Snaha o obnovení kapradinové horečky

Snaha o obnovení kapradinové horečky

Tisk

kapradiny200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Kapradiny od Antona Sundina, na kterou je opravdu radost pohledět a obsahuje plno zajímavých informací.

 

 

Kniha začíná úvodem a následují kapitoly o dějinách a rozšíření kapradin, botanice a morfologii, druzích kapradin, kapradinách a světě lidí, kapradinové horečce, kapradinách v umění a designu. Ke konci se čtenáři dozví více o pěstování kapradin na zahradě a dostanou tipy na zajímavé zahrady jak u nás, tak ve Velké Británii a Irsku. V úplném závěru nechybí rejstřík.

Co se týče druhů kapradin, velmi se mi líbil netík (adiantum), arachniodes a dryopteris labordei „Golden Mist“, jejíž nové listy mají krásnou zlatozelenou barvu. Takže mám v květinářstvích zase co shánět. Se zájmem jsem si přečetla více o magii a mýtech spojených s kapradinami, neznala jsem jejich využití v léčitelství a bylo pro mě novinkou, že jak je kapradin známý jejich rozvíjející list v podobě stočených pupenů, tak pro něj nemá čeština přesné označení (v angličtině se jedná o crozier – biskupskou berlu nebo fiddlehead, tedy houslový šnek).

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Podlehněte kouzlu kapradin

Kapradiny mají větší formát, díky čemuž vyniknou mnohé fotografie kapradin. Promyšlená a nápaditá je také sazba knihy, avšak v některých případech na úkor praktičnosti. Mnohdy je zde příliš malé písmo tam, kde by se daný blok dal „roztáhnout“ na celou stránku. Mému zraku to až tak nevadí, ale přišlo mi to zvláštní. A za zmínku stojí také krásná obálka se zlatým písmem vycházející však z originálu knihy.

Kapradiny se mi líbí, když jsem na procházce v lese, znám kapraď samec, viděla jsem i nějaké pokojové jako je sleziník, ale jinak jsem se o ně nijak zvlášť nezajímala. Proto jsem na tento titul byla hodně zvědavá a musím přiznat, že mě zaujal a už jsem se poohlížela po špercích s motivem kapradin, takže jsem splnila autorovo přání a věřím, že kapradiny nadchnou i vás!

Anton Sundin je zahradník s velkou vášní pro kapradiny, půdu a udržitelné zahradničení. Svůj čas dělí mezi zaměstnání zahradníka ve Skellefteå a svou zahradnickou živnost, v jejímž rámci také píše o zahradách, přednáší a vede kurzy a workshopy.

Elisabeth Svalin Gunnarssonová je spisovatelka a fotografka zaměřující se na zahrady a kulturní historii. Na toto téma už od roku 2010 napsala a nafotila několik knih.

kapradiny

Kapradiny
Autor: Anton Sundin
Překlad: Olga Bažantová
Žánr: příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224
Hodnocení: 87 %

https://www.knihykazda.cz/kapradiny/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Anita? Právě takový svěží vítr jsem si už dlouho přál, říká zpěvák Pavel Vítek

pavel vitek 200I když začínal jako popový zpěvák, postupně se Pavel Vítek zavedl i jako úspěšný muzikálový herec. Má za sebou tedy nejen řadu alb či velké hity, ale i pěkné muzikálové role. Dokonce si na divadle střihl i činoherní roli, což ho prý také m...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Pekáč buchet slupnete jako malinu

pekac buchet 200Pekáč buchet je v pořadí čtvrtá kniha, která spisovatelce Kateřině Petrusové vychází v Nakladatelství Fragment. Nezabývá se žádnými vážnými tématy, ale dokáže ženám nabídnout přesně to, co chtějí. Pekáč buchet je klasická love story, kt...


Literatura

„Heloisa: Na počátku mého života byla slova.“

navrat slov 200Týmito „slovami“ sa začína najnovšie dielo macedónskeho spisovateľa menom Goce Smilevski – postmoderný román Návrat slov. Nové prerozprávanie príbehu stredovekej lásky Heloisy, Abélarda a ich syna Astralaba, kde na počiatku boli slová a n...

Divadlo

Radošínské Naivní divadlo na scéně Bolka Polívky v Brně

Jaaanosiiik-perex)Na Slovensku mají již od roku 1970 jedinečný divadelní fenomén. Je to Naivní divadlo, původně z vesnice Radošiná, odkud pochází jeho principál Stano Štepka. Nejdřív se jezdilo na Naivní divadlo z Bratislavy do Radošiné, protože to,...

Film

Nikdy neříkej nikdy vzkazuje Tereza Kostková v nové komedii

Nikdy neříkej nikdyTereza Kostková, Tomáš Maštalír nebo Lenka Krobotová se už v srpnu představí v kinech v novém filmu Nikdy neříkej nikdy. Tereza Kostková hraje sympatickou a ráznou cvičitelku jógy, které nevyšlo manželství a chce se věnovat hlavně své práci a d...