Den šílenství ve stylu sci-fi i konspiračních teorií

Den šílenství ve stylu sci-fi i konspiračních teorií

Tisk

Den šílenství 200Neotřelý český tvůrce Petr Junek přichází se svou čtvrtou knihou s názvem Den šílenství, která se oproti těm předchozím v mnohém odlišuje. Především se žánrově posouvá do vod, kde by mohlo plavat daleko více potenciálních čtenářů.

 

 

Den šílenství se odehrává ve světě, kde bývalí sovětští agenti opět začínají získávat moc. V popisech najdete zmínku, že se jedná o sci-fi drama. V mnohém se ovšem dotýká neduhů současné doby a díky tomu budete občas přemýšlet, jestli některá ze zdejších „konspirací“ náhodou není pravdivá.

Ústředním hrdinou je bývalý sovětský agent, který zběhl od krutých pánů z KGB do jedné malé zemičky uprostřed Evropy. Netušil ovšem, jaký strašný trest ho za to dostihne. Zavraždili mu manželku i syna a tím samozřejmě převrátili jeho život vzhůru nohama. O pár let později se navíc zlo v Rusku opět probouzí, a tak se musí vrátit do země, díky které přišel o všechno. Dokáže zastavit hrozící katastrofu a pomstít úkladné vraždy své rodiny?

Předchozí tituly Petra Junka měly hororovou příchuť, byly hodně temné, ale zároveň trochu méně přístupné pro běžnou čtenářskou obec. Tím nechci říct, že by se mě nebo některým dalších jeho fanouškům nelíbili. Dokážu si ovšem představit, že pro většinu lidí prostě budou hůře stravitelné.

Ve svém nejnovějším díle se ovšem autor vydává zcela jiným směrem, pohrává si s českou minulostí a vytváří zajímavou alternativní budoucnost. Atmosféra je v tomto případě zcela jiná, troufám si říct o něco více mainstreamová. I když mě asi za tohle slovo zabije.

Zápletka je velice svižná a vytváří velký prostor pro dostatek akce, ale i humoru. Neváhá se totiž opřít do současné české politické scény. Jména neoblíbených politiků jsou sice trochu zkomolená, ale určitě je poznáte. Navíc se objevují i odkazy na různé hudební skupiny nebo třeba současnou pandemickou situaci.

Chvílemi se budete smát, zejména starší ročníky ovšem budou i vzpomínat na nechvalně proslulé praktiky socialistické moci. Zajímavým způsobem jsou tu popsány brutální výslechy nebo špiclování, které běžně zažívali nejen občané v SSSR, ale i Československu. Navíc tu hrozí apokalypsa, která by mohla způsobit smrt mnoha lidí. Takže se ústřední hrdina i za cenu riskování vlastního života vydá bojovat o osud světa.

Celkově je v knize vyvážené množství popisů politické situace či minulosti hlavního hrdiny, ale zároveň i momentálně probíhající mise. Vzhledem k poměrně malému množství stran tu nenajdete mnoho hluchých míst a celý příběh zvládnete rychle přečíst.

Někteří fanoušci Petra Junka možná budou tímto odchýlením od jeho běžné tvorby zklamáni. Na druhou stranu si určitě získá i mnoho nových čtenářů. Za mě je to posun dopředu. Uvidíme, jakým směrem bude nadále pokračovat.

Jo a ještě jsem nezmínil, že Den šílenství vychází u jiného nakladatelství – Élysion. Zároveň se jedná o první autorovu knihu v pevné vazbě a za mě i graficky nejlépe zpracovanou. Takže mnoho důvodů, proč si ji koupit do své sbírky. Dejte jí šanci a uvidíte, že se při čtení dobře pobavíte. Vlastně by to pro vás mohlo být poměrně velké a milé překvapení. 

Den šílenství 450

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Den šílenství

Autor: Petr Junek

Vydáno: 2021

Nakladatelství: Élysion

Počet stran: 160

Vazba knihy: pevná / vázaná

Hodnocení: 85 %

https://www.junekpetr.cz/e-shop/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

I když to tak nevypadá, jsem v podstatě velký introvert, říká zpěvák a muzikálový herec Radim Schwab

radim schwab perexMá za sebou slušnou řádku rolí v pražských muzikálech, ale v poslední době i několik koncertů, kde on je hlavní hvězdou. Ohromnou příležitostí předvést své kvality naplno se pro brněnského rodáka a absolventa JAMU Radima Schwaba...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Neobvykle nudný typ

neobvykly - CopyKdyž k nám do Česka doputovala senzační zpráva, že oblíbený herec Tom Hanks ke svému hereckému umu přidá i ten literární, byla jsem napjatá, co v jeho povídkové knize najdeme. Po přečtení mám však pocit, že marketing byl dost přebuj...


Literatura

Moje anglická babička – čtivá knížka bez překvapení

altAutobiograficky laděný příběh líčí každodenní život české překladatelky Hanky po odstěhování do Anglie. Hanka žije se svým anglickým manželem Williamem v malé vísce nedaleko Oxfordu a vzpomíná na jediného dosud ...

Divadlo

Svět podle Amanitas – tentokrát s názvem Destinace

Amanitas divadlo 200Prostranství před pražským Cross klubem se v úterý 29. července promění v tak trochu jiný svět, a to svět nového cirkusu. Budete zde moci shlédnout premiéru pouličního divadla s názvem Destinace v podání skvostných Amanitas.

Film

Jak si vedla česká animace v pandemickém roce 2020 a co ji čeká letos

asaf 200Pandemie Covid-19 zasáhla v loňském roce stejně jako všechna tvůrčí odvětví i animaci. Řada domácích i zahraničních festivalů, na kterých se odehrávají premiéry a dojednávají distribuční spolupráce, byla zrušena, nebo se přesunula do online prostředí. ...