Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej

Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej

Tisk

opletal perexJméno studenta medicíny Jana Opletala asi máte v povědomí, možná denně procházíte ulicí pojmenovanou právě po něm. Ale víte o příběhu mladého muže více? Zdeněk Vyhlídal se rozhodl po vydání faktografické publikace přetvořit poslední Opletalovy dny do beletristické podoby.

 


Do života Jana Opletala vstupujeme na stránkách knihy pár dní před 28. říjnem 1939. Naše země je osekaná, a co z ní zbylo, se nazývá Protektorát Čechy a Morava. Na Hlávkových kolejích v Praze se setkává skupinka uvědomělých studentů, kteří chtějí oslavit právě 28. říjen, vznik samostatného Československa, které nemělo dlouhého trvání a dát najevo nesouhlas s nacistickou okupací.
Jan je ve skupince velmi výrazným členem, je o něm známo, že se nebojí nahlas říkat své názory, ačkoliv nejsou po chuti nacistickému vedení země. Jan se dostává do hledáčku gestapa, netuší, že se kolem něj pohybují zvědi z řad německých studentů.
I přes letákovou kampaň, která vybízí československé občany ke klidu a k tomu, aby nezačínali žádnou demonstraci během svátečního dne, se studenti vydají na pochod Prahou. Nemají potuchu o tom, že se mezi nimi vyskytují i němečtí studenti, kterým byly poskytnuty zbraně.
Během průvodu začne být Janovi těžko, spolužáci si toho všimnou a zjistí, že je Jan zřejmě postřelen. Zajišťují mu odvoz do nemocnice, zpravují Janovu rodinu. Nejdříve přijíždí sestra s matkou. Ale ani rodinné zázemí Janovi nijak nepomáhá, jeho stav se nezlepšuje a 11. listopadu zranění podléhá.

opletal


Janův pohřeb 16. listopadu v rodinné vísce navštívilo mnoho studentů. Ti, co se ještě tentýž den nebo druhý den ráno vrátili do Prahy, za svou účast zaplatili. Nacisti obsadili Hlávkovy koleje, některé studenty nechali odvést do koncentračního tábora, devět z nich rovnou popravili. Tímto dnem se začíná psát tradice Mezinárodního dne studentstva.
Jan Opletal je tak považován za první československou oběť druhé světové války. Beletristická úprava vychází z publikace, kterou autor vydal v roce 2007 - Jan Opletal – osudný podzim 1939. V této knize vycházel Vyhlídal například z rozhovorů s Marií, Opletalovou dívkou nebo jeho ošetřujícím lékařem. I v představované knize se držel faktů. K vyprávění o Janově životě použil krásný jemný jazyk, který připomíná tehdejší dobu a kontrastuje s událostmi popisovaných dnů. Začtěte se do tragického osudu nadějného studenta a zjistěte, podle čeho autor vymyslel název své knihy.


Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej.../ Příběh Jana Opletala
Autor: Zdeněk Vyhlídal
Žánr: historická beletrie
Nakladatelství: Plus
Rok vydání: 2015
Počet stran: 192
Hodnocení: 95 %                Zdroj foto: www.kosmas.cz

( 1 hlas )
http://www.albatrosmedia.cz/kdybych-te-znovu-volal-uz-se-neotacej.html


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petra Š. Jirglová: „Pracovně jsem svou knihu nazvala “plážovka.”

jirglova 200Petra Š. Jirglová vždy ráda cestovala, ať už za zábavou, nebo za prací, a tato vášeň stála v základech nejen její úspěšné prvotiny Letuška z Economy aneb co na Instagramu neuvidíte (2019), ale i románového debutu Všechno nejlepší, Anoo, volně ins...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Moudrost starých Čechů jako kladivo na Němce

Moudrost 200Jakobsonova kniha Moudrost starých Čechů má zvláštní postavení v tvorbě svého autora. Proslulý literární historik a jazykovědec ruského původu Roman Jakobson (1896-1982), v meziválečném období spjatý s českým prostředím, ji sepsal za druhé svět...

Z archivu...


Literatura

Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky

cestinarky perexČeštinářka Tereza Trhlíková, autorčino alter ego, přirovnává souboj s českým školstvím a stále formálnější maturity k boji Dona Quijota. "Kdyby se Don Quijote pokusil svést souboj s českým školstvím, pokorně by se za p...

Divadlo

Zvrácený a tragický osud průmyslnické rodiny v nacistickém Německu

soumrak bohu perexDivadlo J. K. Tyla v Plzni ztvárnilo ve svém zpracování dramatu Soumrak bohů příběh bohaté německé průmyslnické rodiny Essenbeckových, která v předválečném období kvůli obchodováním s nacisty postupně sklouzává do čím dál většího m...

Film

Producent Petr Jákl vyjádřil svoji účast a politování nad tragédií při natáčení westernu Rust

Petr Jákl 5

Obrovský smutek zavládl při natáčení westernu Rust, kdy došlo k naprosto neuvěřitelné tragédii. Americký herec Alec Baldwin při jedné ze scén vystřelil ze zbraně, která sloužila jako rekvizita a zasáhl hlavní kameramanku, dvaačtyřicetil...