Zjistěte s dětmi, Jak se žilo v dávných dobách

Zjistěte s dětmi, Jak se žilo v dávných dobách

jak se zilo 200V nakladatelství Pikola vyšla krásná kniha pro děti od 7 let nazvaná Jak se žilo v dávných dobách.

 

 

Průvodci knihou je celkem devět dětí z nejrůznějších kultur z celého starověkého a zčásti i raně středověkého světa. Nejen malým čtenářům ukazují, jak si lidé tehdy hráli, jedli, pracovali, bojovali a zkrátka žili.

Na začátku knihy se nachází jak představení mladých průvodců, tak časová osa. Ta začíná před 3,3 milionů let popisem člověka zručného, popisuje lovci a sběrače, první zemědělce i dávné civilizace a končí vrcholným středověkem, tedy obdobím 1000 až 1500 let před naším letopočtem.

Jak se žilo v dávných dobách tedy obsahuje kapitoly: Paleolit, Neolit, Sumer, Starověký Egypt, Olmékové, Skytové, Alexandrie, Japonsko v období Heian a Vikingové. Každá z nich začíná rámečkem, kde je vypsáno období, kultura a území, daný průvodce pak přináší základní popis. Úvodní dvojstrana je bohatě ilustrovaná a znázorňuje většinou dané místo s významnými prvky. V případě Olméků jde například o olmécké město La Venta i s typickou pyramidou nebo u Alexandrie typický maják.

Následují stránky plné menších ilustrací a doplňujících textů o nich, kde čtenáři zjistí mnoho zajímavostí a také vše důležité o dané civilizaci. U Vikingů si můžete přečíst o jídle, bozích, dlouhých lodích, špercích, zbraních, hrách i dlouhých domech a bojovnících zvaných Bersekové. Poslední stránka kapitoly je pak věnována nějakému významnému rituálu, osobnosti nebo místu, konkrétně například japonským rytířům nebo alexandrijské knihovně.

Musím přiznat, že i já jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí a leccos jsem si zopakovala. Zaujala mě například zmínka o nilometru, který používal Alexandrův generál Ptolemaios nebo seznam předmětů nacházející se v lodním hrobě Vikingů jako například 2 pávi a hrací deska s figurkami z rohoviny. Kniha není příliš rozsáhlá, ale je velmi zdařilá po grafické stránce a obsahuje mnoho informací. Potěší tak nejednoho malého fanouška historie a může se stát i skvělým doplňkem při výuce dějepisu. 

jak se zilo

Jak se žilo v dávných dobách
Autor: Ben Hubbard, Christine Engel
Překlad: Helena Matocha
Žánr: populárně naučná pro děti
Nakladatelství: Pikola (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 64
Hodnocení: 90 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/507754-jak-se-zilo-v-davnych-dobach.html


 

PřihlášeníSoutěže


Rozhovor

Štefan Margita a Michal Kindl prozradili, jaké bude turné Intimity

intimity 200Talentovaná česká cellistka Iris Moris vyjede se Štefanem Margitou a s Michalem Kindlem na turné nazvané Intimity, které představí koncertní podobu nových písní. Turné odstartuje 17. září 2021 a zatím čítá na třiadvacet koncertů – mezi zastávkam...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Literatura

Jaké by to bylo, kdyby Přišel Bůh do kavárny v Karlíně...

prisel buh do kavarny 200Novináři Miloš Čermák a Luděk Staněk spojili své síly, chopili se mikrofonů a vrhli se na žánr stand-up comedy. Díky nakladatelství XYZ si můžete vychutnat výběr toho nejlepšího v knižní podobě, tak hurá na to.

<...

Divadlo

Do Divadla v Řeznické se vrací po delší odmlce inscenace Leni

leni perexDivadlo v Řeznické uvede původní slovenskou hru Leni autorské dvojice Valerie Schulczové a Romana Olekšáka, která je fiktivním setkáním dvou skutečných osobností, legendárního moderátora Johnnyho Carsona, jehož „The Tonight Show Starring Johnny Cars...

Film

Slavoj Žižek píše o filmu

lacrim200Slovinský filozof Slavoj Žižek bývá jednou považován za (neo)marxistu či přímo (neo)komunistu, zabředávajícího do psychoanalytických výkladů, jindy je mu vyčítáno laciné pozérství. Přesto jej časopis Foreign Policy zařadil mezi stovku nejvlivnějších my...