ÚSTECKÁ MUZEJNÍ KNIHOVNA

ÚSTECKÁ MUZEJNÍ KNIHOVNA

Tisk

ustec200Měsíc březen byl v minulosti spojen s knihami. I když se to dnes moc „nenosí“, knihovníci stále v této tradici pokračují a připomínají. Prodejny knih novými tituly, knihovny rozšířením svých kulturních akcí.  Knihovny dneška, to jsou kulturní stánky, které mimo půjčování knih, se neustále se podílejí na kulturním a společenském životě ve městech, v obcích i na vesnicích. Stačí se jen podívat na jejich měsíční plány, které jsou velmi rozmanité, vždy ale zajímavé.

 


Jak ale fungují muzejní knihovny? Jejich poslání je přece jen dosti jiné. Jsou vesměs také přístupné veřejnosti, ale půjčují pouze prezentačně, což znamená pouze do studovny. V ústeckém muzeu funguje knihovna od roku 2002, kdy byla zapsána do evidence knihoven se specializovaným knihovním fondem a tím se otevřela i širší veřejnosti. Knihovna byla součástí muzea už od jeho vzniku a sloužila hlavně pro jeho potřeby.  Její literární fond je rozdělen do několika částí a i když nepatří mezi největší, má co nabídnout.  Jejich sbírka regionálních tisků se tematicky vztahuje k městu Ústí nad Labem a jeho okolí, obsahuje cca 6500 výtisků od počátku 19 století.  Jsou tam sborníky, periodika, katalogy i beletrie autorů patřících do ústeckého regionu. Buď tím, že zde žili, nebo o něm psali.

ustec8


 V části odborné knihovny je soustředěna základní literatura nejen k hlavním sbírkovým a zájmovým okruhům muzea, z oboru historie, archeologie, muzeologie, přírodních věd (například fond geologické literatury je velmi rozsáhlý), umění i vlastivědy, bez ohledu na region. Z 38 tisíc svazků je polovina, zejména ta vydaná před rokem 1945, v německém jazyce.
Jako každá knihovna mají také „trezorovou část.“. Ovšem není tam zakázaná literatura, jak k tomu bylo v minulosti, ale sbírka starých tisků od 15 do 18 století. Jsou to především právnická, teologická a vědecká díla, psaná převážně v němčině a latině. Také pečují o padesátku rukopisných knih, ta nejstarší Zrcadlo historie je z roku 1473 a česky psaná Bible benátská z roku 1506. Z regionálních publikací je nejstarší z roku 1661, kdy tehdejší císařský rychtář Christian Friedrich Windische von Aschenfeld, se věnoval genealogii rodu Salhausenů ze Svádova.

ustec9


V roce 1966 vznikl Ústecký sborník historický zásluhou pracovníků Okresního archivu. Vyšly 4 svazky, ale v době normalizace v roce 1971 došlo k přerušení jeho vydávání na 10 let. Obnoveno jeho  vydávání bylo v 80 letech minulého století,  třemi svazky, na kterých se podíleli archiváři i historici. Opět došlo k násilnému přerušení této práce, tentokráte na dlouhých 15 let. Po roce 2000 vyšlo pět svazků, dva se všeobecným zaměřením a tři na výsledky projektu Gotika v severních Čechách. V roce 2010 začala spolupráce ústeckého muzea s Filozofickou fakultou Univerzity J.E. Purkyně a sborník se změnil na periodikum vycházející 2x ročně. Zajímavým a přínosným suplementem, tedy doplňkem k nim, je vydání z roku 2010 na téma Stav a perspektivita zpřístupňování středověkých a raně novověkých městských knih.
 Většina knižního fondu se pravidelně objevuje na pořádaných výstavách k určitému  danému tématu, nebo na vlastních tematických výstavkách. I pracovníci knihovny jako muzejníci, se rádi chlubí svými poklady před veřejností. Ovšem některé knihy jsou tak vzácné a jedinečné, že potřebují zvláštní péči a tak často k vidění nejsou. Mezi vzácné rukopisy z 15 století patří dvoudílný kancionál, zpěvník literátského bratrstva, které působilo při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. 685 pergamenových listů svázaných ve vazbě z vepřovice mají rozměr 63x43 centimetrů. Vazba je zdobena řezáním, opatřena kovovými sponami a rohy. Zdobeno iniciálami, ornamenty a miniaturami. Notový záznam je na čtyřliniové notové osnově, text latinský. Na jedné z miniatur je vyobrazen kostel, pravděpodobně nejstarší vyobrazení kostela Nanebevzetí Panny Marie. Město zaplatilo v roce 1894 náklady za zrestaurování tohoto jedinečného, ručně psaného kancionálu.  Výzdoba je připisována malíři Stefanu, což byl dědeček známého ústeckého malíře Fabiana Pulíře, ovšem historici k tomu dodávají, pravděpodobně.
Pokud hledáte ke své práci či koníčku potřebnou literaturu, zkuste se podívat do jejich on-line katalogu, na stránkách ústeckého muzea.

ustec76


Při mé návštěvě byly připraveny publikace pro studenty archeologie z U3V UJEP a ve vitrínce vzácné knihy o patronu města, svatém Václavu u příležitosti výročí bitvy u Chlumce 18.2.1126. Podle tehdejších kronikářů, českému vojsku knížete Soběslava pomohl k vítězství nad  saským vojskem Lothara III , sv. Václav svým zjevením na obloze v plné zbroji.
 A slavný kancionál? Právě zdobil výstavu úplně jinde, takže snad příště.


Pramen: muzejní knihovna v Ústí nad Labem
Foto : autorka
http://www.muzeumusti.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivana Chřibková: „Věděla jsem, že chci napsat příběh, který bude jak o jednom člověku, tak o celé generaci.“

chribkova 200Máme pro vás rozhovor se spisovatelkou Ivanou Chřibkovou, která vydala knihu s názvem Suchý hadr na dně mořském, která si ihned získala své příznivce. Nedávno spatřila světlo světa i audiokniha, tak jsme u této příležitosti paní Chřibkovou tro...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Cesta za svobodou plná trnitých odboček

1948

Kniha s dlouhým názvem Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 se věnuje tématu, o kterém jste toho určitě moc nečetli. Nacistické koncentráky totiž nebyli jediné, kde lidé trpěli hladem či různými omezení.

...

Z archivu...


Literatura

Nahlédněte do přírody prostřednictvím skvělé knihy Podívej! Příroda

podivej-priroda 200V nakladatelství Bookmedia vyšla loni na podzim kniha s názvem Podívej! Příroda, kterou prostě musíte mít doma, a to ať už máte nebo nemáte děti.

...

Divadlo

Posté a naposledy. Divadlo RePublika uvede poslední reprízu úspěšného satirického divadelního představení Boss Babiš

boss babis200Přežilo politické zákazy, přežilo pandemii Covidu, kdy nejen divadla nemohla hrát. Nyní satirické divadelní představení Boss Babiš, se kterým Divadlo RePublika projelo celou Českou republiku, uvede 18. května od 19:30 hodin v divadelním sále kl...

Film

Oscarové drama Saulův syn sugestivně připomíná hrůzy holocaustu

saul 200Oscarová kategorie Nejlepší zahraniční film je dlouhodobě považována spíš za cenu politickou než filmařskou, což ale nic nemění na tom, že někdy vyhrají díla, která si to zaslouží a mají co říct. Letošním vítězem se stalo dlouho dopředu favorizované maď...