Teroristou snadno a rychle

Teroristou snadno a rychle

Tisk

terorista 200V nakladatelství Vyšehrad spadající pod Albatros Media vyšla kniha Terorista ukazující, jak se z nenápadného člověka stane pachatel teroristického činu.

 

 

 

 

Kniha Terorista má velmi povedenou obálku, se kterou jsem se ještě nesetkala. Jsou na ní lidé v davu v různých odstínech šedé protkaní jakoby kulkami. Ty jsou perforované tak, že je skrze ně vidět název Terorista na bílém podkladu. Zvláštně symbolicky působí i poslední kulka s červeným kruhem a celkově je tento přebal velmi působivý a promyšlený.

Hlavním hrdinou, nebo chcete-li anti-hrdinou je Libor, který sympatizuje s extrémní pravicí. Jeho dětství bylo složité, nikdy si neudělal moc přátel, útěchou mu byly knihy a úspěchů dosáhl až se svou facebookovou stránkou nazvanou Obrana dědictví národa českého. Sice si kolem sebe vybudoval nějakou komunitu, ale posléze se mu to zdálo málo a vymyslel Plán. Jeho cílem bylo odhalit pravou podstatu levice a její přetvářky: „Jestliže společnost není ochotná vidět, jak jsou všichni tihle dobrose*ové nebezpeční, tak jim otevřu oči já. Na oplátku budu muset položit na oltář dějin nejvyšší oběť ze všech. A nemám na mysli svůj život. Obětí bude muset být mé jméno.“ (str. 22)

Libor posléze vstupuje do jedné Ratolesti, jedné z významných neziskovek, kterou vnímá jako původce zla. Zde se angažuje zprvu pomalu, chodí na akce a pomáhá jim, ale později píše do časopisu, spřátelí se s ostatními členy a stává se výraznou osobností. Hraje to však na více stran a stává se součástí ještě jiné skupiny. Jeho hlavním cílem je provést jménem dané neziskovky teroristický útok a tím vyburcovat společnost…

Terorista je velmi zajímavý literární počin, kde se čtenář nestačí divit. To, co zpočátku vypadá jako nevinné tlachání mladých u piva dostává později velmi výrazné obrysy a mění se v nepěknou trestnou činnost. A přitom stačí tak málo, jeden člověk, jeden pohled na svět… Navíc je to o to děsivější, že je autor historik a dobře ví, o čem píše. Toto dílo nebylo úplně jednoduché, ale rozhodně šlo o návykové (i poučné čtení) a myslím, že se k němu ještě někdy vrátím.

Mikuláš Pešta (*1988) je historik přednášející dějiny dvacátého století na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Těžištěm jeho badatelského zájmu je politické násilí v poválečném světě, dějiny studené války a československé vazby k zemím třetího světa. Je autorem odborné monografie a řady dalších studií ve vědeckých časopisech a kapitol v kolektivních monografiích a sbornících. Ze své odbornosti čerpá i při psaní prózy. Napsal několik scénářů k amatérským filmům (např. Prach a broky), je spoluautorem řady dramatických interaktivních her a autorem divadelních vystoupení a skečů. 

terorista

Terorista
Autor: Mikuláš Pešta
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Vyšehrad (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 216
Hodnocení: 82 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/64074759/terorista/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Uvědomit si ty správné hodnoty

Rozhovor LUCIE NOZIZWE 200Koncert míru - pod tímto názvem proběhne 30. září v Praze v Lucerna Music baru koncert , na kterém vystoupí Zululand Gospel Choir a česká zpěvačka, která přináší na českou hudební scénu rytmy Afriky, Lucie Nozizwe. Pán...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

„Člověk může umřít jen jednou“

chlapec-ktery-nasledoval-sveho-otce-do-osvetimi 200V nakladatelství Jota vyšla kniha Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi obsahující skutečný příběh z prostředí koncentračních táborů. V Knihcentrum.cz byla...


Literatura

Zjistěte, co je to Podzimní boogie-woogie

podzimni boogie woogie 200V listopadu vyšla u nakladatelství Pointa detektivní novela Podzimní boogie-woogie, ve které si brněnský autor Jan Švancara pohrává s žánrem noir – a jde mu to výborně! Příště prosím nebát se víc rozepsát. A já pevn...

Divadlo

Zlínu se „hra her“ povedla

hamlet 200Shakespearův Hamlet je jedním z nejvýraznějších představení 73. sezóny Městského divadla Zlín a také jí dal motiv v podobě otázky být či nebýt. Jedná se o jednu z 11 premiér, kterou si zlínští diváci mohou vychutnat.

...

Film

Vojenské filmy majora Vláčila

200filmAsociace českých filmových klubů přichystala na podzim 2013 kolekci krátkých filmů, které František Vláčil vytvořil v rozmezí let 1953-1958 během svého nasazení v Československém armádním filmu. Ať Vláčil zpracovával jakékoli téma, snažil se je ozvláštni...