu mi chybí ilustrace ke každému heslu. Není snadné si vybavit, jak přesně rostlinka vypadá. Nezbývá než se podívat na internet, aby nemohlo dojít k omylu. Tady dokonale pomáhají i uvedené jiné názvy. Škoda.

105 bylinek renata a bylinky

Vlastní zkušenost

Ještě jedna věc se povedla. Autorka osvěžila text v pěti případech o vlastní zkušenost s užitím byliny. Dobrý nápad a inspirativní. Možná by si takové osvěžení zasloužilo víc rostlinek. Zkušenosti se totiž cení nejvíc. Tak to bylo, tak to je, a tak to bude. Navíc by se tím rozšířil text v místech, kde se nedostává slov a stránky působí prázdně. Nicméně kvalitě přehledné příručky bylinek to až tolik neubírá.

105 bylinek a koreni

Název: 105 bylinek a koření
Autor: Renáta Šťastná
Ilustrace: Lucie Vávrová
Žánr: příručka
Nakladatelství: Fortuna Libri Publishing
Rok vydání: 2022
Počet stran: 200
Hodnocení: 75 %

Zdroj foto: nakladatelství a FB Renáty Šťastné

Odkaz na web: www.fortunalibri.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Nový: Karlova Studánka je perla a poklad

Novy perex
Karlovu Studánku navštívil držitel Českého lva, herec Pavel Nový, který  v pořadu S vámi mě baví svět… a ze mě (země) se zachvěla, zavzpomínal na českou komedii století S tebou mě baví svět. Jistě si každý z nás vybaví tři tatínky, jedoucí na...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Goodglass je více než sklenice. Hodí se do přírody nebo na přednášku

GoodWood perexPořídila jsem si novou termosku na přednášky a do lesa. Líbí se mi její přírodní obal i to, že má uvnitř sítko, abych si mohla připravovat sypané čaje. Lidé mě často potkávají s cestovním termo hrnkem v ruce,...


Literatura

Víte, kam patříte? Román Emily Giffin Vám poradí!

kam patrime 200Ostravské nakladatelství Domino má na svém kontě další klenot. Tentokrát je jím román Emily Giffin s názvem „Kam patříme.“ Kniha vychází v edici Inteligentní romány pro intelige...

Divadlo

Pohádka O Človíčkovi akrobatickými kousky pořádně rozvibruje bránici

O clovickovi 200Městské divadlo Zlín razí heslo „děti do divadla patří“, a tak se první letošní premiéra, která se konala 20. ledna 2013, týkala především dětských diváků. Ti měli tu čest spatřit první uvedení pohádky O...

Film

Dokumentární tragikomedie Dagmar Smržové CHCI TĚ, JESTLI TO DOKÁŽEŠ míří do kin

Chci Te 200Osobitá dokumentární tragikomedie Dagmar Smržové o tom, že každý člověk potřebuje lásku a o tom, že nemožnost hýbat se nezamezuje člověku ve svobodném rozletu.

...