Snaha o obnovení kapradinové horečky

Snaha o obnovení kapradinové horečky

Tisk

kapradiny200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Kapradiny od Antona Sundina, na kterou je opravdu radost pohledět a obsahuje plno zajímavých informací.

 

 

Kniha začíná úvodem a následují kapitoly o dějinách a rozšíření kapradin, botanice a morfologii, druzích kapradin, kapradinách a světě lidí, kapradinové horečce, kapradinách v umění a designu. Ke konci se čtenáři dozví více o pěstování kapradin na zahradě a dostanou tipy na zajímavé zahrady jak u nás, tak ve Velké Británii a Irsku. V úplném závěru nechybí rejstřík.

Co se týče druhů kapradin, velmi se mi líbil netík (adiantum), arachniodes a dryopteris labordei „Golden Mist“, jejíž nové listy mají krásnou zlatozelenou barvu. Takže mám v květinářstvích zase co shánět. Se zájmem jsem si přečetla více o magii a mýtech spojených s kapradinami, neznala jsem jejich využití v léčitelství a bylo pro mě novinkou, že jak je kapradin známý jejich rozvíjející list v podobě stočených pupenů, tak pro něj nemá čeština přesné označení (v angličtině se jedná o crozier – biskupskou berlu nebo fiddlehead, tedy houslový šnek).

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Podlehněte kouzlu kapradin

Kapradiny mají větší formát, díky čemuž vyniknou mnohé fotografie kapradin. Promyšlená a nápaditá je také sazba knihy, avšak v některých případech na úkor praktičnosti. Mnohdy je zde příliš malé písmo tam, kde by se daný blok dal „roztáhnout“ na celou stránku. Mému zraku to až tak nevadí, ale přišlo mi to zvláštní. A za zmínku stojí také krásná obálka se zlatým písmem vycházející však z originálu knihy.

Kapradiny se mi líbí, když jsem na procházce v lese, znám kapraď samec, viděla jsem i nějaké pokojové jako je sleziník, ale jinak jsem se o ně nijak zvlášť nezajímala. Proto jsem na tento titul byla hodně zvědavá a musím přiznat, že mě zaujal a už jsem se poohlížela po špercích s motivem kapradin, takže jsem splnila autorovo přání a věřím, že kapradiny nadchnou i vás!

Anton Sundin je zahradník s velkou vášní pro kapradiny, půdu a udržitelné zahradničení. Svůj čas dělí mezi zaměstnání zahradníka ve Skellefteå a svou zahradnickou živnost, v jejímž rámci také píše o zahradách, přednáší a vede kurzy a workshopy.

Elisabeth Svalin Gunnarssonová je spisovatelka a fotografka zaměřující se na zahrady a kulturní historii. Na toto téma už od roku 2010 napsala a nafotila několik knih.

kapradiny

Kapradiny
Autor: Anton Sundin
Překlad: Olga Bažantová
Žánr: příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224
Hodnocení: 87 %

https://www.knihykazda.cz/kapradiny/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

ALŽBETA STANKOVÁ – DIVADLO KALICH

kalich 200Alžbeta Stanková je herečkou v Divadle Kalich, její přechozí zkušenosti jsou však i z Radošinského národního divadla, známe ji z filmu Rebelové nebo ze seriálu Rodinná pouta. V Divadle Kalich ji uvidíme v představení Osmý světadíl.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Je libo argentinskou literaturu? Přečtěte si knihu Tohle je moře

Tohle je more 200Tohle je moře je třetím román argentinské prozaičky a novinářky Mariany Enriquezové a pokud vás láká přečíst si něco jiného, určitě byste po něm měli sáhnout.

 

...

Literatura

Darujte mámě originální vyznání

mam te rada mami 200Nakladatelství Grada vydalo nedávno unikátní knížku Mám tě ráda, mami, z edice s názvem Vyplňte a darujte. Díky tomu dílu můžete originálně vyjádřit lásku a náklonost dané osobě. Jedná se o počiny, které si oblíbili lidé po cel...

Divadlo

Kdo natropí nejvíce hloupostí?

Eva perexDivadlo Na Fidlovačce frčí letošní sezonu na „prvorepublikové“ vlně, a tak není divu, že přidalo na svůj repertoár vedle britské konverzačky z 20. let i oblíbenou českou retro komedii Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti

Film

Seznamte se se Soňou Červenou

cervena200Soňa Červená - operní pěvkyně, herečka, světoběžník – usměvavá drobná žena, která ustála neskutečné životní zvraty a přesto je optimistka, která se na něco pořád těší. Pokud jste ještě neměli možnost se s paní Soňou seznámit, neváhejte, budete okouzl...