Má cesta za štěstím Karla Gotta aneb autobiografie roku?
Banner

Má cesta za štěstím Karla Gotta aneb autobiografie roku?

Karel Gott 200

Autobiografie Karla Gotta s názvem Má cesta za štěstím spustila v mediální sféře obrovský poprask. Dokáže si získat i jiné čtenáře, než ortodoxní Gottovy fanoušky? Osloví i ostatní, kteří ho třeba zase tolik neposlouchali?

Mistr, legenda nebo Zlatý slavík. Nejen pod těmito přízvisky můžete znát muže, který na několik desetiletí ovládl českou, ale i zahraniční hudební scénu. Karel Gott zpíval česky, anglicky, italsky či rusky. Vystupoval po boku domácích i světových hvězd. Přestože většina z nás mladších ho zná jako seriózního pána, zamlada býval slušný rebel. O tomto i mnoha dalších věcech pojednává tato unikátní autobiografie.

Už začátek jeho života, odehrávající se během druhé světové války, byl plný dramat. Nejinak je tomu ovšem i v letech následujících. Podstatnou část autobiografie totiž zabírá období komunistického Československa, kdy téměř nikdo v kultuře neměl moc jistou pozici. Museli jste se chovat přesně podle libovůle tehdejší moci, jinak jste měli velký problém.

Karel Gott se ovšem dokázal vypracovat a získal si velmi slušnou pozici. Oproti mnoha jiným dokonce mohl často cestovat po celém světě a poznávat tak různé kultury. Ostatně právě cestování je jednou z nejvýznamnějších částí celé knihy. S autorem budete putovat napříč mnoha zeměmi, odkryjete místní hudební podhoubí a objevíte běžná turistická lákadla.

Další významnou součástí publikace jsou Gottovy osobní peripetie okolo přátel, žen a dětí. Dozvíte se často choulostivé věci, o nichž dříve nechtěl mluvit. Za svůj život měl možnost spolupracovat s mnoha lidmi, někteří se mu stali blízkými, jiní jen tak propluli okolo. O řadě z nich hovoří a popisuje vzájemné vztahy.

Byly to desítky domácích kulturních či politických hvězd. Opomenuta ovšem nezůstala ani setkání se zahraničními osobnostmi včetně tak významných, jako Dalajláma, Gorbačov nebo třeba Pierre Brice (Vinnetou).

Fotografická část je velice důkladná a v tomto směru jen těžko budete hledat konkurenci u jiných autobiografií. Obsahuje černobílé i barevné snímky, z domova i ciziny. Celkově se jejich počet pohybuje okolo 1800 kusů! To je opravdu neskutečné číslo, takže zakusíte mnoho tváří Karla Gotta v událostech napříč životem. Zařazeny jsou i fotky mapující jeho výtvarnou tvorbu. 

Má cesta za štěstím však není jen o jednom muži. Důkladně se věnuje i atmosféře, v níž Mistr působil. Určitě vás tak zaujmou podrobnosti o tom, jak to za komunismu u nás chodilo. Zejména s ohledem na hudební scénu. Dokonce jsou v označených rámečcích vysvětleny některé pojmy či souvislosti.

Gott neváhá objasňovat i některé negativnější momenty svého života. Ani jemu se totiž občas nevyhnula kritika. Dokáže přitom přiznat, že něco udělal špatně. Často se však stal terčem lidské závisti, zloby až nenávisti. Miliony lidí po celém světě ho milovaly, řada dalších mu však nemohla přijít na jméno. Díky tomu se dostával do situací, které působí poměrně strašidelně.

Celkový počet stran se zastavil na téměř sedmi stovkách. Vzhledem k velikosti knihy je to opravdu hodně, ale po většinu času vás čtení bude bavit. Text je totiž napsán velice dobrým, takřka beletristickým stylem. Společně s panem Gottem budete procházet všemi jeho životními zkouškami, radostmi i starostmi a bude vám připadat, že je prožíváte s ním.

Má cesta za štěstím se jednoznačně stala jednou z nejdůležitějších knih letošního roku. Jen těžko budete hledat jiný, natolik významný titul, který by dokázal v tak velkém měřítku otřást celou republikou. Dokazují to ostatně i prodeje. Náklad v počtu 30 000 výtisků byl rychle vyprodán a přichází tak další dotisk. I vzhledem k ceně je to na české poměry neskutečný obrat. Tato úžasná autobiografie si to ovšem zaslouží. Je to dílo, které vám budou ostatní závidět a stane ozdobou každé knihovny.

Karel Gott 450

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Má cesta za štěstím

Autor: Karel Gott

Žánr: Autobiografie

Nakladatelství: Karel Gott Agency

1. vydání originálu: 2021

Jazyk vydání: český

ISBN: 978-80-908221-0-8

Hodnocení: 100 %

www.knizniklub.cz/knihy/555694-ma-cesta-za-stestim


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Česká Lípa

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Životní příběh „Křečka“ Hammonda

hammond na hrane 200Nakladatelství XYZ ve spolupráci s Albatros Media dostala po šesti letech na český trh knihu Na hraně: Můj životní příběh od Richarda Hammonda. Ten je především hvězdou televizního pořadu o autech Top...


Literatura

Známá neznámá Hana Benešová

hana banesova200O první dámě a manželce druhého československého prezidenta Haně Benešové se vždy hovořilo jen v superlativech. I odpůrci Edvarda Beneše, pro kterého nešetřili kritikou, se chovali k paní Haně s notnou dávkou úcty. Jaká ale ve skutečnost...

Divadlo

Premiéra divadelní hry Kancl aneb když hranice mezi vtipem a trapností setřeme

kancl divadlo rokokoPrvní novinkou v sezoně Městských divadel pražských (MDP) se stala stejnojmenná jevištní verze britského sitcomu Kancl (The Office). Premiéra hry Kancl se tak uskutečnila ...

Film

Když se Zemi Oz rozhodne místo Dorotky zachránit Oscar

200filmNejslavnější americký animátor Walt Disney dokázal svou fantazií a umem převést na plátno krásné příběhy a postavičky, které si oblíbili malí i velcí diváci. Avšak největším snem a přáním Walta Disneyho bylo vdechnout život knize Lymana Franka Bauma Čarod...