Má cesta za štěstím Karla Gotta aneb autobiografie roku?

Má cesta za štěstím Karla Gotta aneb autobiografie roku?

Tisk

Karel Gott 200

Autobiografie Karla Gotta s názvem Má cesta za štěstím spustila v mediální sféře obrovský poprask. Dokáže si získat i jiné čtenáře, než ortodoxní Gottovy fanoušky? Osloví i ostatní, kteří ho třeba zase tolik neposlouchali?

Mistr, legenda nebo Zlatý slavík. Nejen pod těmito přízvisky můžete znát muže, který na několik desetiletí ovládl českou, ale i zahraniční hudební scénu. Karel Gott zpíval česky, anglicky, italsky či rusky. Vystupoval po boku domácích i světových hvězd. Přestože většina z nás mladších ho zná jako seriózního pána, zamlada býval slušný rebel. O tomto i mnoha dalších věcech pojednává tato unikátní autobiografie.

Už začátek jeho života, odehrávající se během druhé světové války, byl plný dramat. Nejinak je tomu ovšem i v letech následujících. Podstatnou část autobiografie totiž zabírá období komunistického Československa, kdy téměř nikdo v kultuře neměl moc jistou pozici. Museli jste se chovat přesně podle libovůle tehdejší moci, jinak jste měli velký problém.

Karel Gott se ovšem dokázal vypracovat a získal si velmi slušnou pozici. Oproti mnoha jiným dokonce mohl často cestovat po celém světě a poznávat tak různé kultury. Ostatně právě cestování je jednou z nejvýznamnějších částí celé knihy. S autorem budete putovat napříč mnoha zeměmi, odkryjete místní hudební podhoubí a objevíte běžná turistická lákadla.

Další významnou součástí publikace jsou Gottovy osobní peripetie okolo přátel, žen a dětí. Dozvíte se často choulostivé věci, o nichž dříve nechtěl mluvit. Za svůj život měl možnost spolupracovat s mnoha lidmi, někteří se mu stali blízkými, jiní jen tak propluli okolo. O řadě z nich hovoří a popisuje vzájemné vztahy.

Byly to desítky domácích kulturních či politických hvězd. Opomenuta ovšem nezůstala ani setkání se zahraničními osobnostmi včetně tak významných, jako Dalajláma, Gorbačov nebo třeba Pierre Brice (Vinnetou).

Fotografická část je velice důkladná a v tomto směru jen těžko budete hledat konkurenci u jiných autobiografií. Obsahuje černobílé i barevné snímky, z domova i ciziny. Celkově se jejich počet pohybuje okolo 1800 kusů! To je opravdu neskutečné číslo, takže zakusíte mnoho tváří Karla Gotta v událostech napříč životem. Zařazeny jsou i fotky mapující jeho výtvarnou tvorbu. 

Má cesta za štěstím však není jen o jednom muži. Důkladně se věnuje i atmosféře, v níž Mistr působil. Určitě vás tak zaujmou podrobnosti o tom, jak to za komunismu u nás chodilo. Zejména s ohledem na hudební scénu. Dokonce jsou v označených rámečcích vysvětleny některé pojmy či souvislosti.

Gott neváhá objasňovat i některé negativnější momenty svého života. Ani jemu se totiž občas nevyhnula kritika. Dokáže přitom přiznat, že něco udělal špatně. Často se však stal terčem lidské závisti, zloby až nenávisti. Miliony lidí po celém světě ho milovaly, řada dalších mu však nemohla přijít na jméno. Díky tomu se dostával do situací, které působí poměrně strašidelně.

Celkový počet stran se zastavil na téměř sedmi stovkách. Vzhledem k velikosti knihy je to opravdu hodně, ale po většinu času vás čtení bude bavit. Text je totiž napsán velice dobrým, takřka beletristickým stylem. Společně s panem Gottem budete procházet všemi jeho životními zkouškami, radostmi i starostmi a bude vám připadat, že je prožíváte s ním.

Má cesta za štěstím se jednoznačně stala jednou z nejdůležitějších knih letošního roku. Jen těžko budete hledat jiný, natolik významný titul, který by dokázal v tak velkém měřítku otřást celou republikou. Dokazují to ostatně i prodeje. Náklad v počtu 30 000 výtisků byl rychle vyprodán a přichází tak další dotisk. I vzhledem k ceně je to na české poměry neskutečný obrat. Tato úžasná autobiografie si to ovšem zaslouží. Je to dílo, které vám budou ostatní závidět a stane ozdobou každé knihovny.

Karel Gott 450

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Má cesta za štěstím

Autor: Karel Gott

Žánr: Autobiografie

Nakladatelství: Karel Gott Agency

1. vydání originálu: 2021

Jazyk vydání: český

ISBN: 978-80-908221-0-8

Hodnocení: 100 %

www.knizniklub.cz/knihy/555694-ma-cesta-za-stestim


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Elize Ryd (Amaranthe) nejen o Masters of Rock: „Opravdu si užívám open air festivaly, protože to je tak obrovské a je tam tolik lidí!“

amaranthe elize 200Festival Masters of Rock se nezadržitelně blíží, tak jsme u této příležitosti vyzpovídali půvabnou děvu s čistým hlasem – Elize Ryd ze švédské skupiny Amaranthe. Můžete si přečí...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Rázovitý kraj Slezska odkrývá Dlužná částka

dluzna castka 200V únoru vydala Eva Tvrdá ve svém vlastním nakladatelství Littera Silesia knihu s detektivní zápletkou Dlužná částka, která dýchá svým vlastním životem svérázného severu Moravy. Nevelká knížečka ve mně vyvolala údiv – v dobrém slova smy...


Literatura

Cynthia D´Aprix Sweeneyová: Polštář
polstarCelý život se těšíte na to, až se vám cca někdy po čtyřicítce trochu či výrazněji finančně uleví větší částkou, která bude uvolněna ze svěřeneckého fondu. Zalípnete tím vysokou svých dvojčat! Zachráníte dům! Splatíte dluhy! Jenže najednou zjistíte, ž...

Divadlo

Dlouhý potlesk pro Annu Kareninu v Divadle Kampa

AK-27-X2 perexKlasické pojetí, minimalistická forma, skvělé herecké výkony, jednoduché kostýmy, které vás přenesou do 19. století. Takové je představení Anna Karenina v pražském Divadle Kampa (Nosticova 2a), nacházejícím se – poměrně symbolicky – poblíž c...

Film

Hole, bagy, míčky a zběsilé třískání kolem sebe aneb záchrana pověsti golfisty

altFilm Zelený svět z roku 1996 je dnes už klasickým ztvárněním jednoho sportovce a jeho velkých snů. Aby to nebylo tak jednoduché, hraje v něm Kevin Costner svou typicky zabedněnou roli, a tak není o různé životní karamboly při sledování příběhu nouze.  

...